Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Ülkenizde Yasaklı Olan Uygulamaları Nasıl Kurabilirsiniz?

internet

Ülkenizde Yasaklı Olan Uygulamaları Nasıl Kurabilirsiniz?

Ülkenizde Yasaklı Olan Uygulamaları Nasıl Kurabilirsiniz?

Eğer yaşadığınız bölgede mevcut olmayan ya da internet sağlayıcıları ya da denetleyici kurumlar tarafından kullanımı yasaklanmış uygulamalara erişmek istiyorsanız bu dünyanın sonu demek değil. İstediğiniz uygulamaya ya da henüz ülkenizde yayına girmemiş bir oyuna erişmek için alternatif metotlar mevcut ve bunları kullanmak için bir teknoloji gurusu olmanıza da gerek yok.

Bu makalede bölgenizde yasaklı uygulamalara, sitelere ya da oyunlara erişmenizi sağlayacak yöntemi paylaşacağız.

VPN teknolojisi sizi bölgesel yasaklardan ve kısıtlamalardan kurtaracak en yaygın şekilde kullanılan ve en güvenilir yöntemlerden biridir. Gerek Play Store gerek mevcut Netflix ya da Xbox hesabınızı pazardaki en iyi VPN’ler ile birlikte çalıştırarak bölgesel kısıtlamalardan kurtarabilir ve sınırsız hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Peki VPN ile yasak sitelere girmek nasıl mümkün? VPN yasal mı?

VPN teknolojisi temel olarak kullanıcıların dijital ortamdaki ayak izlerini gizlemek ve internet deneyimlerini tamamen izlenemez ve anonim hale getirmek için çalışır. Bunu sizin internet bağlantınıza ekstra bir güvenlik katmanı ekleyerek ve bağlantınızı şifreleyerek yapar. Yani siz internette hareket ederken kimliğiniz sizin bilgilerinizi yansıtmaz, sadece VPN sunucunun gönderdiği şifrelenmiş ve başka lokasyonlara yönlendirilmiş bağlantı bilgisini ve IP adresini verir.

VPN (Virtual Private Network), yani Sanal Özel Ağ, isminden de anlaşılacağı üzere gizli ve kişiye özel bir internet bağlantısı yaratır, TCP /IP protokollerini kullanır ve bağlantınız sizin evinizden ya da iş yerinizden geliyormuş gibi değil tamamen başka bir lokasyondan ve anonim bir şekilde görüntülenmiş olur. Takip edilemediğiniz gibi görünen konumunuz da artık bulunduğunuz yerden bağımsız bir hale gelir.

Uzaktan bağlantı için şirketler yıllardır bu yöntemi kullanıyor. Çünkü bir çalışanın ev internetinden direkt olarak şirket bilgilerinin olduğu bir ağa bağlanması hiçbir şekilde mantıklı ve güvenli olmayacaktır. Şirket kendine özel yarattığı bu sanal ağ ile çalışanlarının lokal sunucuya bağlanmasına ve dosyalara erişmesine izin verir. Bu yüzden VPN engellerini kaldırmak oldukça yaygın ve yasal bir yöntemdir diyebiliriz.

VPN lokasyonu nasıl değiştirir?

VPN sunucusu ulaşılmak istenen noktanın lokasyonu ile bir bağlantı kurar, kimliği doğrular ve ardından VPN sanal sunucusu ile ulaşılan nokta arasında şifreli bir veri alışverişi başlar. Bu mekanizma sayesinde bölgesel kısıtlamalar sahip bir uygulamaya ya da oyuna erişmeniz için kullandığınız VPN sizi farklı bir bölgede veya ülkede gösterecek ve o sanal lokasyon ile kullanmak istediğiniz oyun, uygulama ya da Netflix kütüphanesi arasında bağlantı oluşturacaktır.

Peki VPN ile bölge değiştirmek güvenli mi?

Bu sanal özel ağı meydana getirmek için her bir bağlantı şifrelenir, böylece sizin IP adresiniz aslında birçok sanal ağ arasından birbirine yönlendirilir. Bu sizin kimliğinizi gizlemenizi sağlar. Çünkü kimliğinize ulaşmak isteyen bir kişi ya da kurum, sadece VPN sağlayıcınızın sunduğu sanal sunucu konumunu ve IP adresini görecektir.

Bu şifreleme işlemi güvenlik seviyesini artırmak da demektir. İnternet bağlantısını şifrelemek, gizliliğinizi korumak, kişisel bilgilerinize erişmemek ve ekstra güvenlik önlemleri sunmak kendinize uygun en iyi VPN sağlayıcısını seçerken dikkat etmeniz gereken konu başlıklarıdır. Aynı zamanda eğer konum değiştirmek için VPN kullanmak birincil tercihiniz ise en iyi VPN firmasını seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç ayırt edici özellik de bulunuyor.

VPN kullanarak Xbox oyunları, diğer ülkelerin Netflix kütüphanelerine erişim ve ülkenizde yasaklı sitelere erişim sağlayabileceğinizi belirtmiştik. Ancak her VPN sağlayıcısı eşit imkanları maalesef sunamıyor.

VPN Sunucu Konumlarının Önemi

VPN sağlayıcısının sunucu konumları bu özel ihtiyacı doğrudan etkiler. Performans, güvenlik ve hız açısından yüksek kaliteli bir VPN arıyorsanız, VPN sağlayıcısının çok fazla konumda sunucusu olduğundan ve bunların coğrafi olarak tüm dünya geneline yayılmış olduğundan – elbette özellikle istediğiniz ülkelerde sunucuları olup olmadığından- emin olmalısınız.

Sansürleri kaldırmak ve coğrafi sınırlamaları yok etmenin yanı sıra, sunucuların sayısı, yoğunluğu ve kapasitesi VPN güvenliği açısından da önemlidir. Çünkü bir VPN ne kadar çok sunucu konumuna sahip olursa, IP adreslerini de o kadar sık değiştirebilecek, bu sayede IP adresinizi sürekli değiştirip başkalarına yönlendirerek kesintisiz bir gizlilik ve anonimlik sağlayacak demektir.

VPN’ler oldukça geniş bir ağ sistemine ve çok sayıda sunucu konumuna sahiptir. Hem kendi bağlantılarının hem verdikleri hizmetin kalitesini ve güvenliği sağlamak için, iyi bir VPN sağlayıcısı çok farklı konumlara, ülkelere ve bölgelere dağılmış geniş bir kapsama alanına sahip olmalıdır. Çünkü ancak bu şekilde farklı ülke içeriklerine erişebilir, sınırsız içerik kaynaklarını keşfedebilir ve aynı zamanda erişim kısıtlamaları artırılsa dahi sunucular arasında tekrar yönlendirmeler yaparak farklı IP adresleri sayesinde internet deneyiminizin kalitesini üst seviyede tutabilirsiniz.

Ayrıca, iyi bir VPN ne kadar çok sunucuya sahipse bu onun aşırı yüklenme yaşamayacağı, kullanıcıların belli bölge sunucularında yığılmayacağı ve hızlı performans sağlayacağı anlamına gelir.

 

İyi bir VPN kullanmak bölgesel kısıtlamaları ve sansürlenmiş siteleri ya da ülkenizde yayına girmemiş /girmeyecek oyun vb. içeriklere ulaşmak için en çok tercih edilen ve kabul gören yoldur. Bunun için pazarda mevcut olan birçok VPN firmasından en iyi puanları almış kaliteli VPN seçeneklerini incelemeniz ve size en uygun özellikleri sunan VPN firmasına karar kılmanız gerekmektedir. Elbette yerel kurumların ve internet denetleme organlarının sunduğu kurallara uyum önemli, ancak internette özgür olmak da bir o kadar önemli diyebiliriz. VPN’ler biz kullanıcılar için hayatı kolaylaştıran teknolojik bir özgürlük aracıdır ve doğru sebepler için kullanıldığı sürece illegal olarak değerlendirilmemelidir diyebiliriz.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer internet

bitcoinBitcoin
$ 27,955.490.92%
ethereumEthereum
$ 1,768.820.44%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001252.87%
En üste