USB-C ve Thunderbolt 3 Arasındaki Fark Nedir?

USB-C Ve Thunderbolt 3 Arasındaki Fark

USB-C ve Thunderbolt 3, neredeyse aynı amaçlara uyan iki tür medya aktarımı çevre birimidir.

Ancak, her iki kablonun veri aktarım hızları arasında önemli bir fark bulabilirsiniz. Bu makalede, USB-C ve Thunderbolt arasındaki farkları işaret edeceğiz.

USB-C ve Thunderbolt arasındaki fark nedir?

Artık teknoloji, verilerinizi aktarmanız için size çeşitli seçenekler sunuyor. En popüler iki veri aktarma kablosu arasındaki farkları bilmeniz önemlidir.

Her ikisi arasındaki farkı açıklamak için ayrıntılı bilgi aşağıdadır.

 

Thunderbolt

Şimdi Thunderbolt 3 öncekilerden Thunderbolt 2 ve aynı kablo türünü paylaşan orijinal Thunderbolt’dan büyük ölçüde farklıdır.

Thunderbolt 3, en son teknoloji hızı ve çok yönlülük ile bir bağlantı sunar. Bu nedenle Apple, bağlantı noktalarını büyük ölçüde diğer medya veri yolları üzerinden kullanıyor.

Spesifik olarak, Thunderbolt 3, 20 Gbps’de Thunderbolt 2’den iki kat olan ve 10 Gbps veren orijinal Thunderbolt’tan dört kat daha fazla olan 40 Gbps bant genişliği sunar. Bu kabloları hızlı yapan, aktif özellikleridir, yani kabloların çalışması için güç gerektiren bir cihaz gibi davranır.

Bu, Thunderbolt 2 ve orijinalin bir USB kablosundan 10 kat daha pahalı olduğu için pahalı çözümler arasında olmasının en büyük nedenlerinden biri.

Thunderbolt 3’ün 2015 yılında piyasaya sürülmesiyle, veri aktarım hızı aktif ve kısa kabloda 40 Gbps’ye, uzun ve pasif kabloda 20 Gbps’ye ulaştı.

Apple Mini DisplayPort bağlantı tipinin bir USB-C tip portuna dönüştürüldüğü için Thunderbolt 3 uygundur. Ayrıca, Thunderbolt 3 tüm USB C tipi bağlantı noktalarında ve tam tersi şekilde çalışabilir.

thunderbolt

Revizyon Yayın tarihi Port tipi En yüksek hız Set
Thunderbolt 2011 Mini DisplayPort 10Gbps Mini DisplayPort
Thunderbolt 2 2013 Mini DisplayPort 20Gbps Thunderbolt
Thunderbolt 3 2015 USB-C 40Gbps (kısa veya aktif kablo) 20Gbps (uzun, pasif kablo) Thunderbolt 2 (adaptör gerekli) DisplayPort, PCIe 3rd Gen, USB 3.1

USB-C Tipi

USB-C tipi, çok sık duyabileceğiniz en popüler veri kablolarından biridir.

Bu bağlantı noktasını en iyi yapan şey, 8,4 mm x 2,6 mm’lik jus ölçüsünü ölçen ve neredeyse her çevresel aygıtla çalışmasını sağlayan boyutudur. Dahası, C Tipi USB kablosu, her iki ucunda da aynı konektörlerle gelir ve ters çevrilebilir fiş oryantasyonuna izin verir.

USB-C, 2015 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana birçok cihazda kullanılmaktadır. USB 3.1 kullanan hemen hemen her cihaz, USB-C bağlantı noktasını kullanır. 10 Gbps veri aktarma hızına sahiptir. USB Tip C’nin en büyük avantajlarından biri, 20 volt’a (100 watt) ve 5 ampere kadar güç çıkışı sağlayabilmesidir.

Bu yüzden yeni MacBook’un tek çevresel ve güç bağlantı noktası olarak yalnızca bir USB-C bağlantı noktasına sahip olduğunu görebiliyorsunuz.

c tipi

En yüksek hız Yayın tarihi Max güç çıkışı Power direction Kablo yapılandırma Kullanılabilirlik
USB 1.1 1998 12Mbps N/A N/A Type-A to Type-B
USB 2.0 2000 480Mbps 5V, 1.8A Çevre birimlerine ev sahipliği Type-A to Type-B
USB 3.0 / USB 3.1 gen 1 2008 5Gbps 5V, 1.8A Çevre birimlerine ev sahipliği Type-A to Type-B
USB 3.1 / USB 3.1 gen 2 2013 10Gbps 20V, 5A Çift yönlü / Çevre birimlerine ev sahipliği (compatible) Her iki uçta da C Tipi, ters çevrilebilir fiş oryantasyonu / Type-A to Type-C (compatible)

Genel olarak, USB-C tipi ve Thunderbolt, aynı oranda yüksek hızda veri iletimi için yeterlidir. Ancak, daha yüksek hızlı bir veri iletimi arıyorsanız, Thunderbolt sizin için idealdir.

Kişisel kullanımınıza uygun, cep dostu bir şey arıyorsanız, USB-C tipinde kullanmayı düşünebilirsiniz. Her iki çevre biriminin de yüksek hızlı veri iletimi sağladığını anlamak önemlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *