Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Android Telefonların Ekran Kilidini Devre Dışı Bırakmanın Yolları

Android

Android

Android Telefonların Ekran Kilidini Devre Dışı Bırakmanın Yolları

Android Telefonların Ekran Kilidini Devre Dışı Bırakmanın Yolları

Android Telefonların Ekran Kilidi

Android cihaz kullananların yaşadığı sorunlardan birisi de Android işletim sisteminin sağlamış olduğu güvenlik önlemleridir.

Android

Mesela telefonunuza desen ya da şifre ile güvelik kilidi koyup unuttuğunuzda telefonunuzu açmak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız işler içinden çıkılmaz bir hal alır.

Eğer tam da bahsettiğimiz durumu yaşıyorsanız ümitsizliğe kapılmanıza gerek yok. Bu yazımızda sizin en büyük kurtarıcınız olacak Android ekran kilidini devre dışı bırakmak için deneyebileceğiniz birkaç yöntemden bahsedeceğiz.

Google Hesabı Üzerinden Giriş Yapmak

Telefonunuzu ilk aldığınızda yaptığınız kurulum sırasında girdiğiniz Google hesabı ve bu hesaba ait şifreyi hatırlıyorsanız telefon kilidinizi çok kolay bir şekilde açabileceksiniz diyebiliriz. Bunun için genelde kilit ekranlarının sağ alt kısmında Google ile giriş yap şeklinde bir buton yer almaktadır. Bu butona tıkladığınızda karşınıza oturum açma sayfası gelecektir.

Karşınıza çıkan sayfada gerekli bilgileri doğru bir şekilde girdiğinizde telefonunuzun şifresi sıfırlanarak sizden yeni bir şifre girmeniz istenecektir. Ekran kilidinizi açmanın en kolay ve güvenilir yolu bu seçenektir. Çünkü Google hesabınızın şifresini unutsanız bile PC üzerinden Google hesabınıza ulaşabilir ve şifremi unuttum seçeneğiyle yeni bir şifre alabilirsiniz. Daha sonra da Google hesabınızı kullanarak uygun adımları izledikten sonra ekran kilidinizi açarsınız.

 

Recovery Kullanmak

Eğer ZIP dosyalarını flashlamaya yarayan herhangi bir (CWM ya da TWRP gibi) Recovery (kurtarma aracı)uygulamasını cihazınıza daha önceden yüklediyseniz ekran kilidinizi bilmesiniz bile telefonunuzu açma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Ancak bahsettiğimiz uygulamalar ya da bu yöntem hakkında en ufak bir bilginiz yoksa yazımızda bahsettiğimiz diğer çözüm yollarını denemeniz daha uygun olacaktır.

Recovery işlemini gerçekleştirebilmeniz için cihazınızın SD kart desteği olmalıdır. Bunun yanında SD kart ve SD kart üzerinden dosya aktarımı gerçekleştirebileceğiniz bir bilgisayara ihtiyacınız vardır.

Öncelikle herhangi bir recovery dosyası indirin ve dosyayı SD karta taşıyın. Daha sonra SD kartı sürekli kullandığınız telefona takın. Recovery moduna girip indirmiş olduğunuz dosyayı SD karttan seçip flashlayın. Telefonunuzu yeniden başlattığınızda ekran kilidiniz kaldırılmış olacaktır. Eğer telefonunuz şifre ya da desen sorarsa herhangi bir şifre veya desen girin. Otomatik olarak kabul edip kilidi açacaktır.

 

ABD Kullanmak

ABD üzerinden telefonunuzla iletişime geçebilmeniz için cihazın ayarlar menüsündeki geliştirici seçenekleri içerisinde yer alan USB Hata Ayıklama olarak adlandırılan özelliği telefon kilitlenmeden önce aktif hale getirmiş olmanız gerekir. Bu özelliğin bulunduğu menü cihazdan cihaza farklılık gösterebileceği için kendi telefonunuzun menüsünden bu seçeneği bulmanız daha uygun olur.

Eğer bu komutu aktifleştirmediyseniz ABD ile ekran kilidinizi açmak mümkün olmayacaktır. Riskli bir yöntem olduğu için bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz cihazınıza zarar vermemek adına başka yöntemleri denemenizi öneririz.

 

Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürmek

Eğer yaptığınız her şeye rağmen telefonunuzun ekran kilidi açılmadıysa geriye yapmanız gereken tek bir yol kalmış demektir. O da cihazı fabrika ayarlarına geri döndürme işlemi. Gerekli işlemleri doğru bir şekilde yaptığınızda cihazı fabrika ayarlarına geri döndürme işlemi telefonun ekran kilidinin ortadan kalkması için yapılacak en pratik yollardan birisidir.

Ancak telefonu fabrika ayarlarına geri döndürmek demenin hafızada bulunan tüm fotoğraf, video, yüklenmiş uygulamalar ve diğer dosyaların silineceği anlamı taşıdığını aklınızdan çıkarmayın. Her şeyi göze aldıysanız telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmek için recovery kurtarma modunu kullanmanız gerekir. Kurtarma moduna giriş yapmanız için gerekli olan tuş kombinasyonu her markaya göre farklılık gösterdiği için buradan net bir şey söylemek doğru olmayacaktır.

Bu nedenle telefonunuzun kurtarma moduna girebilmeniz için ne yapmanız gerektiğini telefonu satın aldığınız yerle görüşmeniz daha uygun olacaktır.

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Android

bitcoinBitcoin
$ 26,532.110.15%
ethereumEthereum
$ 1,846.640.19%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.00017.18%
En üste