Dofollow link nedir ve nasıl yapılır

0
279
Dofollow link nedir ve nasıl yapılır

Dofollow link, arama motorlarının onları taradığını ve kalite oyları olarak saydıklarını açıklayan bağlantıların tanımlayıcısıdır.

Varsayılan olarak, yani manuel olarak nofollow bağlantısı olarak değiştirilmedikçe veya bir web sitesi ayarıyla otomatik olarak değiştirilmedikçe, tüm bağlantılar dofollow link bağlantılarıdır.

Dofollow Link Nedir

Arama motoru tarayıcıları dofollow link olan bütün bağlantıları takip eder. Başka bir deyişle, keşfettikleri diğer sayfaları standart bağlantılar aracılığıyla taramaya devam ederler.

Dofollow link, SEO terimlerinde yaygın olarak “link juice” (bağlantı suyu) dediği şeyden geçiyor. Hangi web sayfalarının sıklıkla bağlı olduğunu öğrenerek, arama motorları web sitelerinin arama sonuçlarında ne kadar üst sıralarda yer alması gerektiğini belirleyebilir. Bağlantılar birçok sıralama faktöründen sadece biridir.

Buna karşılık, nofollow bağlantıları, arama motorlarından onları taramalarını veya kalite oyları olarak saymamalarını isteyen bir parça koda sahiptir. Bazen web sitenizdeki tüm bağlantılara, özellikle de kullanıcı tarafından gönderilmişse veya reklamlara bağlantı verilmişse, kefil olamayabilirsiniz.

Tam olarak nofollow link HTML’de bu şekilde görünür:

<a rel="nofollow" href="http://websitesi.com">Web sitesi</a>

Rel özelliğine ilişkin dofollow değeri HTML’de bulunmadığından, bir dofollow değeri basitçe bir tanımlayıcıdır. Dolayısıyla, dofollow bağlantıları teknik olarak nofollow değerine sahip bir rel özelliği olmayan tüm bağlantılardır.

HTML’de bir dofollow bağlantısının nasıl göründüğüne bir örnek:

<a href="http://websitesi.com">Web sitesi</a>

Bir web sitesi ayarı eklediğiniz kodu değiştirmedikçe, yeni bir bağlantı oluştururken bunu bir dofollow bağlantısı haline getirmek için herhangi bir şey yapmanız gerekmez.

Ancak şunuda belirtmek isterim, ne olursa olsun, Google, bir dizi koşul altında nofollow kullanımını teşvik etmektedir. WordPress kullanıcıları, nofollow linkleri dofollow olarak değiştirmeleri için öncelikle SEO eklentisinde giden bağlantıları dofollow olarak açmaları gerekmektedir. Daha sonra giden (dış bağlantısı) bağlantılar için, nofollow eklemeri gerekir. Diğer türlü sadece yukarıdaki örnekte olduğu gibi sade link eklemekle dofollow özelliği değer kazanmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz