Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Uyurken Telefonunuzu Gece Şarj Etmeyin

Şarj

Mobil

Uyurken Telefonunuzu Gece Şarj Etmeyin

Uyurken Telefonunuzu Gece Şarj Etmeyin

Uyurken Telefonunuz Şarj da kalmasın

Şarj Çoğu gece, gözlerimi kapatmadan ve rüyanın öbür ucuna doğru sürüklenmeden önce yapmam gereken son şey, telefonumda gezinip yatağımın başında gece boyunca şarj etmektir.

Benim gibiyseniz, telefonunuzun pilleri bütün gün sürmeyecek ve uyurken telefonunuzu şarjetmek pilinizi hızlı bitmesine neden olacaktır. Bununla birlikte, geceleyin şarjetme kolaylığı aslında telefonunuzun pilini öldürüyor olabilir.

Teknoloji uzmanlarına göre, telefonunuzu bir gecede şarjetmek, telefonunuzun uzun vadeli pil kapasitesini yalnızca telefonunuzu her gün birkaç saat şarjetmeniz den daha hızlıdır.

KablosuzŞarj teknolojisinin geliştiricisi Ossia’nın kurucusu Hatem Zeine, “Bunu düşünürseniz, uyurken telefonunuzu şarjetmek telefonun yılda 3-4 ay şarjda kalmasına neden olur” diyor. “Dolayısıyla üreticiler bu senaryoyu karşılamak için ellerinden geleni yapıyor olsa da, bu işlem kaçınılmaz olarak telefonunuzun pil kapasitesini düşürür.”

İyi haber; teknoloji uzmanlarının kabul etmesi, telefonunuzu fazla şarjedemiyorsunuz. Piliniz %100 şarjedildiğin de, içindeki donanım şarjı kapatır. Anker’in sözcüsü Edo Campos, “Akıllı telefonlar, telefonun gereken miktardan daha fazla enerji almasını önleyecek koruma yongaları inşa ettikleri anlamına geliyor” dedi. “İyi kalitede şarj cihazları, cihazının ihtiyaç duyulandan daha fazla güç çıkmasını önleyen koruma yongalarına da sahiptir.”

Damla Şarjı

Bununla birlikte, pilinizi öldüren şey “damla şarjı” dır. Bir gecede şarjolurken, telefonunuz % 100’e ulaştığında şarj cihazınız kapanır, ancak şarjcihazı gece boyunca şarjın üstünü kapatır – buna “damlama şarjı” denir. Gecede, telefonunuz sürekli % 100 olarak kaldığı halde siz uyurken elektirik akımı devam eder. Bunun böyle olması Elektrik faturanızın artmasına sebep olur.

Peki bu uzmanlar ne öneriyor?

  • Telefonunuzu, şarjolana kadar % 0’a yakın bir şarja erişene kadar beklemeyin.
  • Telefonunuzun şarjı bir şarjcihazına taktığınızda % 35 veya % 40 civarında bir seviyeye düştüğünde, şarj cihazlarınız pilinizi daha çabuk tüketir.
  • Şarj ederken telefonunuzun soğumasını sağlayın çünkü ısı telefona zarar verir. (Soğuk bir zemin üzerinde olmasını sağlayın.)
Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

2 Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Mobil

Reklâm
En üste