Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Çin’in geliştirdiği Süper bilgisayar

Süper bilgisayar

Bilgisayar

Çin’in geliştirdiği Süper bilgisayar

Çin’in geliştirdiği Süper bilgisayar

Süper bilgisayar

Süper bilgisayar dünyanın en güçlü ve 93 petaflops’luk bir işlem gücüne sahip. Saniyede 1.000.000.000.000.000 hesaplama kapasitesine sahip bir süper bilgisayar ile Çin 2030 yılına kadar yapay zekada bir lider olma hırsı içine girdi.

Süper bilgisayar

Güney Çin Morning Post’a göre Çin, dünyanın en güçlü süper bilgisayarlarından biri olan Sunway TaihuLight’u 10 trilyon dijital parçacık kullanarak “Evrenin doğumunu ve erken genişlemesini” taklit etti. 

Söz konusu çalışmanın Wuxi Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi tarafından tamamlandığı ve Pekin’deki Çin Bilimler Akademisi’nden bilgisayar bilimcilerinin katıldığı bildirildi. Süper bilgisayar, N-gövde simülasyonu olarak bilinen evrenin yaratılması için 10 milyon CPU çekirdeği kullandı ve evrenin kütlesini parçacıklara indirmeyi içeriyordu.
Observatories’deki hesaplama kozmoloji grubunun başkanı olan Gao Liang, “Bu sadece bir ısınma egzersizidir” dedi. 

Liang, yaratılmış olan evrenin, önceki taklit denemelerden beş kat daha büyük olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, Çin’in simülasyonu bir saat sürdü, oysa bir önceki büyük girişim olan evrenin Avrupa’da bir rekreyonu, 80 saat boyunca var oldu.

Haziran ayında Zürih Üniversitesi’nden akademisyenler, iki trilyon dijital parçacıktan üretilen 25 milyar sanal galaksinin kataloğunu yeniden oluşturdu. Üniversiteden akademisyenler, “Bu simülasyonun meydan okuması, gözlemlenebilir bütün Evrenimiz kadar büyük bir hacimde galaksileri Samanyolu’nun onda biri kadar küçük bir modele dönüştürebilir” dedi.

Çin’in, bir sonraki süperbilgisayarının geliştirilmesiyle evren simülasyonunu genişletebileceği umuluyor.

Çin halihazırda süper bilgisayarlarda dünyaya öncülük ediyor. Sunway TaihuLight’ın işlem hızı 93 petaflops’tur. Doruk noktasında, bilgisayar saniyede 93.000 trilyon hesaplama gerçekleştirebilir. Toplamda dünyanın en güçlü 500 bilgisayarının 167’si Çin’de bulunuyor.

ABD, Oak Ridge Ulusal Laboratuarı’nda geliştirilen ve Summit olarak adlandırılan 200 petaflaküslü bir Sunway TaihuLight’ı yenebilecek çok sayıda süper bilgisayar geliştiriyor ve 2018’de gelmesi bekleniyor. Japonya ayrıca süper hesaplama teknolojisine yatırım yapıyor ve 130 petaflop bilgisayar üzerinde 19,5 milyar yen harcayacağını söylüyor.  Bununla birlikte, Çin’in Zhang Ting süper bilgisayarının, saniyede en az 1 quintillion hesaplama yapabilen exascale bir bilgisayar olması planlanmakta. 

Çin, dünya üzerindeki teknolojik üstünlüğünü yapmış olduğu bilgisayar ve diğer teknolojik ürünlerle birkez daha kanıtlamış oldu. Bundan sonraki süreçlerde yapay zekaya sahip diğer bilgisayarlar gündeme gelebilir.

Okumaya devam et

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

7 Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 23,060.181.63%
ethereumEthereum
$ 1,638.362.68%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.000187.99%
En üste