Vidme, YouTube ve Facebook’tan artan rekabet nedeniyle kapanıyor

Vidme’den Son veda

Vidme ekibi, yayınladığı bir mesajda sitenin 15 Aralık’ta kaldırılacağını söyledi. İş dünyasında üç yıldan fazla bir süreden sonra topluluk tarafından yürütülen video paylaşım sitesi Vidme kapanıyor. Mevcut Vidme videoları oynanabilir ve 15 Aralık’a kadar dışa aktarılabilir durumda kalacak.

Ancak bu makalenin yayınlandığı tarihten itibaren video yüklemeleri ve hesap etkinleştirmeleri sona ererecek.

Vid.me den veda

Sitenin ortadan kaldırılmasının sebeplerini tartışılırken, şirket her ikisi de internet reklamcılığının büyük kısmını kontrol eden ve kullanıcı tabanına sahip olan YouTube ve Facebook ile rekabet edemediğini belirtti. YouTube yalnızca her gün milyarlarca saat video oynattırıyor. Ekip, Vidmenin kullanıcı dostu ve topluluk merkezli yaklaşımının başlangıçta birçok yaratıcıyı platforma çektiğini, ancak Facebook’un ve YouTube’un görmezden gelmek için çok fazla izleyici kitlesi sunduğunu belirtti.

vidme

Vidme bağımsız bir platform olarak uzun bir yol aldı, ancak sürdürülebilirlik için bir yol bulamadık. Yeni bir şeyler inşa ediyoruz.

“YouTube ve Facebook’ta milyonlarca aboneye sahip birçok yaratıcı, başlangıçta Vidmenin modeline ilgi duyuyordu, ancak kitleleri ev platformlarından değiştirirken zorlukla karşılaştılar”. İnsanları yeni bir platform kullanmaya ikna etmek (ve kullanmaya devam etmek) çok zor, ve Vidmeyi bırakmak ondan daha zor.

Ekip, Facebook ve YouTube da rakip platformlardan paylaşılan içeriği aktif olarak reddetti. (Facebook, yerli oynatıcıya öncelik vermeye başladıktan sonra Vidme’nin sosyal trafiği belirgin bir şekilde düştü).

Ekip, düşüş yaşamalarının sebebini, Vidmenin bir süredir kayıp yaşayacağını bildiklerini ancak piyasanın ne sürede değiştiğini çok fazla tahmin etmediklerini söyledi. Facebook ve Instagram’ın video içeriğine doğru kayması, Vidme’nin yaratıcılarının onları biraz bu durum karşısında onların yükselişini sadece izlediklerini itiraf etti ve kaymalardan biri olarak gösterildi.

vidme

Artan rekabet, Vidmenin kullanıcı çekme konusunda zorluk çektiği anlamına geliyordu; bu da reklam verenleri çekme konusunda zorlandığından, yeniliklere yatırım yapmak ve altyapısını iyileştirmek için daha az para bırakarak siteyi devam ettirme konusunda zorlandılar.

İlginizi çekebilir: Video düzenleme programları

Şirket, mevcut alana yeni başlayan herkesin “belirsiz” bir süre için bir kayıp ile çalışmasını ve altyapı maliyetlerini azaltabilecek teknolojilere bakmasını bekledi.

Şirketin liderleri, Vidmenin işletmesi sırasında edindikleri dersleri gelecekteki operasyonlara uygulamayı dört gözle beklediklerini belirttiler. Vidme’nin arkasındaki ekipten duyduğumuz en son şey hakkında şüpheliyiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *