Doğal dil işleme nedir? NLP yazılımı ne yapar?

Doğal dil işleme (NLP) nedir?

Doğal dil işleme (NLP), hem yazılı hem de sözlü dili içeren, düzenli olma ile birlikte kullandığımız bir dizi hizmetin ayrılmaz bir parçasıdır.

Bir sohbet çubuğuna bir şeyler yazıp cevap verilmesi, doğal dil işleme olarak bilinir. Makine öğrenimindeki ilerlemeler, yakında bir insanı taklit edebilecek daha sofistike sistemler oluşturmaya yardımcı olur.

Alexa, Google Asistan ve Siri gibi akıllı asistanların, hava durumu tahminleri gibi daha fazlası için sözlü taleplerimize cevap vermesini sağlar. Kelime işlem yazılımımızın dilbilgisini kontrol etmesini sağlar. Google Translate kullanırken, okuyamayacağınız bir dilde belgenin yapabileceğiniz bir dilde olmasını sağlamak için elinden gelenin en iyisini yapar. Bankanızın, göz açıp kapayıncaya kadarki isteklerinizi anlaması ve bunlara uyması için kullandığı chatbot’a yardımcı olur.

 

Çözülmesi zor bir problem

Bununla birlikte, etkili bir konuşma yapmak veya metni okumak, nüanslar, çıkarımlar ve değerlendirmelerle doludur. Bir dili isimlere, fiillere, sıfatlara ve diğerlerine ayırmak bir şeydir. Ancak dil sadece bu konuşma bölümlerinden çok daha fazlasıdır. Dili bilgisayarların yorumlaması ve yeniden yaratması zorlaştırır. Aynı kelimenin, kullanıldığı bağlama bağlı olarak farklı anlamları olabilir.

 

Doğal dil işleme NLP yazılımı ne yapar?

NLP, okuduğu kelimeleri bağlamsallaştırmasına yardımcı olan analitik ve algoritmaları uygulayarak dili anlama sorunlarının üstesinden gelir. Bunun iki geniş yönü var – sözdizimi ve anlambilim.

Sözdizimi genel olarak iki yönden daha resmidir. Sözlük tanımlarını anlama, cümlelerin nasıl oluşturulduğunu (örneğin, bu ‘konuşma bölümlerini’ bilmek gibi) ve ayrıştırma gibi teknikleri içerir.

Ayrıştırma, özellikle bir cümlenin gerçekte ne anlama geldiğini anlamakla kime ait olduklarını anlamakla ilgilidir. Genellikle yanıt daha erken veya daha sonraki bir cümleyle bazen çok erken veya çok geç yanıt verir.

Anlambilim, daha az yapılandırılmış ve genellikle daha zor olanıdır. Bu, tek tek kelimelerin cümle bağlamındaki anlamını anlamakla ilgilidir.

NLP’ye bu konuda yardımcı olabilecek birçok farklı araç vardır. Örneğin, bir sistemin insanların, yerlerin ve şeylerin adlarını bilmesi gerekir.

Yine de, sorularımızı yanıtlayan bir şey var: Siri, Alexa ve Google Home’un yaptığı geniş bir şey. Apple, Amazon, Google ve IBM (Watson ile birlikte) gibi. Diğer önemli teknoloji şirketlerinin yanı sıra sayısız yeni girişim de, bir dizi görevi ele almak için kendi NLP sistemleri üzerinde çalışıyor.

Bunlar arasında, müşteri hizmetleri ve sağlık hizmetlerinde konuşma mekanizmaları, önemli bilgilerin dokümantasyonun çıkarılması. Önemsiz postaların akışını kontrol etmek için e-postaların analizi de yer alıyor.

Çevrimiçi zaten çok sayıda sohbet var. Ancak bunlar genellikle basit soru-cevap etkileşimlerini gerçekleştiriyorlar. Son kullanıcı için maalesef uzun sürmeyen yeteneklerini sınırlarına ulaştıktan sonra sorguları gerçek bir kişiye yükseltmek zorundalar. Sistemler her zaman gelişiyor, ancak müşteri hizmetleri sektörünün öngördüğü kesintisiz etkileşimden çok uzaktayız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *