Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Windows 10 Arama Çalışmıyor Çözümü

Windows 10 Arama Çalışmıyor

Windows

Windows 10 Arama Çalışmıyor Çözümü

Windows 10 Arama Çalışmıyor Çözümü

Windows 10 Arama kutusu çalışmıyor sorunu ve çözümleri.

 

1. Sistem Dosyası Denetleyicisini kullanın

Windows 10 Arama sorunu ve çözümleri denemek ve onarmak için yapabileceğiniz en basit şeylerden biri olduğu için, önce denemenizi öneririz. Komut İstemini açın (Komut İstemi’ne sağ tıklayın, ardından Yönetici olarak çalıştır), ardından aşağıdaki komutu yazın:

sfc /scannow

sfc

Bu, sistem dosyalarınızı hata ve bozulmalara karşı tarar ve otomatik olarak düzeltmeyi dener. Windows 10 Arama sistem içindeki hataların SFC yardımcı programı kullanılarak tespit edilmesi gerekir.

Ek olarak, yorumlardan okurlarımızdan biri, SFC yardımcı programını Windows 10 Güvenli Mod‘da çalıştırmanın kendileri için sorunu çözdüğünü, bu nedenle de normal Windows 10’da yapmanın bir şans olduğunu düşündürdü.

 

2. Antivirüs’ü Devre Dışı Bırakın/Yeniden Başlatın

Virüsten koruma yazılımlarını cihazınızdan devre dışı bırakmanız ve tamamen kaldırmanız gerektiğini önermiyoruz. Ancak buradaki ve Internet’teki geri bildirimlere dayanarak, bazı programlar Windows 10 Arama bozulmasına neden oluyor. Avast’ı kaldırmayı deneyin, gerekirse başka bir alternatif Antivirüs programı bulun. (Windows Defender’ın kendisi son yıllarda uygulanabilir, güvenli bir seçenek haline geldi).

Veya, yalnızca Başlat menüsü aramasını geri alması gereken Avast kalkanlarınızı geçici olarak devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. En azından Avast durumunda, kalkanları tekrar açtığınızda, Başlat menüsü araması gerektiği gibi çalışmaya devam edebilir.

Öte yandan, Windows Güvenlik Duvarı’nı etkinleştirmek de Windows 10 arama sorunu çözümüne yardımcı olur. Arama ve indekslemenin güvenlik ayarlarınıza büyük ölçüde hassas olduğu anlaşılıyor. Bu nedenle olayları etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak suretiyle onlarla uğraşmak sonuç verebilir.

 

3. Swapfile.sys’yi taşıyın veya yeniden kurun

Pagefile ve Swapfile, Windows 10’un ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlı ve önemli işlevleridir. Pagefile, az miktarda bellek kullanmanız gerektiğinde RAM gibi çalışabilmesi için. Belirli bir sabit disk alanı tahsis ederek PC RAM’inizin ağırlığını azaltır. Değişim dosyası aynı işlevi görür, ancak özellikle Modern Windows uygulamaları için, kapsamı daha iyi hedeflenir.

 

4. PowerShell çözümü

Cortana’nın Başlat menüsü araması için çalışmayan bir suçlu olduğunu belirledik. İşlemi yeniden başlatmak başarısız olursa, Cortana uygulamasını yeniden kaydetmeyi deneyebilirsiniz.

Başlamak için, Windows Dosya Gezgini’ni açın ve aşağıdaki konuma gidin:

C:Windows\System32\WindowsPowerShell\v1.0

“Powershell.exe” dosyasını sağ tıklayın ve ardından “Yönetici olarak çalıştır” ı tıklayın.

PowerShell’i açtıktan sonra aşağıdaki kod parçasını kopyalayın ve çalıştırın.

Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml”}

Komutu yürüttükten sonra, PowerShell’i kapatın, sisteminizi yeniden başlatın ve Başlat Menüsü Aramasını en iyi biçimde geri almalısınız.

 

5. Windows Sorun Giderici’yi çalıştırın

En basit çözüm, size yardımcı olmak için Windows’ta yerleşik araçları kullanmaktır. Bu %100 bir çözüm olmaktan çok uzak, ancak hızlı bir çözüm bu yüzden çekime değer.

  • Denetim Masası’na gidin (Başlat’ı tıklatın, ardından Windows Sistem klasörünü aşağı doğru kaydırın ve orada bulabilirsiniz).
  • Görüntü, daha önce değilse “Büyük simgeler” veya “Küçük simgeler” olarak değiştirin, sonra “Sorun Giderme> Sistem ve Güvenlik> Arama ve Dizin Oluşturma” yı tıklayın.
  • Sorun gidericideki “İleri” düğmesini tıklayın, ardından sorununuza uygulanan kutuyu işaretleyin (büyük olasılıkla “Dosyalar arama sonuçlarında görünmüyor”.  Ancak Windows Aramanız çalışıyorsa, yavaşça da olsa, üçüncü kutuyu işaretlemelisiniz).
  • Son olarak, taramayı çalıştırmak için İleri’yi tıklatın; bu sorun otomatik olarak düzeltmeyi dener.

 

6. Windows Gezgini’ni yeniden başlatın

Denemeniz gereken ilk şeyin Bilgisayarınızı yeniden başlatmakta olduğunu söylemeye gerek yok. Ancak bu başarısız olursa, biraz daha niş çözüm Windows Gezgini işlemini yeniden başlatmaktır. Bilgisayarınızdaki dosyaları yönetmenin yanı sıra Başlat menüsünün düzgün çalışmasından da sorumludur.

Doğrudan Görev Yöneticisine atlamak için Ctrl+Shift+Esc tuşlarına basın, daha önce seçilmemişse sol alt köşedeki “Diğer ayrıntılar” ı tıklayın. Sonra Windows Gezgini’ne gidin, sağ tıklayın ve “Yeniden Başlat” a basın.

 

7. Windows 10 Arama Hizmeti’ni kontrol edin

Windows 10 Arama kutusunun çalışmamasının diğer bir nedeni, Windows Arama hizmetinin çalışmamasıdır. Windows arama hizmeti bir sistem servisidir ve sistem başlangıcında otomatik olarak çalışır.

services

Hizmetin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için Win+R tuşlarına basarak, services.msc yazıp bulmak için aşağı kaydırın. Durum sütununda “Çalışıyor” yazıyorsa, çalışıyor demektir. Değilse, el ile başlatmanız gerekir.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Windows

bitcoinBitcoin
$ 27,900.480.8%
ethereumEthereum
$ 1,757.650.35%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001241.94%
En üste