Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Web Siteniz için Alan Adı Seçme İpuçları

Web Siteniz için Alan Adı Seçme İpuçları

internet

Web Siteniz için Alan Adı Seçme İpuçları

Web Siteniz için Alan Adı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

2019’da Siteniz için bir Alan Adı nasıl seçeceğinizi ve seçim sürecinde kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereken ipuçları.

Alan Adı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

  • Mantıklı anahtar kelimeler arayın ve ekleyin
  • Markalanabilir hale getirin ve pazarlama aracı olarak kullanın
  • Uygun ve benzersiz alan adı uzantıları seçin
  • Basit ve belirgin tutun
  • Uzunluğu kısa tutun ve yazmayı kolaylaştırın
  • Ticari markanızı koruyun ve ticari marka ihlallerinden kaçının
  • Gerekirse önek veya sonek ekleyin
  • Yaratıcı veya yenilikçi olun

 

1. Mantıklı anahtar kelimeler arayın ve ekleyin

Alan adınızla alakalı ve mantıklı anahtar kelimeler eklemenin işletmenizin kolay tanınmasını sağlamasına yardımcı olacağı doğru. Ancak bu anahtar kelimeler işletmenizin neyle ilgili olduğunu açıkça tanımlamalıdır.

İşletmenizde sunduğunuz hizmetleri ve insanların ürünlerinizi veya hizmetlerinizi ararken. En çok kullandığı kelimeleri tanımlayan anahtar kelimeler kullanmayı deneyin. Bu da web sitenizin SEO’sunu geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Google, anahtar kelime bakımından zengin alanlara sahip. Ancak kalitesi düşük olan sitelerin yaygınlaştırılmaya başlamasından dolayı, bu durum sıralamalarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Anahtar kelime ekleme işlemi düzgün olmalı ve zorla dahil edildiklerini göstermemelidir.

 

2. Markalanabilir hale getirin ve pazarlama aracı olarak kullanın

Trafiğiniz yoksa, Web sitesi bir bayttan başka bir şey değildir. Bu nedenle, web siteniz için dikkatini çekecek ve ziyaretçilerin markalı alan adlarının ağızdan reklamcılık sözlerine yardımcı olacağı şekilde ilgisini çekebilecek bir alan adı seçin.

Alan adınız, şirketinizin yüzü olarak, bir marka gibi görünmelidir. İşletmenizin ürün ve hizmetleriyle ilgili olmanın yanı sıra, kolay ve akılda kalıcı olmalıdır. Kitlesel çekiciliği olan anlamlı kelimeler kullanın. Alan adını karmaşık ve zor hale getiren tire, numara ya da başka herhangi bir şey eklemeyin.

Bu markalanabilir alan adları, web sitenize trafik çekmenize ve markanızı çevrimiçi pazarda oluşturmanıza yardımcı olur.

 

3. Uygun ve benzersiz alan adı uzantıları seçin

Alan adınız markanızın bir parçası. Kalabalığın içinde göze çarptığından emin olun. Başka herhangi bir popüler markaya benzememelidir. Çünkü bu karışıklığa neden olur ve marka kimliğinizi oluşturma amacını yener.

Aynı zamanda benzersiz olmaya çalışırken de dikkatli olun. Bazen ortak bir sözcüğün alternatif yanlış yazımını kullanmak olumsuz etkilere neden olabilir.

 

4. Basit ve belirgin tutun

URL’niz karmaşıksa, yazılması zor ve uzun kelimeler varsa, son kullanıcılarınız için sinir bozucu olabilir. Bu yüzden telaffuz edilmesi kolay bir alan adı seçin.

Alan adının hatırlanabilirliğini ve okunabilirliğini artıran ve ayrıca istenmeyen davranışlarla da ilişkilendirilen kısa çizgiler kullanmaktan kaçının.

 

5. Uzunluğu kısa tutun ve yazmayı kolaylaştırın

Web siteniz için kısa bir Alan adı seçin; alan adı kısaldıkça, web sitenizin kullanıcılarının yazması daha iyi olur. Hatırlar ve yazım hatası yapma şansları daha düşük olur.

İki kelimeli unutulmaz alan adlarını kullanabilirsiniz. Daha kısa URL’lerin kartvizitlere sığması ve SERP’lerde görünmesi daha kolaydır. Ayrıca diğer çevrimdışı ortamlarda da daha iyi görünürler.

 

6. Ticari markanızı koruyun ve ticari marka ihlallerinden kaçının

Bir alan adı kaydederken çok dikkatli olun. Ticari marka olan, telif hakkı alınmış veya başka bir şirket tarafından kullanılan alan adını seçmekten kaçının. Bir ticari markayı ihlal etmek konusunda dikkatli olmanız gerekir çünkü dava açılabilir.

 

7. Gerekirse önek veya sonek ekleyin

Alan adınızın mevcut olmaması durumunda, yeni bir alan adı oluşturmak için bir sonek veya önek ekleyebilirsiniz. Alternatif bir TLD uzantısı da kullanabilirsiniz.

Popüler alan adı ekleri arasında “.com”, “.net”, ” .org “, ” .online ” gibi..

 

8. Yaratıcı veya yenilikçi olun

Yaratıcı yaklaşımları deneyin ve kendi kelimenizi oluşturun. Örneğin, iki kelimenin bir bölümünü birlikte harmanlayabilirsiniz. YouTube gibi iki bütün kelimeyi birleştiren bir cümle kullanın. Bir önek veya son ek içeren “Shop” “ify”, Shopify gibi bir kelime ekleyin. Dolayısıyla, bu yenilikçi yaklaşımları kullanarak, bloglarınız veya web siteleriniz için iyi alan adları oluşturun.

En çok tanınan ve uzun vadeli bir çevrimiçi marka oluşturmak istiyorsanız .COM gibi uzantı kullanın. Bunun dışında, ilgili alan adınızı almanıza, ürününüzü ve web sitenizi veya işinizi daha iyi tanımlamanıza yardımcı olabilecek. Yüzlerce TLD ve gTLD (genel alan adı uzantısı) bulunmaktadır.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer internet

bitcoinBitcoin
$ 26,610.131.31%
ethereumEthereum
$ 1,852.911.32%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.00018.01%
En üste