Svchost.exe nedir ve durdurmanız gerekir mi?

Svchost’u durdurmanız gerekir mi?

Görev yöneticisinde çok fazla yer kaplayan “svchost” adında bir sürüsü işlem görmüş olabilirsiniz.

Bilgisayarınızı kullanırken bu işlemin birçok kopyasının sessizce çalıştığını görmek endişe verici olabilir.

Herhangi bir svchost işlemini durmaya zorlamayın! Windows’un işini düzgün yapması için çok önemlidir. Neden bu kadar önemli olduklarını anlamak için, svchostun tam olarak ne yaptığını çözmemiz gerekiyor.

 

Svchost.exe nedir?

Svchost, Hizmet Ana Bilgisayarı anlamına geliyor ve tam olarak bunu yapıyor. Windows servislerini barındırıyor. Windows bir hizmeti çalıştırmak istediğinde, bunu yapmak için svchost kullanır.

Aynı anda çalışan birden fazla svchost.exe gördüğünüzde, bu, yalnızca aynı anda farklı hizmetleri çalıştıran Windows’dur. Windows içinde çok işlemler oluyor. Bu yüzden kendisini devam ettirmek için tüm bu işlemlere ihtiyacı var.

 

Neden Sadece Bir İşlem Değil?

Bütün bu farklı süreçlere sahip olmak düzensiz görünebilir. Windows neden tüm işlemlerini tek bir paket altında bir araya getirmiyor?

Bu kararın arkasındaki sebep, bir çöküşün tüm hizmetleri getirmesini engellemektir. Bir fabrika işletiyorsanız ve her göreve bir insan işçisini yerleştirme kararı ya da her görevi yapan merkezi bir AI robotu varsa, insanlar daha güvenilirdir.

AI aynı anda tüm görevleri üstlenebilir. Eğer bozulursa, fabrikadaki her işi onunla birlikte üstlenir. Bir işçi yaralanırsa veya hastalanırsa, fabrikanın diğer alanları hala normal şekilde çalışabilir.

Eğer Windows bütün servislerini tek bir svchost.exe işlemine dahil etmişse, bütün servis koleksiyonları tek bir seferde açılırsa çökecektir. Windows bir seferde bir çok servisi var. Her servis için ayrı bir işlemle, birisinin başarısız olması durumunda diğerlerinin bozulmasını önler.

 

Hangi İşlemler Yapılıyor?

Svchost altında hangi işlemlerin yürütüldüğünü kendinize bakmak isterseniz, bunu Ctrl+Shift+ESC tuşlarını basılı tutarak yapabilirsiniz.

Eğer varsa, altındaki daha fazla ayrıntıyı tıklayarak Gelişmiş görünüme baktığınıza ve İşlemler sekmesine baktığınıza emin olun. Ardından, işlemleri ada göre sıralayın ve “Windows işlemleri” seçeneğine gidin. “Hizmet Sunucusu” adlı tüm işlemleri ve ne yaptıklarını göreceksiniz.

 

Svchost Bozulduğunda

Ne yazık ki, svchost her zaman ilk göründüğü kadar masum değildir. Windows işletim sistemindeki önemi nedeniyle, bazı virüs geliştiricileri, programlarını dokunmamanız gereken bir şey olarak gizlemek için svchost’u taklit etmeyi amaçlamaktadır. Diğerleri svchosta süreçlerini sistem kritik olanları içinde gömmek için bulaştırabilir, bu yüzden işlemi basitçe izleyemezsiniz.

Bu durumda, bilgisayarınızı tam olarak taramak için iyi bir Malware temizleme programı edinmek en iyisidir.

Svchostun görev yöneticinize dokunma eğilimi var ve bilgisayar’da çalışan birçok örneği görmek endişe verici olabilir. İşlerini yapmalarına ve kötü amaçlı yazılımların bulaştığını önlemek için iyi bir virüsten koruma yazılımı çalıştırmalarına izin vermeniz önemlidir.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *