Telefon çok ısınıyor – Telefonun ısınması nasıl önlenir?

Telefonunuzun iç sıcaklığı, ortamının sıcaklığına bağlıdır. Telefon çok ısınıyor olması, pilin boşalması, zorla kapatma ve hatta tamamen erimesi gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca, aşırı ısınma nedeniyle kapanmaya zorlanırsa telefonunuzun yeniden başlatılmaması ihtimali de vardır.

Telefonunuzun dış yüksek sıcaklıkla ilgili olmayan aşırı ısınmasının birçok nedeni vardır ve birkaç tanesi pilinizin etrafında döner. Arka planda çalışan uygulamalar telefon ısınıyor sorununa yol açabilir. Birçok uygulama, çok hızlı pil tüketen çok fazla pil kullanır. Ve sonuç olarak, telefonunuzu ısıtır.

Başka bir sorun, telefonunuzu ne sıklıkta kullandığınız olabilir. Sürekli telefonunuzdaysanız, telefonunuzun pili fazla mesai yapar ve bu da telefonunuzun sıcaklığını yükseltir. %100’e ulaştıktan sonra bile telefonunuzu şarj cihazında bırakmak ister misiniz? Sorun da bu olabilir. Aşırı şarj, cihazınızın aşırı ısınmasına neden olabilir.

 

Telefonunuzun aşırı ısınmasını önlemeye yönelik 5 ipucu:

  1. Telefonunuza doğrudan güneş ışığından kaçının. Aşırı ısınmayı önlemenin en kolay yolu, telefonunuzu güneşten uzak tutmaktır. Telefonunuz güneşten ısı ve ısıyı yakalar ve tutar, güneş ışığı ve ısıda daha uzun süre ısınır.
  2. Telefonunuzdaki kullanılmayan uygulamaları kapatın. Arka planda çalışan açık, kullanılmayan uygulamalar, telefonunuzun daha fazla çalışmasına neden olur ve bu da ısınmasına neden olur. Çözüm basit – örneğin bir iPhone’da tek yapmanız gereken home düğmesine iki kez basmak ve uygulamaları kaydırmak. Bonus: Bu, telefonunuzun pil ömrünü de artıracaktır.
  3. Ekran parlaklığını arttırmaktan kaçının. Arka plan uygulamalarını çalıştırmakla aynı şekilde, parlaklığınızı artırmak pilinizi daha fazla çalışmaya ve daha fazla ısı oluşturmaya zorlar. Bunun yerine, cihazınız için parlama önleyici bir kapak arayın. Bu düşük maliyetli çözüm, ekranınızı güneşte görmenize yardımcı olabilir.
  4. Telefonunuzu uçak moduna alın. Uçak modu, telefonunuzdaki temel işlevleri kullanmaya devam etmenizi sağlar, ancak pilinize zarar verebilecek diğer gerekli olmayan öğeleri kapatır.
  5. Kapağını çıkarın. Telefonunuz aşırı ısınıyorsa, kapakları çıkarmanız gerekir. Kapakları çıkarmak, telefonun ısı kanallarının engellenmeden işini tamamen yapmasına izin vererek telefonunuzun daha hızlı soğumasını sağlar.

 

Telefon çok ısınıyor – Sıcak telefonunuzu nasıl soğutursunuz

Sevdiğiniz ve güvendiğiniz teknolojiyi kullanmaya geri dönmenize yardımcı olmak için zaten sıcaksa, telefonunuzu nasıl serinleteceğinize dair 5 ipucu.

  1. Uygulamalarınızı güncel tutun. Birçok uygulama güncellemesi, telefonunuzun verimliliğini artırabilecek hata düzeltmeleri içerir, yani cihazınızın enerjisinden daha az enerji tüketir.
  2. Telefonunuzu diğer teknolojinizden ayırın. Çalışan telefonunuzu, tabletinizi ve bilgisayarınızı bir çantada bir araya getirmek, onları aşırı ısınmaya karşı daha hassas hale getirir. Onları ayrı tutarak serin tutmak yardımcı olur.
  3. Gereksiz uygulamaları kaldırın. Telefon çok ısınıyor sorunu, telefonunuzda fazladan ekleyebilecek zil sesleri, oyunlar, arka planlar veya hiç kullanmadığınız uygulamalar gibi gereksiz öğelerin sayısını dikkate almak isteyebilirsiniz.
  4. Telefonunuzu havalandırın veya üzerine üfleyin. Saçma gelebilir, ancak telefonunuzu havalandırmak veya üzerine üflemek yardımcı olabilir. Fanlama bir vücudu serin tutarken, bir esinti biraz fazla ısındığında cihazınızı soğutmanıza yardımcı olabilir.
  5. Ani sıcaklık değişikliklerinden kaçının. Aşırı ısınma cihazınızı bir iki dakika buzdolabına veya derin dondurucuya koymaya cazip gelebilirsiniz, ancak tavsiye etmeyiz. Telefonunuzu aşırı sıcaklıklara maruz bırakmak bileşenleri zorlar ve cihazınızı kırmanın kesin bir yolu olan nem toplama riskini de beraberinde getirir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *