Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Arka planda çalışan Android uygulamalar nasıl kapatılır

Arka planda çalışan Android uygulamalar

Android

Arka planda çalışan Android uygulamalar nasıl kapatılır

Arka planda çalışan Android uygulamalar nasıl kapatılır

Arka planda çalışan Android uygulamalar

Arka planda çalışan Android uygulamalar Telefonun ağırlaşmasına ve sürekli kulladığınız uygulamaların yavaş hareket etmesini sağlar.

Android cihazınızdaki performans sorunlarıyla uğraşıyorsanız veya şüpheli pil boşalmasını izlemeye çalışıyorsanız. Hangi uygulamaların arka planda çalıştığına görmek isteyebilirsiniz.

Bu kılavuz, tam olarak nasıl yapılacağını gösterecek ve bu konuda neler yapabileceğiniz konusunda bazı öneriler sunacaktır.

Ayrıntılara girmeden önce, Android uygulamalarının çoğunun arka planda çalışacağını belirtmek önemlidir. Android, düzgün bir performans göstermek için işleri otomatik olarak içeri ve dışarı açmaya iyi gelir. Bu nedenle engellemeden önce dikkatli düşünmeniz gerekir.

 

Pil kullanımınızı kontrol edin

İlk çağrı merkeziniz Android’de yerleşik pil kullanımı dökümü olmalıdır.

Pil

Pil

Ayarlar> Pil> Pil kullanımı bölümüne gidin.

Aşağı kaydırırsanız, son girilen pil kullanımını gösteren her girişin yanında bir yüzde değeri listelendiğini görürsünüz.

En iyi listeyi Ekran olarak bulmayı beklemelisiniz. Ve muhtemelen bazı Google uygulamaları listelenecektir. Aradığınız şey, kuşkusuz çok miktarda pil kullanmış gibi görünen bir uygulama veya oyundur.

 

Çalışan hizmetleri veya işlem istatistiklerini kontrol edin

Android cihazınızdaki geliştirici seçeneklerine göz atarak. Belirli bir anda neler yayınladığını tam olarak görebilirsiniz.

 

Ayarlar

Ayarlar

 

 1. Geliştirici seçeneklerinin kilidini açmak için Ayarlar> Cihaz hakkında ve ardından Yedi kez Yapı numarası üzerine dokunun. Bir Samsung Galaxy cihazınız varsa, bunlar Ayarlar> Cihaz hakkında> Yazılım bilgisi> Yapı numarası olabilir.
 2. Size bir geliştirici olduğunuzu söyleyen bir açılır mesaj alırsınız.
 3. Ayarlar> Geliştirici seçenekleri’ne gidin ve Çalışan hizmetler veya İşlem istatistiklerini arayın (sahip olduğunuz Android sürümüne bağlı olarak).
 4. Android 6.0 Marshmallow ve üzeri hizmetlerde Çalıştırma ile, aşağıda, şu anda çalışmakta olan bir uygulama ve ilgili süreçler ve hizmetler listesi ile en üstte canlı RAM durumu görmeniz gerekir. Varsayılan olarak, hizmetlerin kullanımda olduğunu gösterecek ancak önbellekli işlemleri göstermek için de simgesine dokunabilirsiniz.
 5. Android’in eski sürümlerinde İşlem istatistikleri ile bir liste görürsünüz. Her birinin yanındaki yüzde, ne sıklıkta çalıştığını ve RAM kullanımının neye benzediğini görmek için üzerine dokunabilir.

 

Bir kez daha, onları fazla kullanmadığınız halde, şüphe ile meşgul olan uygulamaları arıyorsunuz demektir. Karışıklık yaratmak istemediğiniz bir çok sistem işlemi ve Google hizmetleri var.

Neyin bir şey olduğunu bilmiyorsanız. Google’da adı yazın ve öğrenin. Beklenmeyen çökmeler veya sorunlardan kaçınmak için temkinli davranmanın en iyisi. Gerçekten aradığınız şey, yüklemiş olduğunuz bir üçüncü taraf uygulaması veya kullanmadığınız bazı uygulamaların. Arka planda olması gerekenden çok daha fazla çalışıyormuş gibi gözüktüğü.

Bazı sorunlu uygulamaları belirledikten sonra, onlarla baş etmeniz için birkaç farklı seçeneğiniz var.

 

Arka plan uygulamalarını geçici olarak durdurmak için

Bir uygulamanın şu anda arka planda çalışmasını durdurmanın çeşitli yolları vardır ve derhal sorunu durdurmak için yeterli olabilir.

Uygulamayı bir sonraki açışınızda veya ona erişen başka bir Arka planda çalışan android uygulamalar süreçlerinin tekrar başlatılacağını unutmayın.

