Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Tesla Semi şimdi otobanı fethetmeye (sessizce) hazır

tesla semi

Otomotiv

Tesla Semi şimdi otobanı fethetmeye (sessizce) hazır

Tesla Semi şimdi otobanı fethetmeye (sessizce) hazır

Tesla Semi şimdi otobanı fethetmeye hazırlanıyor

Tesla Semi, Tesla yeni bir araç çıkardığında, bütün dünya izliyordu. Bütün herşey Model S ile başladı.

Gerçi Tesla Semi normdan biraz sapmış gibi görünüyor. Evet, gecikmeler vardı kamyon başlangıçta Eylül ayında harekete geçmesi planlanmıştı. Semi’nin ilk ürünü gerçek Tesla tarzında başladı.

[smartslider3 slider=5]

Ödediğiniz fiyat

Tesla, resmi sitesini Semi için “beklenen” fiyatla güncelledi. 300 mil aralığında olan kamyon için taban fiyat 150.000 $ ve 180.000 $ için 500 kilometreye kadar çıkabilirsiniz. Bu kamyonu alabilmeniz için önce rezervasyon ücreti olan 20.000 $ ödemeniz gerekiyor.  Kamyonların sınırlı “Kurucu Serileri” yaklaşık 200.000 dolara gidecek ve rezervasyon ücreti dahil 200.000 $’a mal olacak ve bu araçlardan sadece 1,000 tane üretilecek.

Bu rakamları dizel motorlu yarım ortalama maliyet ile karşılaştırın, yaklaşık 120.000 dolardır. Tesla kamyonunun fiyatı daha yüksek olmasına karşın, şirket, kamyonun milyon kilometre işaretine ulaştığı andan itibaren “tasarrufunda 200.000 dolarlık + tasarruf sağlayacağını” söylüyor.

BAMF Performansı

Basitçe söylersek, Semi birçok açıdan dizel kamyonları yolun dışına atar. Maksimum 80,000 kilo’luk ağır ağırlığı yüklendiğinde Tesla Semi, 20 saniyede 60 mph hızlandırabilir. Ve bu da geleneksel kamyonları geride bırakır. Teslimat, yüzde 5 derecelendirmeyi yüklemek söz konusu olduğunda, bir dizelin 45 mil ile karşılaştırıldığında 65 mil yönetebilirsiniz. Bütün bunlar zamanla katlanır. Ve Tesla zaman mücadelesini kazanamazken yapılandırmaya bağlı olarak 300 veya 500 mil yapabilir. Sayıları beklenenden çok daha yüksektir ve kısa teslimat işlemleri için yeterinden fazladır. Tesla’ya göre, yük yollarının yüzde 80’i 250 km’den daha kısa ve ekstra teçhizatı yükler veya boşaltırken sadece 400 dakikalık sürede yalnızca 30 dakikada doldurabilirler.Her Tesla Semi, otomatik acil frenleme, şeritte yardımcı asistanlık ve ileri çarpışma uyarısı standart olarak ekli ve bilgi-eğlence sistemi “sorunsuz” entegre olabilir. Güç aktarma organları bile güvenlik sağlar. Zemine monte edilmiş pil düzeni nedeniyle ağırlık merkezi düşüktür ve devrilme şansını azaltır. Ayrıca, her bir tekerlek kendi bağımsız motoruyla çalışıyor ve tork her bir göbeğe bağımsız olarak dağıtıldığından jackknifing riski ciddi ölçüde azalıyor.

Bu yeterli değilse, Tesla Semi, Elon Musk’un Konvoy Modu olarak bahsettiği birşeyler yapacak. Antarktika’daki penguenlere çok benzeyen grup toplantılarında otobanda bir araya toplanmış araçlar grupları yer alıyor. Ancak sıcaklık paylaşmak yerine güvenlik sistemlerini birbirine çok yakından izlemek için birleştiriyorlar. Bu, aerodinamik açıdan daha verimli olmakla kalmaz, bilgisayarlar sürüşü idare ettiğinde, bir insanın yaptığı hatadan 10 kat daha güvenlidir.

Fiyatlar, batarya bilgileri ve güç çıkışı rakamları Tesla Semi’nin bu partide belirtilmedi. Seri Üretim 2019’da başlayacak.

Diğerleri

İster inanın ister inanmayın, Tesla elektrik yarı tur alanındaki tek oyuncu değildir. Ağır ekipman üreticisi Cummins, Ağustos ayında, 140kWh’lik bir akü grubuyla çalışan 18.000-lb sınıfı 7 kentsel nakliye aracı Aeos’u ortaya çıkardı. Nikola Motors ayrıca hidrojen yakıt pillerini pillerle birleştiren Nikola One adlı bir sıfır emisyon geliştiriyor.

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Otomotiv

Reklâm
En üste