Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

WordPress Spam Yorum Engelleme Nasıl Yapılır

WordPress

WordPress Spam Yorum Engelleme Nasıl Yapılır

Bu makalemizde WordPress kullanıcılarının başını ağrıtan Spam yorum için etkili bir yöntem uygulayacağız. WordPress sitelerinin en berbat kısmı spam olarak gönderilen yorumlardır. Bunu maalesef bilinçli olarak yapan yine bizim kendi milletimizden olan insanlardır. Peki bunu neden yapıyorlar? Bu bir nevi kıskançlık, hased vs aklınıza gelebilecek herşey! Amaçları, Spam yorum gönderelim, Google sıralaması düşsün, biz yukarı çıkalım o aşağıya düşsün gibi acayip işler…

WordPress Yorumlardan URL Kısmını Kaldırma

Atalarımızın dediği gibi su uyur düşman uyumaz! Evet size spam yorum gönderenler sizin net düşmanınızdır. Evet gelelim düşmanlardan kurtulma yöntemine… İlk olarak Yorum bölümünde bulunan Web adresiniz kısmını kaldırmaya, bunun için WordPress Theme klasörünüzde bulunan function.php dosyasının alt kısmına bir kod pasajı eklemelisiniz. Aşağıdaki kod pasajını function.php dosyanızın alt kısmında bulunan ?> Php bitiş tagından önce ekleyiniz.


function wpb_disable_comment_url($fields) {
unset($fields[‘url’]);
return $fields;
}
add_filter(‘comment_form_default_fields’,’wpb_disable_comment_url’);

Evet bunu yaptıktan sonra yorum kısmında web adresi yazılmasını engellemiş olursunuz. Şimdi gelelim işin asıl kısmına yani Spam yorum engellemeye.

 

WordPress Spam Yorum Engelleme

WordPress çok faydalı bir içerik yönetimi olduğu gibi aynı zamanda saldıra açık bir yazılımdır. Bunları önlemek için bir dizi önlemler almanız gerekir. Çeşitli güvenlik eklentileri ile dolu WordPress ortamında tek bir eklenti ile hem güvenlik hem spam yorum işlevini çözebilirsiniz. Bunun için size önereceğim ve kendim de kullandığım WP Cerber eklentisi.

cerber

WP Cerber eklentisinin temel hedefi Spam yorumları engellemektir. Ancak bununla birlikte Malware tarama, WordPress login değiştirme gibi çeşitli özellikler sunuyor… Yıllardır WordPress kullanan birisi olarak bu eklentiyi beğendim çalışması da hafif yani diğerleri gibi RAM, işlemci vs tüketmez. Eklentinin kullanımı çok kolay, birkaç özellik aktif ettikten sonra arka planda çalışmaya başlıyor.

Bu makaleyi WP Cerber eklentisini birkaç gün test ettikten sonra yazdım. Gayet kullanışlı bir eklenti hem yerleşik reCAPTCHA özelliği sayesinde giriş formları ve yorum kısmında reCAPTCHA doğrulama kullanılması başlı başına spamları engeller.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer WordPress

bitcoinBitcoin
$ 27,752.441.45%
ethereumEthereum
$ 1,897.280.87%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000871.5%
En üste