Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Ubuntu Nedir ve Ubuntu Nasıl Başladı

Ubuntu

Linux

Ubuntu Nedir ve Ubuntu Nasıl Başladı

Ubuntu Nedir

Ubuntu, dünyadaki en iyi Linux dağıtımlarından biridir.

Ubuntu Linux’un dağıtımı (markası), Canonical Ltd. tarafından masaüstlerinde, sunucularda ve diğer birçok uygulamada kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Ayrıca, Google, Android geliştirme araçlarını oluşturduğu işletim sistemidir. Ubuntu, Valve for Steam tarafından desteklenen ilk Linux dağıtımıdır. Çoğu kişi Linux’u düşündüğünde, muhtemelen Ubuntuyu kurmayı düşünür.

 

Linux nedir?

Linux, İnternet’in çoğunluğunu yönetmesine rağmen, çoğu insan onu bile kullanmıyor. Peki tam olarak Linux nedir?

Teknik olarak konuşursak, Linux sadece bir bilgisayar işletim sisteminin çekirdeğidir. Bu Linux çekirdeği, Android de dahil olmak üzere, insanların genellikle “Linux” olarak düşündüklerinin çok daha merkezindedir.

Genellikle Linux işletim sistemi olarak adlandırılan yazılım, aslında Linux çekirdeği ile birçoğu GNU projesinden gelen ve bazılarının GNU/Linux olarak adlandırılmasını sağlayan bir dizi açık kaynak araç birleşimidir.

Her şeyi basitçe söylemek gerekirse, GNU/Linux (çoğu kişi kısaca “Linux” olarak adlandırır. Linux çekirdeği etrafında kurulmuş açık kaynaklı bir işletim sistemidir.

Unix işletim sisteminin soyundan gelip, onu BSD işletim sistemlerine ve macOS’a kuzen yapıyor. Bu ilgili işletim sistemleri için oluşturulan uygulamalar doğrudan Linux üzerinde çalışmayacak olsa da. Yazılım genellikle aralarında taşınır.

Sonuçta, altta yatan sistemler aslında oldukça benzerdir. Muhtemelen bir Mac’ten Ubuntu’ya veya tam tersine geçiş yapmak biraz zordur.

 

Ubuntu Nasıl Başladı?

Ubuntu her zaman en popüler Linux dağıtımı değildi. Bununla birlikte, Ubuntu’nun yükselişi bir bütün olarak Linux popülaritesindeki yükseliş sayesinde gerçekleşti.

Ubuntu, Debian Linux dağıtımından geliyor. Debian, en eski ve en çok kabul gören dağıtımlardan biridir. Modern Linux kullanıcılarının günlük olarak güvendiği birçok gelişme geliştirmiştir.

Güney Afrikalı bir girişimci olan Mark Shuttlesworth, Debian’ın hayranıdır. Thawte Consulting adlı şirketin kurulumunda çalıştı. Daha sonra aynı şirket satın aldı ve Shuttlesworth, yeni bir Linux dağıtımı olan Ubuntu’nun gelişimini finanse etmeyi seçti.

debian

Ubuntu’nun ilk hedefi, o zamanlar (2004)’te kurulması oldukça zor olan Debian’ı almak ve herkesin kullanabileceği bir Linux dağıtımı yapmaktı.

Ubuntunun en eski sürümleri, Ubuntu’yu kurma adımlarında kullanıcıları gezdiren grafiksel bir yükleyici gibi kullanıcı dostu özellikler geliştirmeye odaklandı.

Ubuntu, o zamanlar Linux’a ilk geçiş yapan bilgisayarı otomatik olarak yapılandırıyordu. Yani Yükleme olmadan hemen kullanıma hazır bir masaüstü sağlıyodu. Ubuntu ayrıca, sürücüler gibi üçüncü taraflara ait yazılımları Linux kullanıcıları için kolayca erişilebilen bir başka önemli nokta haline getirdi. Ve, Linux’u diğer işletim sistemleri gibi olma çabasına çalışıldı.

 

Ubuntuyla Neler Yapabilirsiniz?

Ubuntuyla istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Çünkü güçlü ve çok yönlü bir Linux dağıtımıdır. Ubuntu’yu sahip olduğunuz her cihaza teorik olarak kurabilir ve çalıştırabilirsiniz. Bu, Ubuntuyu masaüstünüzde ve dizüstü bilgisayarınızda çalıştırabileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca, web sitenizi bir sunucuda barındırmak için Ubuntuyu kullanabilirsiniz. Ubuntu kullanarak ağınızdaki dosyalarınızı yedeklemek için ağa bağlı bir depolama aygıtı oluşturabilirsiniz.

Ardından, IoT cihazı olarak kullanmak için bir Raspberry Pi’ye Ubuntu Core kurun. Son olarak, hepsini Ubuntu çalıştıran özel yapım yönlendiricinize bağlayın. Gerçekten yaratıcı hissediyorsanız, Android telefonunuzda Ubuntu’yu çalıştırmanın birkaç yolu bile var.

desktop

Muhtemelen bunu okuyorsanız, Ubuntuyu masaüstünüze veya dizüstü bilgisayarınıza kurmayı düşünebilirsiniz. Linux Masaüstü ortamları Ubuntunun görünüşünü ve verdiği hissi belirler.

Ubuntu diğer herhangi bir masaüstü işletim sistemi gibidir. Ubuntuda ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü yazılımı bulabilirsiniz ve çoğu ücretsizdir.

Ayrıca ubuntuyla bilgisayarınız oyun için mükemmel bir işletim sistemi olur. Steam’i Ubuntuya yükleyebilir ve Windows’a özel olanlar da dahil olmak üzere binlerce oyun oynamak için kullanabilirsiniz. Ayrıca, kartınız için en yeni grafik sürücülerini Ubuntuya yüklemek de zor değildir.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Linux

bitcoinBitcoin
$ 27,773.440.81%
ethereumEthereum
$ 1,901.870.07%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000871.87%
En üste