Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Windows 10’la HP ve ASUS ile 20 Saatlik pil ömrü başladı

windows

Bilgisayar

Windows 10’la HP ve ASUS ile 20 Saatlik pil ömrü başladı

Windows 10’la HP ve ASUS ile 20 Saatlik pil ömrü başladı

Windows 10’la HP ve ASUS ile 20 Saatlik pil ömrü

Windows dizüstü bilgisayarları ve tabletleri, geleneksel olarak Intel ve AMD’nin X86 işlemcilerinde çalışıyor. Microsoft, Surface RT ve Windows RT’yi 2012’de başlattığında ARM tabanlı işlemcileri denedi ve firmaya pahalıya mal oldu. Surface RT’nin başarısızlığı çoğunlukla yazılımdan kaynaklanmaktadır.

Sistem, yalnızca bunun için özel olarak derlenmiş küçük bir uygulama kümesini çalıştırabilir. Ve bu nedenle örneğin Chrome veya Photoshop’u yalnızca yükleyemezsiniz.

Bugün hızlı bir şekilde ilerlemek ve Microsoft dizüstü bilgisayarlarda ARM’yi bir kez daha denemek için hazır. Ancak bu sefer istediğiniz herhangi bir programı çalıştırabileceksiniz. ARM için Windows 10 bugün resmen başlıyor ve Microsoft’un kendisi ARM tabanlı Surface aygıtını henüz piyasaya sürmezken, şirket Microsoft’un resmen “Always Connected Devices” olarak markaladığı yeni dizüstü bilgisayar sınıfını başlatmak için HP ile ortaklık kurdu. ”

20 Saatlik Pil Ömrü

ARM tabanlı kullanma sözü (ve çoğunlukla burada Qualcomm Snapdragon işlemcilerinden bahsediyoruz). Akıllı telefonlarınızdan alışık olduğunuz kullanıcı tecrübesine sahip olmanızdır. Bu, cihazların kablosuz LTE bağlantısını neredeyse hemen devreye sokacağı ve belki de en önemlisi, şarj etmek zorunda kalmadan bir iki gün (ve gelecekte belki bir hafta boyunca) çalışmanıza izin vereceğiniz türden pil ömrü sunacağı anlamına geliyor.

windows

İdeal tabii ki, tam olarak hangi işlemcileri dizüstü bilgisayarlarında oturtmak zorunda olmamaları gereken kullanıcılar, ilk ARM tabanlı dizüstü bilgisayarlar satışa çıktığında karşılaşacaklar. Her ikisi de Microsoft ile birlikte ARM aygıtları için ilk Windows 10’u piyasaya sunma konusunda birlikte çalışan ASUS ve HP, bu pazar içerisindeki ilk kayıtlarının 20 saatlik aktif kullanım ömrü ve 30 günlük bekleme süresi sunacağını iddia ediyorlar.

ASUS NovaGo

ASUS bu pazara NovaGo’yu Snapdragon 835 platformunun desteklediği katlanabilir. Gigabit LTE dizüstü bilgisayarıyla giriyor. HP, ENVY x2 Surface klonunu partiye getiriyor. HP’nin girişi 4G LTE2 desteği sunuyor.

windows

Başarısız RT deneyiyle bu yeni cihazlar arasındaki en büyük fark, kullanıcıların mevcut Windows uygulamalarını çalıştırabilmeleri ve tüm modern çevre birimlerinin de çalışmasıdır.

Roanne Sones Microsoft’un ortak müdürü olarak Windows ve Devices grubunun kalitesi ARM için Windows 10 işletim sistemini yeniden derlediğini söyledi. İşletim sistemi düzeyinde hiçbir öykünme yoktur. Sonuçta Microsoft, doğal olarak tüm DLL’leri (yani Windows kitaplıklarının çoğunu) derlemek ve emülasyon katmanını bunun üstünde tutmaya karar verdi.

Windows 10 ARM’da, X86 kodunu anında ARM64 koduna çevirmek için dinamik bir ikili tercüman kullanır.

Çoğu standart Windows uygulaması, işletim sistemi API’lerini (grafikler de dahil olmak üzere) doğrudan çağırma eğiliminde olduğundan bu tasarım seçenekleri nedeniyle çoğu uygulama neredeyse yerel benzeri bir performansla çalışmalıdır. Ve sonuç olarak bu kitaplıkların tümü yeniden derlenmiştir. CPU’ya bağlı olan bir uygulamayla uğraştığınız her zaman, bir performans artışı görürsünüz.

Zamanla, Microsoft, ARM için önceden derlenmiş pazar uygulamalarına kesinlikle girmeyi kolaylaştıracak. Böylece CPU ağırlıklı uygulamalar da yerel hızlarda çalışabilecektir.

ARM’de 32 bitlik mimari

ARM’ın fikri mülkiyet grubunun başında bulunan Rene Haas, şirketinin Microsoft ile 2008 yılında (ve yalnızca Windows RT çevresinde değil, aynı zamanda Windows Mobile ekosistemi çevresinde) çalışmaya başladığını hatırlamanın değerini söyledi.

Birkaç yıl önce ARM, yalnızca 32 bitlik bir mimari önerdiğini ve ARM tabanlı çiplerin artık yalnızca dizüstü bilgisayar benzeri performansı sağlayacak kadar güçlü olduklarına dikkat çekti.

Sones ; “Windows RT yolculuğunu yaşadım ve hem Windows platformunda hem de çekirdek platform deneyimi açısından farklılaşmış ve farklılaşmış olan ARM’ı etkinleştirmek için Windows’un çekirdek sözü nedeniyle yeni bir yaklaşım benimsendi. ” dedi.

Ayrıca, ARM’taki Windows’un Intel’i de ileriye götürmesini umduğunu vurguladı ve gelecekte bu aygıt kategorisinin Intel destekli makineleri içerecek şekilde olmasını beklediğini belirtti. “Biz, Intel’in baskı altındayken ellerinden gelenin en iyisini yaptığını gördük” diye ekledi.

ARM’ın Haas, şirketinin her yıl çift haneli performans artışı ile daha güçlü mimarileri sunmaya devam edeceğini düşünüyor. Ona göre şimdi, ARM tabanlı dizüstü bilgisayarların Intel tabanlı bilgisayarlarla rekabet edebileceği devrilme noktasına ulaştık. ARM platformunun gücü arttıkça “bir dizüstü bilgisayar üzerinde uzlaşmaya varmayan bir deneyim sunmak için bizi ayakta tutabildiğimiz bir sınıfa taşımaya başlıyor” dedi.

Chromebook benzeri bir pazar

Çünkü henüz bu yeni cihazlardan hiçbirini kullanmadık, iyi olduklarını bilmiyoruz. Gördüğümüz şey, anlık olarak bilgisayarlarda Google’ın Chromebook’ları biçiminde bir pazar olması. Hem Google’ın hem de Microsoft’un amacı, akıllı telefonun ötesinde mobil bilgisayarların geleceğinin nasıl olacağına dair vizyonlarını sunmaktır. Microsoft’un “Bu yeni çalışma kültürüyle yarışıyoruz. Değişen şey bu ve cihaz deneyimimizi ve PC deneyimimizi modern hale getirmeliyiz.” dedi.

Bu bağlamda, ARM’ın Haas, yeni mimarinin yeni form faktörlerini çok basit bir şekilde sağlayacağını da vurguladı çünkü fana ihtiyacınız yoksa, CPU’yu ekranın arkasında bile bir cihazda (ekranın arkasında bile olsa) yerleştirip yeni katlanabilir veya çıkarılabilir ürünleri (veya bu dizüstü bilgisayarlara daha fazla pil sıkıştırmak için).

İlginizi çekebilir: Casper, yasadışı olarak veri topluyor iddiası

Microsoft’un, kendi Surface serisinde bir mükemmel cihazı olmadan bu platformu başlattığını görmek ilginç. Belki de bunu Surface RT’nin etrafında kalan karışıklıklardan kaçınmak için yapıyor. Ancak Microsoft ekibi, bu platformu doğrulamak ve güçlendirmek için ekosistem ortaklarıyla yakından çalışmak istediği için bunu yaptığını iddia ediyor.

Her iki durumda da, o kadar uzak olmayan bir gelecekte ARM gücüne sahip bir Surface cihazı göreceğimizi düşünüyorum.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

4 Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 23,174.211.57%
ethereumEthereum
$ 1,650.452.42%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001837.44%
En üste