Dizüstü bilgisayarı Televizyona nasıl bağlanır

Bir Dizüstü Bilgisayarı TV’ye Bağlama

Dizüstü bilgisayarı bir televizyona bağlayın ve bilgisayar ekranınızı televizyonda görüntüleyin.

Televizyonunuz, dizüstü bilgisayarınız ve doğru kablolarınız varsa akıllı TV’ye ihtiyacınız yoktur.

HDMI, VGA ve kablosuz akış yöntemlerini içeren bu makalemizde dizüstü bilgisayarınızı bir TV’ye nasıl bağlayacağınızı açıklıyoruz.

 • TV’nin arkasındaki bir HDMI kablosunu veya VGA kablosunu dizüstü bilgisayarınızdaki çıkışa takarak fiziksel olarak bir dizüstü bilgisayara bağlayın.
 • Chromecast, Apple TV veya başka bir akış seçeneğini kullanarak bir dizüstü bilgisayarı kablosuz olarak televizyona bağlayın.

 

Dizüstü bilgisayarını tv’ye bağlamak için hangi kablolara ihtiyacınız var?

Dizüstü bilgisayarınızı TV’nize bağlamak için, hem dizüstü bilgisayarınızda hem de TV’nizde hangi portların mevcut olduğuna göz atmanız gerekir.

Bu ikiyi bağlamanın en kolay yolu bir HDMI kablosuyla. Dizüstü bilgisayarınız gerçekten eski model değilse, bir HDMI çıkışı olmalıdır. Son altı yılda yapılan TV’lerin neredeyse tamamı da HDMI bağlantı noktalarına sahip. (Aşağıda kırmızı renkte bulunan HDMI bağlantı noktasını vurguladık.)

Cihazlarınızdan birinin veya her ikisinin bir HDMI bağlantı noktası yoksa, yalnızca bu yöntemi kullanın. VGA portu, aşağıdaki resimde PC IN olarak etiketlenmiştir.

 

TV portları

TV portları

Bir dizüstü bilgisayarı TV’ye bağlamak için diğer bir yol. VGA kablosu ve 3,5 mm ses kablosu (dizüstü bilgisayarınızın kulaklık girişine bağlanan) aracılığıyla, video ve ses için birer kablo.

Dizüstü bilgisayarınızın video çıkışı yoksa. Dizüstü bilgisayarınızı TV’nize bağlayarak dizüstü bilgisayarınızın USB girişine takılan ve VGA çıkışı sağlayan bir kabloyla bağlayabilirsiniz.

 

HDMI kullanarak dizüstü bilgisayarınızı televizyona bağlayın

Kabloları ucuz ve en iyi kalitede HD görüntü ve ses sağlayan dizüstü bilgisayarı HDMI kablo ile TV’ye bağlamak en iyi ve en kolay yoldur.

HDMI hem video hem de ses işlediğinden sadece kablo ucu gerektirir.

HDMI kablosunu kullanarak dizüstü bilgisayara televizyon bağlamak için yapmanız gereken tek şey, kabloyu dizüstü bilgisayarınıza ve TV’nizdeki HDMI bağlantı noktalarından birine takmaktır.

HDMI kablo

HDMI kablo

Windows’un güncel bir sürümünü kullanıyorsanız. Yapmanız gereken tek şey dizüstü bilgisayarınızın açık olduğundan emin olmanız ve TV’nizin doğru HDMI kanalına ayarlandığından emin olmanız gerekir.

Otomatik olarak doğru ayarı seçmezseniz.

Denetim Masası> Ekran> Çözünürlüğü Ayarla‘ya gitmeniz yeterlidir.

Buradan iki açılır kutu göreceksiniz. Yapmanız gereken ilk şey, TV’nizin seçili olduğundan emin olmak için Ekran açılır menüsünü değiştirmektir. Daha sonra Çözünürlük açılır kutusunun TV’niz için doğru olan ayarlarla eşleştiğinden emin olmanız gerekir.

 1. Dizüstü bilgisayarınızı ve TV’nizi açın.
 2. HDMI kablosunu hem TV’nize hem de dizüstü bilgisayarınıza bağlayın.
 3. Televizyonunuzda doğru HDMI girişini seçin (genellikle AV düğmesine basarak).
 4. Dizüstü bilgisayarınız ekranını otomatik olarak TV’ye vermiyorsa, Denetim Masası> Monitör> Çözünürlüğü Ayarla‘ya gidin ve Ekran açılır kutusunda TV’yi seçin.

 

Dizüstü bilgisayarı tv’ye kablosuz olarak bağlayın

Dizüstü bilgisayarınız ve TV’niz arasında bir kabloya sahip olmak istemiyorsanız veya istemiyorsanız. Başka bir seçenek de kablosuz olarak kullanılacaktır.

Birkaç dizüstü bilgisayarın WiDi adlı yerleşik bir kablosuz sisteme sahip olması nedeniyle dizüstü bilgisayarınızın yeteneklerine bağlı olarak çeşitli seçenekler vardır.

