Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

WordPress AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Nasıl Etkinleştirilir

WordPress AMP

WordPress

WordPress AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Nasıl Etkinleştirilir

WordPress AMP Nasıl Etkinleştirilir

WordPress AMP hızlı yüklenen web sayfaları oluşturmak için kolaylık sağlayan açık kaynaklı bir uygulamadır.

AMP sayfaları yalnızca bağlanabileceğiniz ve sizin tarafınızdan denetlenebilen web sayfalarıdır. AMP birçok farklı platform tarafından desteklenir ve tarayıcılar arasında uyumludur.

AMPnin ekosisteminde yayıncılık, reklamcılık, e-ticaret, yerel ve küçük işletmeler ve daha pek çok alana yayılan. 25 milyon web sitesi, 100’den fazla teknoloji sağlayıcı ve platform var.

Bir web sayfasını anında mobil olarak yüklemek için, AMP ekosistemi HTML’yi, kaynak oluşturma, web sayfasını önbellekleme ve optimizasyon işlemlerini yönetir.

AMP, bu büyük HTML’yi filtreler, satır içi ve boyuta bağlı CSS kullanır ve kaynakları eşzamansız olarak yükler. Aynı zamanda, web sayfasının tüm önemli içeriğini korur. AMP, anında yüklenen mobil optimize içerik oluşturmaya yardımcı olur.

AMP, genel olarak AMP Sayfaları adı verilen mobil olarak optimize edilmiş web sayfaları oluşturan ve sunan bir ekosistemdir.

AMP sayfalarının 3 ana bileşeni vardır:

 • AMP HTML: HTML gibi ancak AMP özellikleri ve optimum performans için bazı sınırlamaları olan bir işaretleme dilidir. Başka bir deyişle, bir HTML alt kümesidir. Bu yüzden, HTML’yi bilen birinin AMP HTML’sini kolayca uyarlaması mümkün.
 • AMP JavaScript: AMP JS kütüphanesi, AMP sayfaları için bir ortamdır. AMP HTML sayfalarının hızlı bir şekilde oluşturulmasına yardımcı olur. AMP JS kitaplığı, tüm JavaScripts’i eşzamansız olarak yükleme, sanal alan iframe’leri ve sayfa kaynakları yüklenmeden önce sayfanın tüm öğeleri için mizanpajın önceden hesaplanması gibi en iyi performans uygulamalarını takip eder.
 • AMP Önbelleği: AMP Önbelleği, AMP sayfalarını önbelleğe alan, bunları optimize eden ve gerektiğinde teslim eden proxy tabanlı bir (CDN) İçerik Dağıtım Ağıdır.

AMP’nin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

 

WordPress Web Sitenizde Neden AMP Kurmalısınız?

 • Öncelikle, AMP WordPress web sitenizin mobil cihazlara daha hızlı yükler. Ve herkes (Google dahil) daha hızlı web sitelerini sever.
 • Ekim ayındaki lansmanından bu yana, AMP daha olgun ve zengin özelliklere sahip oldu. Artık AMP, içerik içi daha hızlı yüklenen AMP Reklamlarını destekliyor. Böylece yayıncılar reklam gelirlerinde düşüş konusunda endişelenmeden AMP’yi seçebilirler.
 • AMP Açık Kaynak JavaScript Kütüphanesi oldukça basittir. AMP sayfalarınızın hızlı ve hızlı şekilde çalışmasını sağlar.
 • Temel olarak, AMP statik içeriğin hızlı dağıtımına odaklanır. AMP’yi Progressive Web App (PWA) olarak kullanmak ve/veya AMP’yi PWA içine yerleştirmek, dinamik ayarlamalar yapmak mümkündür.
 • Web sitenizi anında yükleyerek mobil izleyicilerin katılımını artırır. Çünkü hız, ürünleri ve hizmetleri için Google’ın temel ilkesidir. Belki de Google’ın AMP’yi sürekli olarak artırması ve iyileştirmesi nedeni budur. 2017’nin başlarında Google, AMP’de görüntü sunumu ve yavaş ağ koşulları için iki yeni iyileştirme yaptı.
 • Şu an itibariyle AMP bir sıralama faktörü değil, gelecekte AMP de bir sıralama faktörü olabilir. Google’ın her zaman kullanıcı deneyimi konusunda endişelendiği gibi. Ve Google, hızla artan mobil kullanıcı tabanına kusursuz bir kullanıcı deneyimi sunmak isteyecektir. Ampproject.org’daki bir blog yazısına göre; 900bin alan adı ile 2 milyardan fazla AMP sayfası yayınlandı.

Tüm bu nedenlerden dolayı, WordPress sitesinde Hızlandırılmış Mobil Sayfaları Etkinleştirmeyi düşünmelisiniz.

 

WordPress’te Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Nasıl Etkinleştirilir

AMP’yi WordPress’te ayarlamak için 5 basit adım:

 • Eklenti arama çubuğunda AMP’yi arayın.
 • Automattic tarafından yazılmış AMP adlı eklentiyi kurun ve etkinleştirin.
 • Tamamlandı, siteniz AMP’yi desteklemeye başlayacak.
 • Sitenizin tüm yayınları AMP sürümünde olacaktır.
 • AMP web sayfalarınıza, URL’nin sonuna /amp ekleyerek erişebilirsiniz.

eklenti

Automattic tarafından AMP eklentisi herhangi bir değişiklik yapmak için çok sınırlı ayarlara sahip. Başlık metni rengini, arka planı ve bağlantı rengini ve renk düzenini değiştirebilirsiniz. Gezinerek AMP ayarları menüsüne erişebilirsiniz: WordPress Panosu> Görünüm> AMP.

Görünüm

 

Glue for Yoast SEO & AMP

Yoast SEO kullanıyorsanız, o zaman Glue for Yoast SEO & AMP kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir.

yoast

Glue for Yoast SEO & AMP, AMP eklentisinin Yoast SEO meta verilerini doğru kullandığından emin olun. Bu eklenti Yoast tarafından yazılmış ve WordPress Yoast SEO eklentisi ile çalışır.

Glue AMP eklentisi, Yoast SEO’yu AMP sayfalarıyla bütünleştirir. Teknik SEO bakış açısından Glue plugin ayrıca temel AMP sayfa stillerini kişiselleştirme imkanı sunar. Temel tasarım, bağlantı rengi, AMP simgesi vs. Gibi ince ayarlar yapabilirsiniz.

 • Yoast SEO ve AMP için Glue uygulamasını kurun ve etkinleştirin.
 • Yoast SEO eklentisi altında yeni AMP menüsü eklenecek.
 • AMP ayarlarına tıklayarak erişebilirsiniz.

Post types altında, AMP ile hangi yazı türünü etkinleştirmek istediğinizi seçebilirsiniz.

post

Design sekmesinde, web sayfalarının AMP sürümü için bazı stil ayarları vardır. Analytics sekmesinin altına Google Analytics’i ekleyebilirsiniz.

analytics

Değişikliklerinizi saklamak için ayarları Save changes düğmesini tıklamayı unutmayın.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer WordPress

Reklâm
En üste