Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Wifi internet hızlandırma ve yavaş internet sorunları

Wifi internet

Bilgisayar

Wifi internet hızlandırma ve yavaş internet sorunları

10 Adımda Wifi internet hızlandırma

Wifi internet bağlantısını hızlandırma ve yavaşlayan interneti hızlandırma yolları.

İnternet bağlantısı yavaşlarken hayatımızıda ister istemez yavaşlatıyor.

E-posta ve tarayıcılarımız yüklemeyi durdurur. İzlediğimiz filmler donmaya başlar.

Sosyal medya bağlantısı kesilir ve Telefonlarımız veri planlarına döner.

Wi-Fi’nizin yavaşlamasına neden olan bir çok nedeni vardır.

Sinyal sıkışıklığı, yönlendirici konumu, yazılım sorunları, donanım sınırlamaları veya hatta evinizin fiziksel boyutu.

Tüm bunlara bir ilave olarak Wifi internet şifrenizi çözebilen Komşularınız internetinizi sizden habersiz kullanıyor olabilir. Ağınızdaki davetsiz misafirleri görmek için aşağıdaki küçük programı kullanabilirsiniz.

Wireless Network Watcher

Download

 

Wi-Fi’nizin bağlantı gücünü artırmanın ve bağlantı hataları riskini azaltmanın on yolu aşağıda açıklanmıştır.

 

Firmware ürün bilgisini güncelleyin

Bu adımı atmanın iki yolu vardır. İlk önce, ürün yazılımının yeni sürümünün ek özelliklerinden ve geliştirmelerinden yararlanabilirsiniz. İkincisi, modeminiz genellikle önemli güvenlik güncelleştirmeleri alır.

Genellikle, modeminizin yeni ürün yazılımını yönetim sayfasında kontrol etme, inceleme indirme ve yükleme seçeneklerine sahip olursunuz. Tam adımlar yönlendiricinizin üreticisine ve modeline bağlıdır.

Bu yüzden ayrıntılı talimatlar için yönlendirici üreticisinin destek sitesini kontrol edin.

wireless

 

Güncellemeyi yapmak için modeminizin yönetici ayarlarına nasıl erişeceğinden emin değil misiniz? Modeminizin şifresini ve IP adresini bulmanın en kolay yolu için burayı tıklayın.

 

Girişimleri arayın

Yönlendiriciler çoğunlukla diğer ev cihazlarıyla hava dalgaları için yarışırlar.

Kablosuz telefonlar, Bluetooth hoparlörler, mikrodalga fırınlar gibi rakip cihazlar Wifi ağınızı etkileyebilir.

Sorunları saptamanıza yardımcı olmak için.

HeatMapper gibi ücretsiz bir aracı kullanarak alanınızın gerçek bir Wifi internet “ısı” haritası oluşturabilirsiniz. Bu arada, Netspot Mac’ler için çalışıyor. Gerçek zamanlı bir sinyal gücü ölçeri olan Android için Wi-Fi Analyzer gibi bir uygulamayı da kullanabilirsiniz.

 

Kanalları değiştirmek

Modeminiz için ayrıca farklı bir kanal seçebilirsiniz. Bu, 2.4 GHz frekansına ayarlanmışsanız özellikle yararlıdır. Bir kanaldan daha kalabalık bir kanala gitmek, hızlanmanıza yardımcı olabilir.

Bölgeniz veya en az kullanılmış kanal için optimum 2.4 GHz kanalını kontrol etmek için bir Wi-Fi tarayıcı kullanmayı deneyin.

Mac’ler için Apple, “Kablosuz Tanılama” adı verilen ücretsiz bir araç sağlar. Erişmek için, menü çubuğunun sağ tarafındaki Wi-Fi simgesini tıklarken Option tuşunu basılı tutun ve ardından Kablosuz Tanıları Aç’ı seçin.

