Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

WordPress 4-9’daki Yenilikler – Eklenen Özellikler ve Değişiklikler

Wordpress 4-9

WordPress

WordPress 4-9’daki Yenilikler – Eklenen Özellikler ve Değişiklikler

WordPress 4-9’daki Yenilikler – Eklenen Özellikler ve Değişiklikler

WordPress 4-9 Eklenen Özellikler ve Değişiklikler

WordPress 4-9 WordPress İlk kez 2003 yılında ortaya çıktı ve artık en iyi 10 milyon web sitesinin %27’sinden fazlasının kullanılıyor.

WordPress Kuruluşu, 16 Kasım 2017’de Tipton adlı 4.9 adlı yeni bir sürümünü piyasaya sürdü. Tüm önemli güncellemeler gibi, geliştiriciler için daha iyi kullanıcı deneyimi ve yeni araçlar sağlayan bazı geliştirme ve iyileştirmeler getiriyor.

Yaptıkları değişiklikleri öğrenelim. Aşağıda WordPress 4-9 ‘daki en büyük 11 özelliği göreceksiniz.

 

Web Sitesi Tasarımı Programı

 

wordpress

 

WordPress 4.9 web sitenizin tema tasarımını değiştirmenizi (Görünüm << Temalar’a gidin) ve bu değişiklikleri belirli bir veri ve saatte canlı kalacak şekilde planlamanıza izin verir. Bu, yayınları gözden geçirmek ve zamanlamak üzere taslak hazırladığınızdan çok etkindir.

Daha etkileyici olan, tasarladığınız ürünün önizleme bağlantısını kopyalayabilir ve değişiklikleri canlı olarak yayınlamadan önce geri bildirim almak için bu bağlantıyı meslektaşlarınıza veya müşterilerinize gönderirsiniz.

WordPress 4-9’da aynı zamanda bir tasarım kilidi özelliği de vardır, bu durumda takım üyelerinizden ikisinin aynı web tasarımında çalışması gerekir. Post Kilitleme özelliği gibi, bir üyenin başka bir üye tarafından yapılan değişiklikleri geçersiz kılmasını önler, böylece zorlu çalışmalarınızın silinmesini önler. Dahası, kaydedilmemiş değişikliklerinizi de kaydetmenizi ister.

 

Yeni Bir Galeri Widgeti

 

wordpress

 

WordPress 4.9 kendi galeri widget’iyle birlikte geldiğinde artık widget alanına galeri eklemek için bir üçüncü taraf eklentisine ihtiyacınız yok.
Ayrıca, Metin widget’ı bu versiyonda döşenmiştir. Artık metin widget’ına medya ekleyebilir ve o Embed’i destekleyen, Facebook veya TED Live Stream, 9Gag ve benzeri herhangi bir sitedeki videoları ve sesleri katıştırabilirsiniz.

 

wordpress

 

Sözdizimi Vurgulama ve Hataları Yakalama

 

wordpress

 

WordPress artık hata denetimi (HTML, XML, CSS ve PHP kodu için) biraz daha kolaylaştıran sözdizimi vurgulamayı destekliyor. Kodunuzu daha kolay taramanıza ve hataları daha kısa sürede düzeltmenize yardımcı olur. Hataları vurgulamak ve hatalı sözdizimi, tamamlanmamış işlev veya misyon unsuru hakkında ipucu vererek bunu yapar.

Eklentiyi veya temayı doğrudan panodan düzenlediğinizde, WordPress 4-9 tehlikeli bir uygulama olduğunu ve herhangi bir değişiklik yapmadan önce sineklerinizi yedeklediğini bildirir.
Bunun büyük bir hamle olduğuna inanıyoruz, özellikle çoğu zaman hatalar yapan yeni geliştiriciler için. Bununla birlikte, kendinize güveniyorsanız, Kullanıcı << Profil sayfasında bu seçeneği kapatabilirsiniz.

 

Temalarda Gezinme

 

wordpress

 

Tema gezinme deneyimi önemli derecede geliştirildi. Artık temaları Özelleştirici’den (Görünüm << Özelleştir) doğrudan göz atabilir, yükleyebilir ve önizleyebilirsiniz. Aramanızı daraltmak için bir filtre bile var. Bu, yeni bir tane yüklemek için Temalar bölümüne geri dönmenizden çok fazla zaman kazandırır ve hızlı bir şekilde farklı tasarımlarla denemenize yardımcı olur.

 

Güncellenmiş Menü Paneli

 

wordpress

 

Menü paneli düzeni güncellendi. Panel, artık hangi menüyü seçtiğinize göre daha kolay ayarlanmasına olanak tanıyan tüm kullanılabilir menüleri ve ardından konumları gösterir. Örneğin, menü yoksa, panel sizden yeni bir menü oluşturmanızı ve alınması gereken adımları açıklamanızı isteyecektir.

 

Daha İyi Tema Değiştirme

Temalar arasında geçiş yaparken bazı widget’ların kaybolduğunu veya rastgele yerlerde dolaştığını fark etmiş olabilirsiniz. Evet, artık böyle değil. Web sitesinin temasını değiştirme zamanına karar verdiğinizde, WordPressin yeni sürümü daha kalıcı widget ve menü yerleşimi sunar.

 

E-posta Değişikliği Onay E-postası

Önceki WordPress 4-9 sürümünden farklı olarak, WordPress hesabı ile ilişkili e-posta adresinizi değiştirdiğinizde WordPress artık bir onay e-postası gönderiyor. Hoş bir güvenlik özelliği, değil mi?

Geliştiriciler için Daha İyi Özel JS API

WordPress 4.9, Customizer JS API’sinde PHP API’yle çalışmayı kolaylaştıran çeşitli geliştirmelerle birlikte gelir. Yeni temel denetim şablonları, genel veya bölüm bildirimleri, tarih / zaman denetimi, yeni yardımcı yöntemler, değişiklik set güncelleme isteklerine güncelleme ve çok daha fazlası var.

 

CodeMirror

 

WordPress 4.9, CodeMirror adlı yeni bir kod düzenleme kütüphanesine sahiptir.

Kod yazmayı ve JavaScript veya CSS gibi eklentilerde deneyimi artırmak için kullanılır. CodeMirror özellikleri Linting, sözdizimi vurgulama (canlı sözdizimi hata bildirimi de dahil olmak üzere) ve otomatik tamamlama. Ayrıca, hata oluşması durumunda kullanıcıların kodu kaydetmesini önler, kod düzenlemeye fazladan bir güvenlik katmanı ekler.

Dahası, Geliştiriciler WP_Customize_Code_Editor_Control sınıfını kullanarak CodeMirror metin düzenleyicisinin özel örneklerini ekleyebilir.

 

wordpress

 

MediaElement.js Yükseldi

MediaElement.js, jQuery’ye bağımlılıkları tamamen ortadan kaldıran, UI’yı modernize eden (flexbox’ı kullanan), erişilebilirliği geliştiren, yeni API’leri kullanmak için YouTube ve Vimeo sürümlerini yükseltecek ve web sitelerinde Mac OS ve iOS 10 için destek ekleyerek 4.2.6 sürümüne yükseltilmiştir. HTTPS kullanarak.

 

Diğer Küçük Değişiklikler

SWFUpload’taki geliştirme yaklaşık 8 yıl önce durduruldu, bu nedenle WordPress Kuruluşu SWFUpload kitaplığını özünden kaldırmaya karar verdi.

WordPress4.9 eklentilerin ve çeviri dosyalarının ayrıntılı bir şekilde yönetilmesini sağlıyor. Geliştiriciler mevcut rolleri ve yetenekleri daha tutarlı ve güvenilir bir şekilde güncellemek için çok alanlı site değişimi sürecini de geliştirdiler.

 

Sırada ne var?

Bir sonraki güncelleme 2018 ortasında planlanıyor ve önemli bir WordPress 5.0 sürümü olacak.

Daha küçük bloklar ve gelişmiş düzen seçenekleri eklemek için Gutenberg adında yeni bir editöre sahip olacak. Amaç, yazıları ve sayfaları kolay yazma, bugünün özel HTML ve kısa kodları almanın kolay olmasını sağlayacak.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer WordPress

Reklâm
En üste