Televizyon ve dizüstü bilgisayarınızdaki HDMI bağlantı noktasına (muhtemelen dizüstü bilgisayarınızdaki USB bağlantı noktası). Takılan ve videoyu kablosuz olarak gönderen kablosuz sistemler de vardır.

Bununla birlikte, bunlar genellikle ucuz değildir ve çoğu kablosuz video sistemi kalitesine sahiptir ve ayrıca video ve ses arasında bir uyumsuzluk getirebilir.

Farklı bir yol, Google’ın Chromecast ve Apple TV gibi özel bir medya yayını kullanmaktır.

 

VGA kullanarak eski televizyona dizüstü bilgisayar bağlayın

Dizüstü bilgisayarınızı TV’nize bağlamak için bir başka kolay yol.

Her iki cihazdaki VGA bağlantı noktasını kullanmaktır. Bu sadece 4/5 yaş üstü bir dizüstü bilgisayarı olanlar için bir seçenektir.

 

VGA kablo

VGA kablo

VGA sadece bir video kablosudur, bu yüzden buna 3,5 mm’lik bir ses kablosuyla eşlik etmeniz gerekecektir. Bu, dizüstü bilgisayarınızın kulaklık soketinden TV’nizin veya harici hoparlörlerin ses çıkışına bağlamanız gerekir.

VGA kullanmak, Windows’un bir HDMI kablosu kullanıyorsanız, ayarları otomatik olarak yapması gerektiği anlamına gelir. Ancak, sorun yaşıyorsanız, Denetim Masası> Monitör> Çözünürleri Ayarla‘ya gidin ve yukarıdaki talimatları izleyin.

 1. Dizüstü bilgisayarınızı ve TV’nizi açın.
 2. VGA kablosunu hem TV’nize hem de Dizüstü bilgisayarınıza bağlayın.
 3. Şimdi aynı 3.5mm ses jakınızla aynı işlemi yapın, dizüstü bilgisayardaki kulaklık çıkış bağlantı noktasını kullanın ve TV’nizde veya hoparlörlerinizde açın.
 4. Denetim Masası> Monitör> Çözünürlüğü Ayarla‘ya gidin ve TV’nin Ekran açılır kutusunda seçili olduğundan emin olun.

 

USB kullanarak dizüstü bilgisayarınızı tv’ye bağlayın

Kesin olarak, bir dizüstü bilgisayardan televizyona USB’den USB’ye bağlantı kurulmamalıdır.

Ancak, USB bağlantı noktasını HDMI çıkışına dönüştüren adaptörler var. USB bağlantı noktasını bir Video çıkış bağlantı noktasına çevirmek için dizüstü bilgisayarınız için ek bir yazılıma ihtiyaç duymanızdır. Bu nedenle, önce dizüstü bilgisayarınızla uyumlu olmasını istediğiniz USB – HDMI adaptörünü kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

USB - HDMI

USB – HDMI

Adaptör uyumluysa, bu yöntemi kurmak basittir. Her şeyden önce, adaptörün yazılımını / sürücüsünü kurmanız gerekir. Daha sonra yazılımı çalıştırmak ve dizüstünüzü TV’nize bağlamak basit bir durumdur.

 

Dizüstü bilgisayarınızı USB bellek / harici sabit disk kullanarak tv’ye bağlayın

Eğer  yeni bir TV’niz varsa, o zaman bir USB bağlantı noktasına sahiptir.

TV’nizin özelliklerine bağlı olarak, dizüstü bilgisayarınızda depolanan video içeriğini sadece bir USB bellek / harici sabit sürücüye aktararak ve bunu televizyona takarak izleyebilirsiniz.

Video formatının sağlanması TV tarafından desteklenir (MP4 evrensel olarak desteklenir). İçeriğin izlenmesi USB stick / harici sabit sürücünüzün TV’nize takılması. USB girişinin seçilmesi ve izlemek istediğiniz videonun seçilmesi kadar kolay olmalıdır.

 1. Video dosya formatının TV’nizle uyumlu olduğundan emin olun (bunu, TV modelinizi üreticinin web sitesinde arayarak teknik özelliklerini kontrol edebilirsiniz).
 2. Video dosyalarını USB sürücünüze kopyalayın.
 3. USB’yi TV’ye takın.
 4. TV’nizdeki USB kanalını seçin.
 5. İstediğiniz videoyu bulmak ve oynatmak için TV’nin dosya gezginini kullanın.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Link xoilac 1 anstad.com, Link xoilac 2 sosmap.net, Link xoilac 3 cultureandyouth.org, Link xoilac 4 xoilac1.site, Link xoilac 5 phongkhamago.com, Link xoilac 6 myphamtocso1.com, Link xoilac 7 greenparkhadong.com, Link xoilac 8 xmx21.com, Link 6686 design 686.design, Link 6686 blog 6686.blog, Link 6686 express 6686.express,