Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Yardımcı teknoloji her zamankinden daha hızlı ilerliyor

Yardımcı teknoloji

teknoloji

Yardımcı teknoloji her zamankinden daha hızlı ilerliyor

Yardımcı teknoloji her zamankinden daha hızlı ilerliyor

Yardımcı Teknoloji

Yardımcı teknoloji, İnsanın hayatını değiştiren teknolojiye gelince, Robotikte ilerleme, malzeme mühendisliği, yapay zeka ve çok çeşitli diğer şeyler sayesinde destek tekniği son on yılda hızlı adımlarla ilerledi.

Burada bahsettiğimiz şeylerin yedi hayret verici örneği:

Zeki gözlükler

Belirli zorluklarınıza bağlı olarak, gözlük veya kontakt lensler, gözün odaklama yeteneklerini etkilemek için ışınları birbirine çeken veya birbirine yaklaşan ışık ile çalışırlar. Her şey yolunda ve iyidir ancak kendi kendine giden otomobillerde ve akıllı telefonlarda mutlaka mühendisler bundan biraz daha iyisini yapabilirler.

İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’nde bir bilgisayar vizyonu bilim adamı ve sinirbilimci. Bir kişinin vizyonunun belirli bölümlerini daha da geliştirmeyi vaat eden genişletilmiş gerçeklik gözlükleri oluşturmak için bir araya geldi. Bu, artan görüntü kontrastından, AR’ın gücünü kullanarak bir görüntünün belirli özelliklerini vurgulamaya kadar her şeyi ifade edebilir.

Zeki gözlükler henüz mevcut değil ancak proje, araştırmaya yardımcı olmak için kullanışlı 658.000 dolarlık hibe ile tamamlanmış olan Google’ın dikkatini çekti.

 

İşaret dili

İşaret dili, sağır insanların iletişim kurmasına yardımcı olmak için harika bir araçtır. Ancak Amerika İşaret Dili (ASL), yaklaşık 100.000 ila 500.000 Amerikalı tarafından kullanılmaya devam ederken bunu hala anlamayan çok sayıda insan bırakmaktadır. Neyse ki, bu teknoloji ile yardımcı olabilecek bir şey.

Dallas merkezli KinTrans adlı şirket, işaret dili ses, metin ve ses ya da metni tekrar işaret dile çevirme yeteneğine sahip bir cihaz geliştirdi. Bunu yapmak için, imzalayanların ellerini ve vücudlarını sözcüklerden çıktıklarında hareketlerini izlemek için bir 3B fotoğraf makinesi kullanıyor. Sonuçların, yüzde 98 doğru olduğu tahmin ediliyor. Bir beta sürümü zaten yayınlandı.

 

Beyin dalgalarını okuyan işitme cihazı

Çevrenizdeki sesleri basitleştirmeyen, ancak dinlemek istediğinizi belirlemek için beyin dalgalarınıza uyan bir işitme cihazı düşünün. Bununla birlikte, Columbia Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu araştırmacılarının üzerinde çalıştıkları şey bu kadar uzun süre böyle bir şeyi hayal etmeniz gerekmez.

Onların “bilişsel işitme cihazı”, bir işitme cihazı kullanıcısının hangi sese en çok hangi sesi dinlemek ve onu ilgilendirdiğini belirlemek için beyin aktivitesini okur. Günümüzde araştırmacılar, teknolojiyi daha rahatsız edici hale getirerek iyileştirmeye çalışıyorlar. İşitme cihazlarının geleceği açık bir şekilde budur!

 

Yardımcı El

Robotik teknolojisi son yıllarda hızla ilerlediğinden, ampute yardımcı olmak için tasarlanmış biyonik eller gibi araçlar da var.

Bu araçlar koltaki sinir uçları ile güçlendirilmiş olanlar da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde çalışabilir. Ve hatta hangi hareketlerin alınması gerektiğini akıllı özerk kararlar almak için kendi dahili kameralarını kullanan protezler de tepki sürelerini hızlandırır.

 

Parkinson hastalığı

Parkinson hastalığı ilerleyici nörodejeneratif bir beyin bozukluğu olup, semptomların geniş bir yelpazesidir, en azından hastaların düşme veya denge kaybetme olasılığı daha fazladır. Houston Üniversitesi’nde araştırmacılar, etkilere karşı koymak için giyilebilir bir akıllı telefon tabanlı biofeedback rehabilitasyonu geliştirdi.

Özel kemerleri, kullanıcıların hareketlerini gerçek zamanlı olarak haritalandıran titreşimli aktüatörler ile kaplanmıştır. Bu bilgi daha sonra, postürel kararlılığı ve gündelik faaliyetleri yerine getirme konusundaki güveni artırmak için egzersizler yoluyla hastaları yönlendirmek için kullanılabilir. Bilim adamları, beyin hücrelerini yeniden programlayarak Parkinson’un nasıl tedavi edileceğini bulana kadar biliyorsun!

 

Yeniden Yürüyüş

İnsanların kendi güçleri altında yapamadıklarından sonra tekrar yürümelerine yardımcı olabilecek yardımcı araçları olmayan, yaşamı değiştiren birkaç teknoloji daha vardır. Bu alanda basınçlı sensörlü merdivenlerden, tam modüler dış iskelet sistemlerine ihtiyaç duyulduğunda ekstra bir destek sağlayacak inanılmaz derecede yenilikçi projeler var.

Amazon Alexa tarafından kontrol edilen yardımcı robot dış iskelet yapıyor.

 

Kilit Sendromu

Fiziksel özürlülük söz konusu olduğunda, birkaç şey kendi vücudunuzda sıkıştı düşüncesinden daha da yıldırıcıdır. Tamamen aktif olan bir zihinle, hareket etme, konuşma veya herhangi bir şekilde fiziksel olarak iletişim kurma yeteneği olmadan.

Kilit sendromu ‘n bir tedavisi olmamasına rağmen, teknoloji insanlara beyin-bilgisayar arayüzü teknolojisini kullanarak, “evet” ve “hayır” sorularına düşüncelerinden başka bir şeyle yanıt vermelerine yardımcı olabilir. Teknoloji, çalışmak için elektrotları ve bazı akıllı makine öğrenme araçlarını kullanır ve bildirildiğine göre yüzde 80 doğruluk derecesine sahiptir.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 27,664.410.36%
ethereumEthereum
$ 1,892.692.2%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000880.43%
En üste