Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

URL Kısaltma: En iyi Ücretsiz URL Kısaltma Servisleri

url kısaltma

internet

URL Kısaltma: En iyi Ücretsiz URL Kısaltma Servisleri

URL Kısaltma Servisleri

Kolayca kullanabileceğiniz en iyi URL kısaltma (kısa link) servisleri listesi.

Google’ın URL kısaltma servisi goo.gl, kısmen kapatıldı. Mevcut kullanıcılar 2019’a kadar kullanabilirler. Ancak bundan sonra süresiz olarak kesilecektir. URL kısaltma konusunda goo.gl’ye alternatif pek çok servis var.

Birçok servis arasından en iyi ücretsiz URL kısaltma araçlarını sizin için seçtik.

Eğer bir WordPress sitesi kullanıyorsanız,Link gizleme  (kısaltma) eklentisi kullanabilirsiniz.

 

URL Kısaltıcı Nedir

Bir URL veya Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyici, temel olarak bir web adresidir. 2016 yılı Mart ayı itibarıyla en az 4,62 milyar web sayfası olduğu tahmin edilmektedir.

Bu web sayfalarının her birinin benzersiz bir adrese sahip olması gerektiğinden. URL’ler inanılmaz şekilde uzun olabilir ve sayıları, harfleri rastgele görünen dizelerden oluşur. Uzun köprüler, çeşitli nedenlerden dolayı bir sorun oluşturmaktadır.

Dağınık görünüyorlar ve bir kullanıcının girebileceği metin miktarının sınırlı olduğu durumlarda, uzun linkler pratik değildir. Kullanıcının girebileceği metin miktarı sınırlıdır, uzun bağlantılar pratik değildir.

Bu sorunun üstesinden gelmek için, URL kısaltma araçları tüm Web’de görünmeye başladı. Bu hizmetler uzun bir URL alabilir ve istenen web sayfasına geri yönlendirirken önemli ölçüde daha kısa sürebilir. URL kısaltıcıları, daha çekici ve hatırlanması daha kolay hale getirmek için bağlantıları temizler.

Ayrıca, bir kullanıcı URL’yi manuel olarak kopyalarsa gerekli olan yazım miktarını da azaltır. Kullanılabilen bir dizi URL kısaltma aracı var, en iyi beş favori servisi tamamladık. Sizin için hangisinin en iyi olduğunu belirlemek için okumaya devam edin.

 

Bitly

Bitly, web’deki en popüler ve köklü URL kısaltma araçlarından biridir. Bu, büyük ölçüde, Bitly’nin 2009 yılında Twitter’ın resmi URL kısaltma hizmetine dönüşmesidir.

bitly

Her ay yaklaşık 600 milyon bağlantıyı kısaltmaları gerçeğinin kanıtladığı gibi, kullanımı kolay ve güvenilirdir. Bitly’nin ücretsiz hizmetine ek olarak, Bitly Enterprise adlı ücretli bir hizmet de sunarlar. Bu, şirketlerin kendi özel kısaltılmış bağlantılarını oluşturmalarına izin verir.

Örneğin, alkolsüz içecek üreticisi Pepsi, kısaltılmış bağlantılar kullansa bile, şirketin marka bilincini teşvik etmesine izin veren “pep.si” yi kullanıyor.

 

TinyURL

TinyURL, en eski kısaltma araçlarından biridir ve ilk olarak 2002’de yayına girdi. Gösterişli özelliklerde çok fazla şey sunmaz. TinyURL için tek dezavantajı, oluşturduğu bağlantıların, mevcut diğer araçlardan daha uzun olmasıdır.

TinyURL

Bunun başlıca nedeni, tüm bağlantılarının “tinyurl.com/” ile başlayacağı ve ardından bir dizi harf ve rakam ile başlamasıdır. Ancak, kullanıcılar takip eden sayıları ve harfleri özelleştirebilir. Bu, TinyURL’i, 2002’de ilk olarak yayınlanmaya başlanan bir bütçeyle ilgili markalı bağlantılarla ilgilenenler için yararlı bir araç haline getiriyor.

 

AdF.ly

AdFly, URL kısaltmaya benzersiz bir yaklaşım getiriyor. Hizmet aslında kullanıcıların oluşturdukları linklerden para kazanmalarına izin veriyor. Bağlantılarınızın aldığı daha fazla tıklama, daha fazla kazanç demek.

adfly

Elbette bu zengin ve hızlı program değil. Tıklama başına Adfly ödeyen para miktarı oldukça azdır. Neyse ki, Adfly oldukça düşük bir asgari ödeme yapıyor. PayPal veya Payoneer hesabınıza ödeme talep etmeden önce yalnızca beş dolar kazanmanız gerekir. Çok sayıda bağlantı oluşturursanız, Adfly biraz pasif gelir elde etmenin iyi bir yolu olabilir.

 

Is.gd

URL kısaltmak için no-frills yaklaşımı kullanan bir URL kısaltma aracına ihtiyacınız varsa, daha fazla arama yapın. Is.gd, sosyal medya entegrasyonu veya analitik bilgi sunmamaktadır.

isgd

Bunun yerine, tüm web sitesi beyaz bir arka plan ve tek bir metin kutusundan oluşur. Linkinizi metin kutusuna girmeniz yeterlidir ve “Shorten!” Etiketli butona tıklayınız.

 

Ow.ly

Ow.ly, Hootsuite sosyal medya yönetim platformunun bir parçasıdır. Ne yazık ki, bunu kullanabilmek için bir Hootsuite hesabına ihtiyacınız var demektir. Bir Hootsuite hesabınız varsa veya kaydolmayı düşünüyorsanız. Bu, kullanmanız gereken URL kısaltıcıdır.

Owly

Bunun nedeni, Ow.ly’nin kısaltılmış bağlantılar oluşturmanıza ve bunları çeşitli sosyal medya hesaplarınızla bütünleştirmenize izin vermesidir. Ayrıca, Ow.ly yararlı analizler sağlar. Ücretsiz Hootsuite hesapları Ow.ly’ye erişim sunar.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer internet

bitcoinBitcoin
$ 23,069.180.94%
ethereumEthereum
$ 1,581.000.73%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001691.42%
En üste