Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Rulman Ne Demek ve Ne İşe Yarar?

Tanıtım

Rulman Ne Demek ve Ne İşe Yarar?

Rulman Ne Demek ve Ne İşe Yarar?

Rulman, dönme veya doğrusal harekete izin vermek ve iki nesne arasındaki sürtünmeyi azaltmak için kullanılır. Hareket kolaylığı (döner veya doğrusal) sürtünmeyi azaltır ve nesnenin hızını ve verimliliğini artırır. Bu tip rulmanlar çeşitli baskı yükleri ve radyal yüklerle çalışacak şekilde tasarlanmaktadır.

rulman

Rulman Tipleri Kaça Ayrılır?

Rulman ne demek diye soracak olursanız birkaç tip rulman vardır ve bunlar arasından yapacağınız rulman seçimi önemlidir. Belirli uygulamalar için tasarlanan ve yük taşıma, bindirme veya radyal tiplere dayanacak çeşitleri mevcuttur. Ayrıca rulman değişimi sırasında dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır.
En sık kullanılan rulman tipleri; bilyalı rulmanlar, konik makaralı rulmanlar, bilyalı eksenel rulmanlar ve makaralı eksenel rulmanlar olarak ayrılır.

 

Bilyalı Rulmanlar

Bilyalı rulmanlar hem radyal hem de baskı yüklerini kaldırabilir ve bu nedenle rulman uygulamalarında bir niş alanına sahiptir. Tüm rulmanlar, yuvarlanma elemanlarına dayalı bir terminoloji alır ve dağılım bilyalı rulmanlara eşit olarak uygulanır. Bu rulman tipi ağırlığı destekler. Yüklere dayanabilen benzersiz bir yapıya sahiptir. Makaralı bıçaklar, sabit diskler ve farklı elemanlarla desteklenir. Bu noktada yapacağınız rulman seçimi kiriktir.

rulman secimi

Konik Makaralı Rulmanlar

Konik makaralı rulmanlar büyük radyal ve baskı yüklerine dayanabilir. Bu tür rulmanlar, çeşitli yükleri kaldırabilmesi sayesinde araba küplerinde bulunabilir. Konik makaralı rulmanlar; mükemmel çok işlevsellik sağlama, itme gücü ve radyal yükleri taşımada eşit derecede etkili olmasıyla bilinir. Bu rulmanlar, otomotiv endüstrisindeki yükleri kaldırabildiği ve tekerleklerin dayanma süresini arttırması sayesinde yaygın olarak kullanılır.

Bilyalı Eksenel rulmanlar

Bilyalı eksenel rulmanlar, düşük hız ve düşük ağırlık uygulamalarında baskı yüklerini kaldırabilir. Örneğin, bar sandalyesi koltuğu tutmak için bir bilyalı baskı yatağı kullanılır. Bu tür araçlar rahatlıkla rulman değişimi yapılabilir.
Adından da anlaşılacağı gibi bilyalı baskı rulmanları yuvarlanma elemanları içerir. “İtme” temel alınarak, yatağın itme yüklerini taşıması veya eksenel yükleri iletmesi üzere tasarlandığını gösterir.

Makaralı Eksenel Rulmanlar

Makaralı baskı rulmanları daha büyük baskı yüklerini kaldırabilir. Helisel dişlileri desteklemek için kullanılan tipleri bir araba şanzımanında görülebilir. Dişli destekleri, makaralı baskı rulmanları için yaygın olarak kullanılır.

rulman-degisimi

Rulman Nasıl Çalışır?

Rulman ne demek‘ sorusu burada önem kazanır. Rulmanlar; bir bilye, yuvarlanma için pürüzsüz yüzey ve iç kısımdan oluşur. Top, yükün ağırlığına sahiptir ve yükün kuvveti, yatağın döndürülmesine yardımcı olur.
İki tip yük vardır: Radyal ve itme. Radyal yük yatağın üzerinde tartılır, bu da rulmanın çalışma mekanizmasının bir sonucu olarak yatağın dönmesini sağlar.
Rulman ne demek ve çalışma prensipleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Akar Rulman firmasından destek alabilirsiniz. Sektörel anlamda hızlı bir ilerleme ve güvenilir tedarik hizmetleri sunan Akar Rulman, yukarıda anlattığımız birçok ürünün ve dünya çapındaki şirketlerin distribütörlüğünü yapmaktadır.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Tanıtım

En üste