Çatlak ekranlar yeni buluşla kendi kendine düzelecek

Çatlak ekranlar kendi kendine düzelecek

Çatlak ekranlar yeni bir buluşla kendi kendini tamir edip eski haline gelebilecek! Tabi bunu biz değil Japon bilim adamları söylüyor.

Akıllı telefonun kırık ekranını değiştirmek için yüzlerce dolar ödemeye son. Japon araştırmacılardan oluşan bir ekip,  yeni bir kendini iyileştirici cam türü yarattığını iddia ediyor.

Polimer Cam

Cam, “polieter-tiyoüreler” olarak bilinen hafif bir polimerle oluşturulmuştur ve herhangi bir yüksek ısıya ihtiyaç duymadan çatlaklar ve kopmaları sabitleyebildiği söylenmektedir. Aslında, camı onarmak için sadece bir bardağa basmanız yeterlidir. Bu, kırık ekranınızın ileride pahalı bir sorun olmayabileceği anlamına gelir.

Tokyo Üniversitesi’nden Science lideri araştırmacı Takuzo Aida Bilim dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarında, camın birçok cihazda sürdürülebilirliğe yardımcı olabileceği belirtildi. Kendiliğinden iyileşen bir camın tüketicilerin faydası olacağı yanı sıra, aynı zamanda çevresel açıdan düşmanca nitelikte olan atığın azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, “Yüksek mekanik sağlamlık ve iyileştirme kabiliyeti karşılıklı olarak özel olma eğiliminde. Ve bazı kendini iyileştirici maddeler mevcut olsa da, çoğu durumlarda, çapraz bağlantılı ağlarını yeniden yapılandırmak için, 120 santigrat derecede yüksek sıcaklıklarda ısıtma, kırık bölümlerin onarılmasının için gereklidir” dedi.

Ancak, bu yeni cam için geçerli değil. Yeni polimerin şu an piyasada olan benzer rejeneratif kauçuk ve plastiklerden farklı olarak oda sıcaklığında kendiliğinden iyileşebileceği söyleniyor.

Guardian’ın bildirdiği üzere, polieter-tioureas camının etkileyici özellikleri polimerin yapışkan olarak kullanılmasını planlayan lisansüstü öğrenci Yu Yanagisawa tarafından kazara keşfedilmiştir. Ancak polimerin yüzeyini kestiğinde, kenarların birbirine yapıştığını ve 30 saniyede bir araya getirilmesinin ardından “güçlü bir tabaka” oluşturacağını fark etti ve Yanagisawa biraz daha deney yaptıktan sonra malzemenin birkaç saat sonra orijinal güce geri döndüğünü söyledi.

Japonya’nın NHK üyesi “Umarım tamir edilebilir cam kırılırsa atılmasına gerek kalmadan yeni bir çevre dostu malzeme haline gelir. Söylemeye gerek yok, biz de öyle yapacağız.” dedi.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *