Bilgisayar ekranındaki her bir noktaya ne denir

Bilgisayar ekranındaki her bir noktaya ne denir

Bilgisayar ekranındaki her bir noktaya ne denir LCD Ekranlar neden dalgalanmalar üretir?

Masaüstü / dizüstü bilgisayar ekranınıza parmağınızı bastığınızda dalgalanma oluşuyorsa. Bir LCD ekranınız olduğu anlamına gelir. Bilgisayar ekranındaki her bir noktaya ne denir sorusunun cevabı aşağıda açıklanmıştır.

Bir CRT monitörde veya LED monitörde bu tür bir dalgalanma etkisi fark etmeyeceğinizi unutmayın. LCD ekranların bu garip önceliğine girmeden önce. Hızlı bir görünüm elde edelim ve sıvı kristaller üzerinde hızlı bir arka plan kontrolü yapalım.

 

Sıvı Kristaller

Sıvı kristaller terimi biraz çelişkili olabilir. Sonuçta, aynı anda bir şey nasıl katı ve sıvı olabilir? Bu düşünce bizim aklımızda ortaya çıkıyor. Çünkü biz sadece katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç madde fikrine alışkınız.

Aslında, bir veya iki değil, maddenin diğer birçok durumu vardır. Sıvı kristaller de bir madde halidir.

Nematik

Nematik

Adından da anlaşılacağı gibi, özellikleri ve özellikleri hem katı hem de sıvı ile paylaşırlar.

Ekranlarda kullanılmasını ideal hale getiren sıvı kristallerin özelliği. Onlara harici bir elektrik alanı uygulandığında kendilerini hizalamalarıdır.

Teknik olarak daha spesifik olmak gerekirse, bu sıvı kristaller iki parça polarize cam arasına sıkıştırılır. Bir floresan kaynaktan gelen ışık, ilk cam parçasına düşer ve sıvı kristallere geçer.

Ekran

Ekran

Şimdi, bu kristaller kendilerini değişen ışık seviyelerinin geçmesine. Daha sonra ikinci cam parçasında meydana gelmesine izin verecek şekilde hizalarlar. Bu işlemin sonuçları, görüntü ekranında gördüğünüz resimlerdir.

Sıvı kristallerin herhangi bir ışık yaymadığını unutmayın. Daha doğrusu, ışığın bunlardan geçip geçmediğini kontrol ederler ya da kendilerini çeşitli şekillerde hizalayarak kontrol ederler.

 

Piksel

Bir piksel bir resmin en küçük noktasıdır. Bilgisayar ekranındaki her bir noktaya ne denir sorususa en güzel cevap piksel dir.

Piksel sayısı arttıkça, bunlar aracılığıyla daha fazla bilgi yansıtılır. Bu da görüntünün daha net ve net olması anlamına gelir.

Her piksel üç hücreden oluşur; Kırmızı, mavi ve yeşil, yani her hücre için bir renk demektir.

Elektrik sinyalleri, her bir hücrenin içindeki sıvı kristallerin bükülmesini. Ekranda yansıtılan görüntünün sayısız rengini yansıtacak şekilde hizalanmasını sağlar.

 

Ekrana koyduğunuzda ortaya çıkan dalgalanma

Normal şartlar altında, parmaklarınız ekranda hareket etmek yerine fareyi tıklattığında. Sıvı kristallerin hizalanması normaldir ve her şey yolundadır.

Dalgalanma

Dalgalanma

Ancak, parmağınızı ekrana koyduğunuz an, bu piksellerdeki sıvı kristallerin hizalanmasını bozarsınız. Sonuç olarak, parmaklarınızın ekrana temas ettiği nokta etrafında şekillenen gökkuşağı renginde dalgalanmalar görürsünüz.

Çünkü yanlış hizalanmış sıvı kristaller piksellerin içindeki hücrelerin. Hangi renklerin görüntüleneceği konusunda kafalarının karışmasına neden olur. Ancak iyi olan şey, parmağınızı kaldırdığınız anda normal hallerine dönmeleridir.

Bilgisayar monitöründe bir şeyleri işaret etmenin çok daha karmaşık yollarının olduğunu biliyoruz. Yine de, her nasılsa değişmez bir biçimde, ekranda parmaklarımızla kandırmaya eğilimliyiz.

Bunu özellikle de uzun süre veya güç vererek yapıyorsanız, ekranınızın görüntü kalitesine kalıcı bir zarar verebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *