Instagram Yüksek Kaliteli Fotoğraf Nasıl Yüklenir

Instagram, ilk izlenimin çok önemli olduğu en görsel sosyal medya platformlarından biridir. Fotoğraf veya video, herhangi bir Instagram yayınının en önemli öğesidir, bulanık ve pikselli ise, kullanıcıların çoğunluğu kaydırmaya devam eder ve yayınınız göz ardı edilir. Bu yazıda Instagram yüksek kaliteli fotoğraf nasıl yükleneceğini açıklayacağız.

 

Öncelikle telefonunuzla kullanılmak üzere tasarlanmış bir uygulama olmasına rağmen. Çok sayıda Instagram hesabı, fotoğraf çekmek ve fotoğrafı dönüşümlü olarak yüklemek için harici kameralar (kamerada yerleşik telefonlarınız değil) kullanır. Bu tür ekipmanlara erişiminiz yoksa rekabet etmenizi zorlaştırabilir. Korkmayın, elinizdeki araçları optimize edebilir ve Instagram’ın görüntü sıkıştırma algoritmasının tuzaklarından kaçınabilirsiniz.

 

Instagram’a Yükleyebileceğim En Büyük Fotoğraf Nedir?

Teknik olarak, Instagram‘a yüklenebilecek maksimum görüntü çözünürlüğü iOS’ta 2048 x 2048 pikseldir (Android değişebilir). Ancak Instagram boyutu otomatik olarak 1080 piksele sıkıştırır. Bu sıkıştırma görüntü bozulmasına ve genel bir kalite düşüşüne neden olur.

yüksek kalite

Ayrıca minimum 320 piksel çözünürlük vardır. Bundan daha az piksel içeren bir şey yüklerseniz, Instagram fotoğrafı otomatik olarak büyütür, ancak resim çok düşük kalitede olacaktır. Resim boyutunuz 1,6 MB‘ı aşarsa Instagram’ın resim boyutlandırma algoritması geçerli olur. Aşırı büyük görüntüler yüklememeye dikkat edin, bu sadece yüklemek biraz zaman almaz, aynı zamanda görüntünüzün sıkıştırılması riskini de taşırsınız.

 

Fotoğraflarım Neden Bulanık?

Yukarıda belirtildiği gibi, maksimum 1080 pikselden daha büyük dosyalar yüklerseniz, görüntünüz bulanıklaşabilir. Mantıksız görünebilir, daha büyük bir dosya (2048 piksel) yüklüyorsunuz ancak kalitesi daha kötü. Böyle durumlarda Instagram görüntüyü sıkıştırır ve kalitesini düşürür.

İPhone kullanıcıları için iCloud Ayarlarınızın bir sonucu olarak Instagram Fotoğrafları bulanık görünebilir. İCloud’unuz telefonunuzdaki fotoğrafları küçük resim olarak kaydederse, bu, boyutu azaltır ve daha sonra Instagram’a yüklediğinizde fotoğraflarınızın kalitesini düşürür.

Bundan kaçınmak için iCloud Ayarları> Apple Kimliği> iCloud> Fotoğraflar’a gidebilir ve Storage Depolamayı En İyileştir’den Orijinalleri İndir ve Sakla’ya geçebilirsiniz. Bu, fotoğraflarınızı en iyi kalitede kaydedecek ve boyutlarını küçültmeyecektir. Ancak bu çözüm, fotoğrafların telefonunuzda daha fazla yer kaplamasına neden olur. Fotoğrafınızı instagram’a yüklemeyi bitirdikten sonra yerden tasarruf etmek için önceki ayara geri dönebilirsiniz.

 

Instagram Yüksek Kaliteli Fotoğraf Boyutu nedir?

Instagram’daki fotoğraflar ve videolar değişen boyutlara sahip, en büyüğü Portre fotoğrafı için 1080 x 1350 piksel. Sonuçta, Instagram için en uygun boyutta fotoğraf yok. Fotoğrafın türüne, konuya ve yayınınızın amacına bağlıdır. Diğer Sosyal medya görüntü ve video boyutlarını görmek isteyebilirsiniz.

En çok dikkat çekmek istiyorsanız, bir portre fotoğrafı sizin için idealdir. 1350 piksel yüksekliğe sahip bir telefon ekranında en büyük resmi gösterirken, yatay fotoğraf 608 piksel yüksekliğe sahip.

 

Kameramın Kaç Megapiksel İhtiyacı Var?

Bir telefon kamerası kullanarak Instagram yüksek kaliteli fotoğraf üretmek için ideal olarak en az 8MP istiyorsunuz. Ancak bir kamera çok fazla megapiksel içerdiğinden, otomatik olarak yüksek kaliteli görüntüler üreteceği anlamına gelmez. Çok fazla piksel görüntünün grenli görünmesine neden olabilir.

kamera

Sonuçta, görüntü kalitesini belirleyen daha önemli faktörler vardır, örneğin kameranın sensörü. Sensörün boyutu, esas olarak bir görüntü oluşturmak için ne kadar ışık kullanılacağını belirler. Daha büyük bir sensör daha fazla bilgi yakalayabilir ve daha yüksek kalitede görüntü üretebilir.

 

Instagram fotoğraf kırpmayı nasıl durdurabilirim?

Instagram, çok büyük olan fotoğrafları otomatik olarak kırpacaktır. Bu ideal değildir, çünkü Instagram’ın hangi kısmını kırpacağını kontrol edemezsiniz. Görüntünüzü yüklemeden önce veya uygulamada fotoğrafı kendiniz kırpmak daha iyidir.

Fotoğrafınızın 320 ve 1080 piksel arasında bir genişliği varsa, en boy oranı 1,91: 1 ile 4: 5 arasında olmalıdır. Bu nedenle, 1080 piksel genişliğinde bir resim 566 ile 1350 piksel arasında bir yüksekliğe sahip olmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *