MAC adresi nedir

Her ağ uyumlu cihaz en az bir benzersiz donanım kimliğine sahiptir. Medya erişim kontrol adresi (kısaca: MAC adresi). MAC adresini nasıl bulabilir veya yeniden yazabilirsiniz aşağıda açıklanmaktadır.

MAC adresi nedir?

Bir bilgisayar ağına entegre olan her cihaz bir ağ adaptörü gerektirir. Bu adaptör, üreticiden dünya çapında benzersiz bir kimlik numarası alır: MAC adresi. Bu, masaüstü bilgisayarlar, tabletler veya cep telefonları gibi cihazların ağda tanımlanmasını ve gerektiği şekilde adreslenmesini sağlar. Bir cihazın birkaç ağ bağdaştırıcısı varsa (örneğin, Ethernet, WiFi, FDDI, Bluetooth veya Token Ring gibi farklı iletişim standartları için). Her standart için farklı bir adres bulunur.

MAC adresleri doğrudan donanım üreticisi tarafından atandığından, bunlar aynı zamanda donanım adresleri olarak da adlandırılır. Microsoft Windows ile MAC adresi fiziksel adres olarak adlandırılır. Apple, iletişim standardına bağlı olarak Ethernet Kimliği, Havaalanı Kimliği veya WiFi adresi terimlerini kullanır. Öte yandan, aygıt adresi terimi karışıktır, çünkü bir aygıt birkaç ağ bağdaştırıcısına ve dolayısıyla farklı MAC adreslerine sahip olabilir.

 

MAC adresi nasıl bulunur

MAC adresleri, tüm modern işletim sistemlerinde, hem yerel sistemde hem de ağda uzaktan çok az çabayla terminal üzerinden sorgulanabilir. Aşağıdaki tabloda, en yaygın işletim sistemleri için karşılık gelen komut satırı komutları gösterilmektedir.

 

İşletim sistemi Terminal komutu Remote
FreeBSD ifconfig arp -a
NetBSD ifconfig -a arp -a
OpenBSD ifconfig -a arp -a
Linux ip link ip neigh
Mac OS X / macOS ifconfig arp -a
Solaris ifconfig -a arp -a
Windows XP Professional getmac /v arp -a
Windows ( 2000) ipconfig /all arp -a

 

Mobil cihazlarda, MAC adresini ayarlarında görüntüleyebilirsiniz.

İşletim sistemi
Android Ayarlar > Telefon Bilgisi > Donanım Bilgisi
IPhone iOS Ayarlar > Genel > Info > WiFi adresi
Windows Phone 7 Ayarlar > Info > Daha fazla bilgi

 

MAC adresini yerel olarak oku

Windows bilgisayarınızda LAN ve WiFi adaptörlerinin MAC adreslerini okumak istiyorsanız, Windows 10 kullanıyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

1. Adım: İşletim sisteminizin terminalini açın. Örneğin, klavye kısayollarını [Windows tuşu] + [R] kullanın. Ardından “Çalıştır” penceresine “cmd” yazın ve “Tamam” ile onaylayın.

2. Adım: Windows 2000’den itibaren, Windows bilgisayarınızdaki tüm ağ adaptörlerinin MAC adresini almak için ipconfig komut satırı yardımcı programını “/all” seçeneğiyle kullanabilirsiniz.

Ipconfig /all

ipconfig3. Adım: Windows’da MAC adresi “fiziksel adres” altında.

 

MAC adresinize uzaktan erişme

ARP sayesinde IPv4 ağlarında, aynı yerel ağdaki diğer cihazların MAC adreslerini belirlemek mümkündür. Windows ve çoğu unixoid işletim sisteminde, sistemin ARP tablosunu terminalde gösterme seçeneğiyle “arp” komut satırını kullanın.

arp -a

Aşağıdaki şemaya göre bir terminal çıkışı alacaksınız:

Serial interface: 172.24.0.113 --- 0x2
 Internetaddress   Physical. Adress     Type
 172.24.0.111      00-80-41-AE-FD-7E   dynamic
 172.24.0.112      12-34-56-78-9A-BC   dynamic

Belirli bir ağ adaptörünün MAC adresini uzaktan okumak istiyorsanız, hedef adaptörün yerel IPv4 adresiyle birlikte “arp-a” komutunu kullanın.

arp -a 172.24.0.112

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *