Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Web Sitesi Hızı Nasıl Artırılır

web sitesi

WordPress

Web Sitesi Hızı Nasıl Artırılır

Web Sitesi Hızı Nasıl Artırılır

Trafik çekmek için çabalayan birçok rakip web sitesi olduğunda sayfa yükleme hızı kritik öneme sahiptir.

Web sitesi hızlı bir şekilde yüklenmezse, ziyaretçilerinizin rakiplerinin web sitelerine gitme olasılığı yüksektir. Web sitenizin yükleme hızının ne olduğunu anladığınızda. Olası tüm iyileştirmeleri yapmak için acele etmenizde fayda var. İşte size yardımcı olacak bazı yöntemler.

 

CDN

Sayfa yükleme hızını iyileştirmenin en etkili yollarından biri, bir CDN (içerik dağıtım ağı) kullanmaktır.

Bu sistem sayfa varlıklarını, genellikle POP olarak adlandırılan (varlık noktaları) coğrafi olarak dağıtılmış kenar sunucular ağında önbelleğe alır. CDN, web sitesinin kaynaklarını en yakın coğrafi noktalardan getirerek yükleme süresini kısaltır ve kullanıcı deneyimini geliştirir. Ayrıca, hosting paketinizden bant genişliğinin korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle, hedef kitleniz tüm dünyaya yayılmışsa. Web sitesi içeriğini birden fazla sunucu üzerinden önbelleğe almak. Ana sunucunuzdaki yükü azaltmanıza yardımcı olacaktır.

 

Tarayıcı Önbelleğe Almayı Etkinleştirmek

Expires üstbilgiler, .htaccess dosyasında kullanılan bir snippet kodudur.

Bu, kullanıcıların tarayıcılarının belirli bir sayfanın sunucudan istenip istenmeyeceğini. Veya tarayıcının önbelleğinden yeni sürümünün alınmasının gerekip gerekmediğini anlamasına yardımcı olur.

Kullanıcıların kullanım süreleri sona erdiğinde. Tarayıcıda saklanan bir web sayfasının önbelleğe alınmış varlıkları yeniden indirilebiliyor ve bu da indirme süresini azaltacaktır. Ayrıca, bir web sayfası yüklemek için yapılan isteklerin sayısını da azaltacaktır. Bu da yükleme süresini geliştirir.

 

Tüm Ölü Linklerini Düzeltin

Bozuk bağlantılar kullanıcı deneyimini önemli ölçüde bozar.

Web sitenizin diğer sayfalarına önem vermek yerine. Bozuk olan 404 hatası veren sayfaları iyileştirmek kullanıcı deneyimi için önemlidir. Ziyaretçilerin web sitenize daha az zaman ayırmaları durumunda. Arama motoru algoritmaları web sitenizin iyi bir bilgi kalitesi sağlamadığına karar verir. Bu, sırayla, kullanıcı başına ortalama sayfa ziyaretini azaltır. Daha sonra web sitesi arama sıralamasında (SERP) pozisyonları kaybeder.

Bozuk bağlantıları ortaya çıkarmak için. Google Web Yöneticisi Araçları veya Screaming Frog SEO Spider gibi ücretsiz araçların avantajlarından yararlanabilirsiniz. Bazı eklentiler ve araçlar sizin için bunları onarır.

 

HTTP Üstbilgisinde Görüntü Boyutlarını Tanımlayın

Bir ziyaretçi herhangi bir web sayfasını açtığında, tarayıcı tüm sayfa düzenini oluşturur. Görüntü boyutlarını belirttiğinizde, tarayıcı bunu yapmak zorunda kalmaz, bu da işleri basitleştirir ve yüklemeyi hızlandırır. Aynı amaçla, HTTP yanıt başlıklarında bir karakter kümesi belirtmeniz gerekir. Bu şekilde, tarayıcı ek yükü azalacaktır.

 

Resimleri Optimize Edin

Görüntüler, web sayfasının büyük bölümünü oluşturur.

Büyük boyutlu resimleri yüklemek uzun bir zaman alır. Görüntülerinizi olabildiğince küçük tutmak çok önemlidir. Bu yüzden resimleri web sitenize yüklemeden önce optimize etmeniz gerekir. Ayrıca, bir görüntüyü yayınlamadan önce bazı grafik yazılımları kullanıyorsanız, “Web için Kaydet” seçeneğini kullanın. Bu kaydetme şekli resmin boyutunu otomatik olarak azalır.

WordPress ile çalışan web yöneticilerin. Görüntülerin otomatik sıkıştırılmasını gerçekleştiren WordPress Resim Sıkıştırma Eklentileri yüklemeleri önerilir. Ortam kitaplığından bir görüntü her yüklediğinizde. Arka planda çalışır ve kaliteyi bozmadan görüntünün boyutunu küçültür.

Dikkate almanız gereken bir diğer önemli faktör de. PNG ve JPEG uzantılarının BMP ve TIFF’lerden daha hafif olmasıdır.

 

301 Yönlendirmelerden Kaçının

Çoğu zaman, 401 hatası (kırık bağlantılar) düzeltmek için 301 yönlendirmeleri uygulanır.

Ancak web sitenizde çok fazla 301 yönlendirmesi varsa, tarayıcının doğru hedefe ulaşması çok zaman alabilir. 301 yönlendirmeleri fazladan HTTP isteği oluşturur ve sayfa yükleme süresine eklenir. Bu nedenle, onları en aza indirmelisiniz. Yukarıda bahsedilen Screaming Frog SEO Örümcek aracı 301 yönlendirmeleri keşfetmenize yardımcı olacaktır.

 

GZIP Sıkıştırma kullanın

Web barındırma sağlayıcınıza başvurun ve sunucularında GZIP sıkıştırması sağlayıp sağlamadıklarını sorun. VPS sunucunuz varsa, bunu etkinleştirmekte özgürsünüz. GZIP sıkıştırması sayesinde, görüntü veya video dosya boyutu. Web sayfasının yüklenmesini iyileştirecek kaliteyi düşürmeden azaltılacaktır.

 

Tarayıcı Önbelleğini Etkinleştir

Ziyaretçiler web sitenizde ilk önce JavaScript dosyalarını, stil sayfalarını, HTML kodunu ve resimleri tarayıcıda yüklenmesini bekler.

Tarayıcıda önbelleğe alma etkinleştirildiğinde. Aynı ziyaretçi, web sitenizi her ziyaret edişinde sayfanın yüklemesini beklemek zorunda kalmaz. Çoğu CMS (Joomla, WordPress, Drupal ve diğerleri), bunu yapabilen önbellek eklentileri sunar. Web sayfasının en son sürümlerini tarayıcı önbelleğine kaydederek sayfa yükleme sürelerini azaltır. Bu nedenle, bu sayfalar aynı kullanıcı tarafından her ziyaret edildiğinde dinamik bir şekilde oluşturmak zorunda kalmaz.

 

Önemli kural: CSS Üstte ve JavaScript Altta

Tarayıcı, web sayfalarınızın diğer bölümlerinden önce CSS dosyalarını getireceğinden. Sayfa kodunuzun en üstüne CSS kodu yerleştirmeniz gerekir. Aynı zamanda, JavaScript kodu altta tutulmalıdır, aksi halde JS yüklenene kadar her şey engellenir.

 

CSS ve JavaScript Dosyalarını Küçültün

Dosyaları küçültmenin en kolay yolu. Her bir istek için birden fazla dosya sağlamanız gerekmeyecek şekilde JS ve CSS dosyalarını bir arada birleştirmektir.

Başka bir yöntem, dosyaları daha hafif yapmak için. CSS ve JavaScript’teki boşlukları, yorumları, blok sınırlayıcılarını ve satırsonu karakterlerini silmeyi gerektirir. WordPress kullanıcıları ayrıca CSS ve JS dosyalarının boyutunu azaltmak için WP Minify eklentisini de kurabilir.

 

Image Hotlink’i devre dışı bırakın

Hotlink web sitenizden çok fazla bant genişliği tüketir ve yavaşlayabilir. Hotlink’i engellemek için, aşağıdaki kodu .htaccess dosyasına eklemeniz ve web sitenizin belirli bir bölümünü korumak istiyorsanız. Kök dizine veya belirli bir alt dizine yüklemeniz gerekir.

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www.)?webadresim.com/.*$ [NC]

RewriteRule .(gif|jpg|js|css)$ – [F]

 

Web Hosting ve Sayfa Hızı

Sayfa hızını artırmak için verilen tüm yönergeleri uyguladıysanız. Kullandığınız web barındırma türünü analiz etmelisiniz. Sağlayıcı ve teknolojiler sayfa yükleme süreleri için çok önemli bir rol oynuyor.

Web sitesi ziyaretçileri web sayfalarını yüklediğinde, web siteniz çok sayıda kod satırı yürütür. Sonsuz yorumlara yanıt verir ve aynı anda sadece tek bir web sayfasını görüntülemek için birkaç veritabanı sorgusu çalıştırır. Tüm bu yürütmeler, web sitenizin barındırıldığı web sunucusunda gerçekleştirilir.

Sunucunuz ne kadar kaliteli olursa, daha hızlı web sayfaları yüklenir. Barındırma ortamı, web sitesi performansını yönlendiren ve tam potansiyeli açmak için ona yardımcı olan şeydir. Bu nedenle, web sitesi hızı, barındırma türüne, birlikte çalıştığınız şirkete ve sipariş ettiğiniz pakete göre değişir.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer WordPress

bitcoinBitcoin
$ 16,827.030.96%
ethereumEthereum
$ 1,229.802.22%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001663.92%
En üste