Windows için, ücretsiz Wi-Fi yardımcı programını, Acrylic Wi-Fi Home‘u indirin. Mac’in Tarama aletine benzer şekilde, bu uygulama, kullandığı kanalları da içeren bölgenizdeki Wi-Fi sinyalleri hakkında anında bilgi alabilirsiniz.

Android kullanıcıları için birçok Wi-Fi tarama aracı bulunur, ancak popüler olanları Ağ Çözümleyicisi’dir.

 

Çocuklar ve misafirler için ağ oluşturun ve QoS’yi etkinleştirin

Ebeveynler, çocuklarının cihazlarını ayrı bir ağa yerleştirebilir ve özel kurallar ve ayarlar oluşturabilir. Bu, çocukların internette sıkıntı çekmesini önlemeye yardımcı olabilir ve bant genişliğiniz üzerindeki yükü hafifletir.

Farklı bir Wi-Fi yönlendirici kurabilir veya yönlendiricinizin “Konuk Ağ” seçeneğini basitçe etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca, ana ağınız ile karışıklığı önlemek için konuk ağ için farklı bir ağ adı (SSID) ve şifre de ayarlayabilirsiniz.

Konuk ağları, bir Wi-Fi internet bağlantısına ihtiyaç duyan, paylaşılan dosyalarınızı gizli tutan ziyaretçilere yöneliktir. Bu ayrım, akıllı cihazlarınız için de çalışacak ve ana cihazlarınızı koruyacaktır.

QoS (Hizmet Kalitesi) de kullanabilirsiniz. QoS, bazı yönlendiricilerde, iletilen verilerin türüne göre trafiğe öncelik vermenize izin verecek bir özelliktir.

Skype, IP telefonu, akış medyası ve çevrimiçi oyun gibi gecikmeye duyarlı uygulamaları. Diğer etkinlik türlerine göre daha yüksek önceliğe sahip olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Örneğin, Skype’a öncelik verirseniz, diğer yazılımlar kapanır ve çağrılarınızın düzgün olmasını sağlar.

Farklı yönlendiriciler, QoS’i farklı yöntemlerle ele alıyor. Çoğu tüketici seviyesinde yönlendirici, önayarları bulundurarak onu etkinleştirmenin daha basit yollarına sahip. Her birinin yaptığı işlemi öğrenmek için yönlendiricinizin destek sitesini kontrol etmeniz yeterlidir.

 

Güncellenmiş bir router alın

Yeni bir yönlendirici, geliştirilmiş Wi-Fi hızları istiyorsanız ve evinizde veya işyerinizde erişebilmeniz için. En azından çift veya üçlü bant özellikli bir 802.11 N veya AC yönlendiriciyi hedefleyin.

AC yönlendiricilerin, N yönlendiricilerin 4 x 40 MHz standartlarına kıyasla yaklaşık 8 x 160 MHz’lik bir maksimum spektral bant genişliği var. Başka bir deyişle artan bant genişliği, yavaşlamadan daha fazla verinin iletilmesini sağlar.

Ayrıca, çoklu bantlara sahip olmak suretiyle. Yüksek bantlarda en yeni Wi-Fi standartlarını destekleyen daha yeni cihazlar tutarak. Daha eski 2.4GHz cihazları kendi bantlarında tutabilirsiniz. Birinde birden fazla yönlendirici olması gibi bir şey.

Daha yeni AC yönlendiricileri, eski yönlendiricilerde bulunmayan gelişmiş özelliklere de sahiptir. Hızforming, Multiple-In-Multiple-Out (MIMO). Çoklu USB 3.0 konektörleri ve Gigabit Ethernet portları gibi özelliklere bakın.

 

Mesh ağını deneyin

Tutarlı ağ hızları gerektiren büyük bir ev veya ofis alanınız varsa, bir ağ Wi-Fi ağı çok değerlidir.

Eklenen erişim için genişleticiler gerektiren standart Wi-Fi yönlendiricilerinin aksine. Yeni nesil mesh yönlendiricileri, bir Wifi internet şebekesinin kapsama alanını birden fazla erişim noktası ile yaymak için tasarlandı.

Bu sistemler genellikle Wi-Fi kapsama alanıyla evinizi veya ofisinizi sarmak için birlikte çalışan iki veya üç ayrı birimlerden oluşur. Cihazlarınızla ilgili olarak, Wi-Fi ağları sürekli geniş bir Wi-Fi ağıdır.

 

Güvenliğinizi kontrol edin

Yetkisiz cihazlar Wi-Fi cihazınızı tükettiğinde ağınız yavaşlar. Ancak kullandığınız kablosuz güvenlik türü bile genel hızınızı etkileyebilir.

Öncelikle, ağınız Aç (güvenlik yok) veya WEP kullanıyorsa, güvenlik ayarını hemen değiştirin. Açık bir şekilde, açık bir ağ, bir kişinin Wi-Fi’inizi çalmasını kolaylaştıracak ve eski WEP güvenliği kolayca devre dışı bırakılacaktır.

Diğer güvenlik seçenekleri  WPA, TKIP’li WPA2 veya AES’li WPA2 dir.

WPA ve TKIP eski protokollerdir ve artık güvensiz olarak kabul edilmektedir. Gidilecek yol AES ile WPA2 dir.

 

Lokasyon değiştirin

Wi-Fi ağınızın bağlantısını etkileyen diğer bir önemli faktör fiziksel konumudur.

Yönelticinizi mümkün olduğunca evinizin merkezine yakın bir yerde yerleştirmeyi deneyin. Ayrıca, mobilya ve ev eşyaları gibi herhangi bir fiziksel tıkanıklıktan uzak tutmak iyi bir fikirdir.

wifi ısı haritası

Ayrıca, cam, aynalar ve metal gibi yansıtıcı yüzeylerden de kaçınabilirsiniz. Çünkü Wi-Fi sinyalleri bu tür malzemelerin sıçrama eğilimindedir. Duvarlar, Wifi internet sinyalinizi ciddi bir şekilde düşürebilir.

Modeminizin antenlerini ayarlayabilirsiniz. Modeminizin antenleri çok yönlüdür, bu nedenle sinyal her yönden eşit derecede ilerler. Modeminizi dışarıdaki bir duvara yerleştirirseniz, sinyalinizin yarısı dışına gönderilir.

 

Doğru bandı seçin

Wi-Fi bantları eşit oluşturulmaz.

Yeni bir Modeminiz varsa, 5 GHz bandını destekleyip desteklemediğini kontrol edin.

Yeni N veya AC yönlendiriciler tipik olarak bu bandı desteklemektedir. B / G yönlendiricilerinin aksine, kalabalık 2.4 GHz spektrumda iletim yapan N ve AC yönlendiriciler de 5 GHz’de iletebilirler.

Yeni yönlendiriciler genellikle çift bant kapasitesine sahiptir. Çift bantları etkinleştirerek, yalnızca 2.4 GHz bandında daha yavaş olan G spesifikasyonunu destekleyen. Eski cihazları ve daha ince ve daha hızlı 5 GHz bandındaki daha yeni cihazları tutabilirsiniz. Bu esasen birinde iki yönlendiricinin olması gibidir.

 

Modeminizi yeniden başlatın

Çoğu kullanıcı kablo veya DSL modemini zaman zaman yeniden başlatır.

Ağınız yavaşsa, Modemin fişini çıkarın ve en az 30 saniye bekleyin. Statik ip kullanmıyorsanız, ip’iniz değişecektir. Önce modemi takın ve tamamen çevrimiçi olmasını bekleyin. Sonra modeminizi açın.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 16,965.340.65%
ethereumEthereum
$ 1,252.620.92%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001712.21%
En üste