 • Telefonunuzdaki Son uygulamalar düğmesine basabilir ve uygulamaları açmak için yanındaki X işaretine dokunabilir veya bunları kapatmak için sağa veya sola hızlıca sürükleyebilirsiniz. Bununla birlikte, bu, arka plan servislerini ve süreçlerin çalışmasını engellemez.
 • Android 6.0 veya üstünü çalıştıran bir cihazınız varsa ve Ayarlar> Geliştirici seçenekleri> Çalışan hizmetler bölümüne giderseniz, etkin uygulamalara dokunabilir ve Durdurmayı seçebilirsiniz. Bir uygulama güvenli bir şekilde durdurulamazsa bir uyarı görürsünüz.
 • Android’in eski sürümleri için (6.0’dan önce), Ayarlar> Geliştirici Seçenekleri> İşlem istatistikleri bölümünde, etkin bir uygulamaya dokunup Zorla durmayı seçebilirsiniz.
 • Android’in herhangi bir sürümünde Ayarlar> Uygulamalar veya Ayarlar> Uygulamalar> Uygulama yöneticisi‘ne gidebilir ve bir uygulamaya hafifçe dokunun ve Zorla durdur’a dokunun. Android’in eski sürümleri, Uygulamalar listesinde Bir Çalıştır sekmesi var, böylece aslında neyin çalıştığını görebilirsiniz, ancak artık Android 6.0 Marshmallow’da görünmüyor. Bir uygulama çalışmıyorsa, Durdur zorla seçeneği gri olur.

 

Arka plan uygulamalarını kalıcı olarak durdurma

Arka planda çalışan bir uygulamayı durdurmak ve tekrar başlatılamadığından emin olmak isterseniz, hala birkaç seçeneğiniz vardır.

 • Arka planda çalışan Android uygulamalar’ı kalıcı olarak durdurmanın en kolay yolu kaldırmaktır. Bir Android cihazında Ayarlar> Uygulamalar‘a gidin veya Samsung Galaxy’de Ayarlar> Uygulamalar> Uygulama yöneticisi‘ne gidin, sorunlu uygulamaya hafifçe vurun, ardından Kaldır‘a dokunun. Uygulama önceden kurulduysa, Kaldırma seçeneğini kullanmayabilirsiniz. Ancak Devre Dışı Bırakmayı Devre Dışı Bırak seçeneğinin arka planda da çalışmasını durdurma seçeneğine sahip olmanız gerekir.
 • Android cihazınızı kurmak istiyorsanız, Greenify veya Titanium Backup gibi bir uygulamayı deneyebilirsiniz. Zahmetli uygulamaları kullanmadığınız zamanlarda otomatik olarak hazırda bekletme veya dondurma konusunda size yardımcı olacaklar. Böylece performansı etkilemiyor veya pilinizi artık boşa almıyorlar.

 

Başka ne yapabilirim?

Aslında kurtulmak istemediğiniz Arka planda çalışan android uygulamalar’ı ele almak ve bunları gerçekleştirmek için yapabileceğiniz başka şeyler vardır.

 • Ayarlar> Veri kullanımı> Arka plan verileri‘ne bir göz atın ve uygulamaları mobil olarak kullanmalarını, arka planda senkronize etmekten alıkoyabilirsiniz, ancak kullanılabilir olduğunda da yine de Kablosuz kullanacaktır.
 • Android 6.0 Marshmallow’ınız veya daha yeni bir sürümünüz varsa, Ayarlar> Gizlilik ve güvenlik> Uygulama izinleri‘ne gidebilirsiniz. Konum gibi izinlere bir göz atın ve tüm bu uygulamaların bu izni gerçekten isteyip istemediğine karar verin. Bazı izinlerin iptali, bazı uygulamaların arka plan etkinliğini azaltabilir, ancak bazı durumlarda, uygulamanın çalışmasını durdurabilir veya çökmelere neden olabilir. Android’in eski sürümleri için tasarlanan uygulamalar için, izinleri reddetme konusunda bir uyarı alabilirsiniz, ancak bir sorunla karşılaşırsanız daima buraya gelip onlara tekrar izin verebilirsiniz.
 • Görev yöneticisi uygulamalarını kullanmanızı önermiyoruz. Çözdüklerinden daha fazla soruna neden olabilirler ve vaat edilen performans artışını nadiren sağlarlar. Aslında, arka planda çalışan uygulamaları geçici olarak durdurmak için başka bir uygulamayı kuruyorsanız ve çalıştırıyorsunuz demektir. Ancak Android, bunu gerektiğinde otomatik olarak yapar ve yukarıda gösterdiğimiz gibi bunu kendiniz kolayca yapabilirsiniz.

 

Arka planda çalışan Android uygulamalar nasıl araştıracağımız ve durdurulacağımız konusunda rehberimizin sonuna geldik. Çoğu Android kullanıcısının uygulamaları durdurmaya zorlamamaları gerekir.

Ancak bir sorununuz olması durumunda bunun size yardımcı olduğunu umarız. Araştırmanızı yapmayı ve dikkatli bir şekilde ilerlemeyi unutmayın! Yaptığınız işlemlerin sonucunu aşağıya yorum yaparak bize bildirin.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Android

bitcoinBitcoin
$ 26,448.091.12%
ethereumEthereum
$ 1,848.350.65%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000993.73%
En üste