Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

USB-C ve Thunderbolt 3 Arasındaki Fark Nedir?

USB-C

teknoloji

USB-C ve Thunderbolt 3 Arasındaki Fark Nedir?

USB-C Ve Thunderbolt 3 Arasındaki Fark

USB-C ve Thunderbolt 3, neredeyse aynı amaçlara uyan iki tür medya aktarımı çevre birimidir.

Ancak, her iki kablonun veri aktarım hızları arasında önemli bir fark bulabilirsiniz. Bu makalede, USB-C ve Thunderbolt arasındaki farkları işaret edeceğiz.

USB-C ve Thunderbolt arasındaki fark nedir?

Artık teknoloji, verilerinizi aktarmanız için size çeşitli seçenekler sunuyor. En popüler iki veri aktarma kablosu arasındaki farkları bilmeniz önemlidir.

Her ikisi arasındaki farkı açıklamak için ayrıntılı bilgi aşağıdadır.

 

Thunderbolt

Şimdi Thunderbolt 3 öncekilerden Thunderbolt 2 ve aynı kablo türünü paylaşan orijinal Thunderbolt’dan büyük ölçüde farklıdır.

Thunderbolt 3, en son teknoloji hızı ve çok yönlülük ile bir bağlantı sunar. Bu nedenle Apple, bağlantı noktalarını büyük ölçüde diğer medya veri yolları üzerinden kullanıyor.

Spesifik olarak, Thunderbolt 3, 20 Gbps’de Thunderbolt 2’den iki kat olan ve 10 Gbps veren orijinal Thunderbolt’tan dört kat daha fazla olan 40 Gbps bant genişliği sunar. Bu kabloları hızlı yapan, aktif özellikleridir, yani kabloların çalışması için güç gerektiren bir cihaz gibi davranır.

Bu, Thunderbolt 2 ve orijinalin bir USB kablosundan 10 kat daha pahalı olduğu için pahalı çözümler arasında olmasının en büyük nedenlerinden biri.

Thunderbolt 3’ün 2015 yılında piyasaya sürülmesiyle, veri aktarım hızı aktif ve kısa kabloda 40 Gbps’ye, uzun ve pasif kabloda 20 Gbps’ye ulaştı.

Apple Mini DisplayPort bağlantı tipinin bir USB-C tip portuna dönüştürüldüğü için Thunderbolt 3 uygundur. Ayrıca, Thunderbolt 3 tüm USB C tipi bağlantı noktalarında ve tam tersi şekilde çalışabilir.

thunderbolt

RevizyonYayın tarihiPort tipiEn yüksek hızSet
Thunderbolt2011Mini DisplayPort10GbpsMini DisplayPort
Thunderbolt 22013Mini DisplayPort20GbpsThunderbolt
Thunderbolt 32015USB-C40Gbps (kısa veya aktif kablo) 20Gbps (uzun, pasif kablo)Thunderbolt 2 (adaptör gerekli) DisplayPort, PCIe 3rd Gen, USB 3.1

USB-C Tipi

USB-C tipi, çok sık duyabileceğiniz en popüler veri kablolarından biridir.

Bu bağlantı noktasını en iyi yapan şey, 8,4 mm x 2,6 mm’lik jus ölçüsünü ölçen ve neredeyse her çevresel aygıtla çalışmasını sağlayan boyutudur. Dahası, C Tipi USB kablosu, her iki ucunda da aynı konektörlerle gelir ve ters çevrilebilir fiş oryantasyonuna izin verir.

USB-C, 2015 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana birçok cihazda kullanılmaktadır. USB 3.1 kullanan hemen hemen her cihaz, USB-C bağlantı noktasını kullanır. 10 Gbps veri aktarma hızına sahiptir. USB Tip C’nin en büyük avantajlarından biri, 20 volt’a (100 watt) ve 5 ampere kadar güç çıkışı sağlayabilmesidir.

Bu yüzden yeni MacBook’un tek çevresel ve güç bağlantı noktası olarak yalnızca bir USB-C bağlantı noktasına sahip olduğunu görebiliyorsunuz.

c tipi

En yüksek hızYayın tarihiMax güç çıkışıPower directionKablo yapılandırmaKullanılabilirlik
USB 1.1199812MbpsN/AN/AType-A to Type-B
USB 2.02000480Mbps5V, 1.8AÇevre birimlerine ev sahipliğiType-A to Type-B
USB 3.0 / USB 3.1 gen 120085Gbps5V, 1.8AÇevre birimlerine ev sahipliğiType-A to Type-B
USB 3.1 / USB 3.1 gen 2201310Gbps20V, 5AÇift yönlü / Çevre birimlerine ev sahipliği (compatible)Her iki uçta da C Tipi, ters çevrilebilir fiş oryantasyonu / Type-A to Type-C (compatible)
Genel olarak, USB-C tipi ve Thunderbolt, aynı oranda yüksek hızda veri iletimi için yeterlidir. Ancak, daha yüksek hızlı bir veri iletimi arıyorsanız, Thunderbolt sizin için idealdir.

Kişisel kullanımınıza uygun, cep dostu bir şey arıyorsanız, USB-C tipinde kullanmayı düşünebilirsiniz. Her iki çevre biriminin de yüksek hızlı veri iletimi sağladığını anlamak önemlidir.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Diğer teknoloji

En üste