Apple’ın A.I müdürü kendi kendine giden arabalar hakkında bilgi verdi

Apple A.I kendi kendine giden arabalar

Kendi kendine giden arabalar üzerinde çalışan tüm teknoloji ve otomotiv şirketlerinden Apple, en gizemli biri olabilir. Şu ana kadar Cupertino şirketi, özerk araçlar ve yapay zeka planları konusunda nispeten sessiz kaldı. Ancak Wired’deki son bir yazı, devlerin planları hakkında bazı bilgiler verdi.

Ruslan Salakhutdinov, Apple’ın A.I başkanı. Long Beach California’daki Bilgi İşleme Sistemleri sırasında düzenlenen bir etkinlikte yaklaşık 200 kişiyi ağırladı. Üzerinde temas ettiği başlıca konulardan birisi, Apple’ın kendi kendine giden arabalar’ın yayalar ve bisikletlileri belirlemelerine yardımcı olmak için. Liderler adı verilen 3D tarayıcıları kullanma konusundaki ilerlemelerini belgeleyen kısa süre önce yayınlanan bir çalışmaydı.

 

kendi kendine giden arabalar

Onun da tartıştığı birkaç konu daha vardı. Bir tanesi, otomobil monte kameralarından elde edilen verilere dayanılarak kimliğe bürünen arabalara, yayalara ve yol yollarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir yazılım parçasıydı. Yazılıma yazılımın yağmur altında bile çalışabilme yeteneğini gösteren bazı görüntüler gösterdi. Park edilmiş arabaların arkasında kısmen örtülü olan yayaları da tespit edebildi.

Salakhutdinov yukarıda bahsedilen teknolojiyi A.I. (yapay zeka) Son yıllarda makine öğrenimi geldi.

“Beş yıl önce bana” Evet, bunu yapabilirsin, diyerek şüpheci olacağımı düşünüyordunuz” dedi.

SLAM aynı anda yerelleştirme ve haritalama anlamına gelir. Ve robotlara ve kendiliğinden sürüş otomobillerine “yön duygusu” sunmaya yardımcı olan teknolojiye atıfta bulunur. Kendinden tahrikli otomobillerin yanı sıra SLAM da genişletilmiş gerçeklik şehirler ve peyzaj haritaları tasarlanacaktır.

Konuşma sürecinde Salakhutdinov, trafik ışıkları ve diğer yol işaretleri gibi özelliklerle komple yol yollarının 3D haritalarını oluşturmak için arabaya monte edilmiş sensörleri kullanan dördüncü bir teknolojiyi tartıştı.

Bu olay sırasında açıkça görülmeyen bir şey, Apple’ın kendi kendine sürüş otomobil vizyonunu hayata geçirmeye yardımcı olması için bu çabaların nasıl birlikte çalıştığının tam olarak ortaya konmasıydı. Salakhutdinov sorunlarla ilgili bol miktarda bilmece parçası verdi, ancak şu anda bilmecenin nasıl bir araya geldiği belli değil.

İlginizi çekebilir: 60’lı yılların Ford Mustang modellerinden saat yapıldı

Demek isteniyor ki, Apple kendi kendine çalışan otomobillerin güvenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak için teknolojiyi geliştirme konusunda çok çalışıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *