Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Tokyo 2020 Olimpiyatları güvenlik için yüz tanıma teknolojisi kullanacak

Tokyo 2020 Olimpiyatları

teknoloji

Tokyo 2020 Olimpiyatları güvenlik için yüz tanıma teknolojisi kullanacak

Tokyo 2020 Olimpiyatları güvenlik için yüz tanıma teknolojisi kullanacak

Tokyo 2020 Olimpiyatları yüz tanıma sistemi

Tokyo 2020 Olimpiyatları şu andan itibaren yüz tanıma teknolojisinin bugüne kadar küresel olarak kullanılacağı ölçüde olsa da, pek çok teknoloji firması gelişimi ile ilerlemeye devam ediyor. Jüri halen Apple gibi büyük oyuncularla olan gelişimini şimdiye kadar kendisinin en iyi iPhone X cihazına dahil edecek şekilde ilerletmeye devam ediyor.

Tokyo Times 2020 Olimpiyatları ve Paralimpik organizasyon komitesi, teknolojinin farkına varıyor. Ve son zamanlarda Japonya Times gazetesine verdiği demeçte, küresel spor organizasyonlarında büyük bir ölçekte kullanmak istiyor.

NEC Corp. tarafından geliştirilen komite, sistemin sahte veya çalınan kimlik kartlarının sorunlarını ortadan kaldırarak sistemin güvenliğe yardımcı olacağını ve çeşitli mekanlara giren sporcular, yetkililer ve medya personelinin akışını hızlandıracağını söyledi. Sistemin bir Olimpiyat Oyunlarında yüz tanıma teknolojisinin şimdiye kadarki en büyük dağıtımını işaret eden, 400.000 kişiyi yönettiği tahmin ediliyor.

Sistemi kurmak için yüzlerin fotoğraflarını bir veritabanına gönderilmesi gerekecek. Böylece teknoloji onları bir mekana vardığında sporcuların yüzleri ile karşılaştırabilir.

Olimpiyatlar hala iki yıldan fazla sürdüğünden, teknolojinin, kapıda, sporcuların spor mesleklerinde muhtemelen en büyük anına hazırlanmaları için rahatsızlığa ve strese neden olabilecek herhangi bir gecikmeyi önlemek için test yoluyla rafine edilmesi bekleniyor.

NEC yıllarca yüz tanıma teknolojisi geliştiriyor ve 2014 yılında görünüşte Chicago Polis Departmanında şüpheli bir suçlunun izini bulmasına yardımcı olan NeoFace adlı bir sistemle çalışıyor. NeoFace canlı yayınlı güvenlik görüntülerinde yüzleri analiz eder ve veritabanında aynı yüzleri arar ve yetkilileri her türlü maç için uyarır.

NEC’in teknolojisi yakın geçmişte bir CaliBurger kioskunda, fast-food şirketinin şu anda restoranlarından birinde test edildiğini gösterdi. Makine önceki ziyaretlerden müşterileri tanır ve veriyi geçmiş seçimlerine dayanarak yemek önerileri yapmak için kullanır.

Fakat platformdaki gelişmeler, dünyadaki şirketler ve kuruluşların ilgisini arttırırken, yüz tanıma teknolojisi için hiç destek görmüyor. Örneğin, gizlilik savunucuları, kamu gözetiminin artmasına ve sivil özgürlüklerin erimesine yol açabileceğinden endişe ediyorlar.

Bu arada diğerleri, Tokyo Olimpiyatlarının düzenleyicilerinin dikkatle inceleyeceği bir konuyla ilgili güvenlik konularındaki etkinliğini sorguluyor.

 

İlginizi çekebilir:

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer teknoloji

Reklâm
En üste