Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Arasındaki Fark

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi

teknoloji

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Arasındaki Fark

Yapay zeka ve Makine öğrenimi arasındaki fark nedir

Genellikle yapay zeka ve makine öğrenimi aynı şey sanılır, ancak aralarında farklar var.

Yapay zeka (AI), genellikle otomasyon veya Makine öğrenimi ile kolayca değiştirilebilen, belirsiz bir ifade olarak ele alınır.

Fakat Makine öğrenimi ve yapay zeka aynı şey değildir. Aynı şekilde çarpıcı benzerlikleri vardır ve her ikisi de geliştirilmekte olan en heyecan verici teknolojilerden dir. Peki, yapay zeka ve makine öğrenimi arasındaki fark nedir?

Yapay zeka, daha geniş alanı tanımlamak için kullanılabilecek kapsayıcı bir terim olmasına rağmen. Makine öğrenimi teğet bir alan ya da bir alt kümedir. Bu terimin kendisi daha belirli kategorilere ayrılmıştır.

Ancak bilmeniz gereken şey, makine öğreniminin, bir makinenin algoritmalarını kendisinin beslediği verilere dayanarak kendi başına değiştirip uyarlayabilme yeteneğidir.

 

Makine öğrenimi ve AI arasındaki fark nedir?

Yapay zeka, insan gibi düşünebilen, aynı düşünce süreçlerini kullanarak. Ya da bir insan olarak öğrenme süreçlerini kullanarak problem çözen sistemler yaratmayı amaçlamaktadır.

Yapay zeka prensipleri Turing Test’inden çıkmıştır. (Bir sistemin nasıl bir insanınkiyle eşit ya da ayırt edilemez bir davranış sergileyebileceğini tanımlayan özellikler dizisi.)

Bu kavram Genel AI olarak bilinir. Kavramın tam olarak gerçekleştirilemediği bir yer olmasına rağmen. Amaç Turing’in kendisi tarafından önerilen makine zekasını elde etmektir.

Dar ya da uygulanmış yapay zeka, daha iyi olmasa bile, bir görevi gerçekleştiren sistem oluşturma çabasıdır.

Makine öğreniminin ortaya çıktığı bu dar AI disiplini içinde, köklerini yirminci yüzyılın ortalarına kadar uzanan bir terimdir. Arthur Samuel, makine öğrenimini “programlanmadan öğrenme yeteneği” olarak tanımladı.

 

Makine öğrenimi

Makine öğrenimi, verilerin işlenmesine izin verir. Ancak bir veri kümesini her analiz ettiğinde, yeni bir şey öğrenir ve artan bir zeka kaynağı haline gelir.

Bu, veri kaynaklarından öğrenilen bilginin daha gelişmiş ve daha bilgilendirici hale geldiği. Kuruluşların işlerini müşteri beklentileri doğrultusunda geliştirmelerine yardımcı olduğu anlamına gelir.

Makine öğreniminin bir uygulaması, Facebook’un haber akışı algoritması veya Amazon’un ürün önerisi özelliği gibi bir öneri motorudur.

Makine öğrenimi, kaç kişinin beğendiğini, yorum yazdıklarını veya paylaştıklarını veya başkalarının benzer ilgi alanlarına sahip olanları satın aldıklarını analiz edebilir.

Makine öğrenimi, görüntü tanıma için özellikle yararlıdır. Örneğin, makine öğrenimi, bir resimde kullanılan piksel dağılımını tanımlayabilir ve nesnenin ne olduğunu anlayabilir.

Büyük veri analizi gittikçe yaygınlaştıkça, işletmeler artık analitiği yönlendirmek için makine öğrenmeye yöneliyorlar. İstatistik, veri madenciliği ve yordayıcı analiz ile ilişkilendirme. Makine öğreniminin yapay zekadan ayrı bir alan olduğunu tartışmak için yeterince baskın hale gelmiştir.

Bunun nedeni, doğal dil işleme veya otomatik akıl yürütme gibi AI teknolojisinin, makine öğrenimi için yeterli olmadıkça yapılabilmesidir. Makine öğrenme sistemlerinin AI’nın diğer özelliklerine sahip olması her zaman gerekli değildir.

 

Yapay zeka (AI)

AI için yüzlerce kullanım ve şirketler iş zorluklarının üstesinden gelmek için yapay zekayı benimserken daha da belirginleşiyor.

Bugünün en popüler AI kullanımlarından biri, sesli asistanlardır. Microsoft Cortana, Siri, Google Asistan ve Amazon Alexa gibi. konuşarak kontrol edilebilen platformlardır.

Yapay zeka’nın veri girişi gibi insani görevlerin yerini alacağı konusunda bazı korkular vardır.

Yapay sinir ağları, örneğin insan zihnine benzer şekilde bilgiyi işlemek için tasarlanmıştır. Ancak bunlar aynı zamanda, makine öğrenmede de iyidir.

Derin öğrenme, makine öğreniminin bir alt kümesini destekliyor. Ve çeşitli makine öğrenimi algoritmalarını bir araya getirerek çalışmaktadırlar. Daha sonra veri kütlelerini bir kerede işlemek için yüzlerce hatta binlerce GPU kullanırlar.

Bütün bunlar kafa karıştırıcı gibi gözükse de, bilim adamları halen yapay zeka ve makine öğreniminin kesin tanımlarını tartışıyorlar.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer teknoloji

En üste