Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

ABD’de suçlu bulunmak için Yahoo’dan ihlal suçlaması bekleniyor

yahoo

internet

ABD’de suçlu bulunmak için Yahoo’dan ihlal suçlaması bekleniyor

ABD’de suçlu bulunmak için Yahoo’dan ihlal suçlaması bekleniyor

Yahoo’dan ihlal suçlaması bekleniyor

Yahoo 2014’te  hacklendi ve en az 500 milyon hesapla ilgili bilgi çalındı.

Mart ayında dört kişi suçlandı, ancak bir kişi, Karim Baratov tutuklandı. Kanadalı bir vatandaş olan Baratov’un ABD’de suçluluk duyması bekleniyor.

Reuters, ABD’nin Rus istihbarat operasyonlarının 2014 yılında Yahoo hesaplarını hack etmesine yardım etmekle suçlanan Kanadalı bir vatandaş olan Karim Baratov’un önümüzdeki hafta suçluluk duyması bekleniyor.

Baratov geçtiğimiz günlerde Kanada’dan iade talebi ile savaşma hakkından vazgeçti ve önümüzdeki Salı San Franciso’da federal mahkemede davanın görünmesi bekleniyor.

yahoo

Karim Baratov

Kanadalı bir vatandaş olmasına rağmen, 22 yaşındaki Baratov Kazakistan’da doğdu. Geçtiğimiz Mart ayında, Kanada kanun koyucu, ABD savcısının 2014 Yahoo ihlalinde yardımcı olduğunu iddia ederek onu tutukladı.

Mart ayında Adalet Bakanlığı, 2014’te hırsızlıktan ötürü Baratov’a ve diğer üç kişiye karşı dava açtı. İki adam Rusya Federal Güvenlik Hizmetinin bir parçasıydı. Raporlardan elde edilen bilgiler, Rus ajanlarının operasyonun elebaşısı olduğunu ima ediyor. Yahoo’nun gerçek sunucu hackini gerçekleştiren, FBI’ın en çok aranan siber suçlularından Alexsey Belan‘dı.

Değişik e-posta hesapları

Baratov, saldırı mağdurlarının, Yahoo harici e-posta adresleri bulunduğunu keşfedince ortaya çıktığını. Baratov’un saldırıya uğramış hesapların 50’si Gmail hesapları olduğu bildirilen, en az 80 tane Yahoo harici e-posta hesabı nın saldırıya uğradığı iddia ediliyor.Şu anda hesapları kesmek için kesin hedefler belli değil, fakat FSB temsilcilerinin Rus yetkilileri, zengin bir bankacı ve metal şirketlerinin lideri hakkında bilgi istediği biliniyor.

Suçlamalara rağmen, Baratov bu davayla ilgili tutuklanan tek kişidir. Ağustos ayında “bilgisayar dolandırıcılığını gerçekleştirmek için komplo kurma, dolandırıcılık erişimini sağlamak için komplo kurma,  e-dolandırıcılık yapmakla görevli ve şiddet içeren kimlik hırsızlığı” gibi suçlamaları reddetti.

Salı günü Baratov’a hangi suçlarla suçlamanın yapılacağı açıkça belli değil. Mahkeme kayıtları, duruşmanın ABD Bölge Yargıcı Vince tarafından denetlenen bir “savunma değişikliği” duruşmasına işaret etmesi bekleniyor.

Baratov’un davasını neden değiştirildiği halen bilinmiyor. Savcıyla anlaşma yapması mümkündür, bu da bu saldırıda en önemli aktörlerden biri olduğu göz önüne alındığında mantıklı olacaktır.

Bu eski bir dava olmasına rağmen, ABD Baratov konusunda Yahoo nun konuyla ilgili bir ihlal’i olmasını istiyor. Geçtiğimiz aylarda buna benzer bir olay ABD ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde yaşanmıştı. Bir grup Hacker elektrik hatlarının ana kontrol bilgisayarını ele geçirip yerel bir tehdit oluşturmuştur. Bu hacker grubunun Rus olma olasılığının yüksek olduğu tahmin ediliyordu. Konuyla ilgili yazıyı burdan okuyabilirsiniz.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer internet

Reklâm
En üste