Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır

Sosyal Medya

internet

Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır

Sosyal Medya Güvenliği

Sosyal medya güvenliği ve kişisel bilgilerin korunması nasıl yapılır.

Sosyal medya sayesinde uzaktaki arkadaşlar ve aile bireyleriyle bağlantıda kalmak. Anlık mesajlar göndermek ve hayatımızın özel olaylarını duyurmak kolaydır.

Bunu yaparken, gizliliğimizi tehlikeye sokabilecek ve kimlik hırsızlığına yol açabilecek kişisel bilgileri paylaşıyoruz. Bu nedenle, bu siteleri kullanırken kendinizi mağdur olmaktan korumak önemlidir.

Bu makalede, kişisel bilgileri sosyal medyada güvenli hale getirmek için en iyi yollarını açıklıyoruz.

 

Hakkımda alanını isteğe bağlı olarak kabul edin

Facebook ve diğer sosyal medya siteleri, doğum tarihi, okul adı, okula gittiğiniz yerler vb. Gibi ayrıntıları içeren kendinizle ilgili bilgileri doldurma seçeneği sunar.

Sırf bu alanlara verilenler, doldurmanız gerekmez. Onları boş bırakmayı düşünün veya genel bilgiler sağlayın. Örneğin, şehri boş bırakarak ikamet durumunu listeleyebilirsiniz. Böylece diğer kullanıcılar tam olarak nerede yaşadığınızı bilmezler.

Gizlilik Ayarlarını Dikkatlice Kullanın

Sosyal medya siteleri, yayın izlemeyi sınırlandırma, ayarları kontrol etmek için zaman ayırma, farklı seçenekleri deneme ve verilerinizin gizliliğini kontrol etmek için seçenekler sunar.

Yalnızca bu değil, yayınların görüntülenmesine izin vermek için özel liste bile oluşturabilirsiniz.

Platforma Özel Öneriler:

Not: Gizlilik ayarları site arasında dönüşüm sağlar. Bu, bir fotoğrafın sosyal medyada özel olarak işaretlenmiş olmasına rağmen, Google Görsel Arama’da herkese açık bir şekilde dizine eklenebilir. Bu nedenle, bulunmasını istemiyorsanız, sosyal medyada yayınlamayı bırakın.

Bulunduğunuz yer hakkında dikkatli olun

Bulunduğunuz yer, telefon numarası, nereye gideceğiniz gibi bazı bilgiler asla sosyal medyada yayınlanmamalıdır. İnsanlara bulunduğunuz yerin anlatılması kulağa eğlenceli geliyor olabilir. Ama kötü niyetli kişiler için, Evinizden uzakta olmak, faydalanabilecekleri altın bir fırsat olabilir.

Sosyal medya hesabına erişmediğinizde çıkış yapın

Herkese açık veya özel bilgisayar kullanmak, sosyal medya hesabınızdan çıkış yapmayı ritüel haline getirir.

Oturumu kapatmak, kötü kişilerin veya sosyal medya hesabınıza izinsiz olarak erişmek isteyenlerin bir adım önünde kalmanıza yardımcı olur.

Güçlü, karmaşık şifreler oluşturun

Güçlü bir parola, hesabınızı saldırıya uğramamak için her zaman çok önemli bir rol oynar.

Bir parola oluştururken sayı, sözcük, özel karakter ve büyük ve küçük harf kombinasyonunu kullanın. Eğer güçlü bir şifre oluşturmak isterseniz, Online şifre oluşturucu araçları kullana bilirsiniz.

Şifre oluştururken doğum tarihi, evcil hayvan adı, aile üyesi adı ve diğer kişisel bilgileri kullanmaktan kaçının.

İzinsiz girişleri önlemek için 2 faktörlü kimlik doğrulama kullanın

Daha önce sosyal ağ profili için telefon numarası kullanmaktan kaçınıldı. Ama şimdi hesap güvenliğini sağlamak için telefon numarası olmalıdır.

Giriş yaparken kimliğinizi onaylamak için kısa mesaj almak için kullanılabilir. Bu işlem iki faktörlü kimlik doğrulama olarak bilinir. Hesabın yetkisiz erişime karşı korunmasına yardımcı olur.

Çeşitli sosyal medya sitelerinde iki faktörlü kimlik doğrulaması ayarlamak için aşağıda verilen bağlantıları ziyaret edin:

Yinelenen Arkadaş İsteğini Bildir

Arkadaşın ya da takipçisi olan birinden bir arkadaşlık isteği alırsan, bunu rapor edin. Hesabınız saldırıya uğramış olma olasılığı veya dolandırıcıların arkadaşınız olarak kişisel verilerinizi toplamak için klonlanmış sahte hesap kullanıyor olabilir.

  • Facebook’ta bir sahtekar bildirmek için: https://www.facebook.com/help/174210519303259
  • Twitter: https://help.twitter.com/forms/impersonation
  • Instagram: https://help.instagram.com/contact/636276399721841?helpref=faq_content

Üçüncü taraf sitelerinde oturum açmak için sosyal kimlik bilgilerini kullanmaktan kaçının

Üçüncü taraf sitelerin çoğu, yeni kullanıcı adları ve şifreler ayarlamak yerine. Google, Twitter veya Facebook kimlik bilgilerini kullanarak kaydolma seçeneği sunar.

Bu kısayollar çekici ama onlar için düşmeden önce iki kez düşünün. Bu seçeneği kullanarak, kendinizle ilgili tüm kişisel bilgileri ifşa edebilirsiniz.

En kötü olasılıkta, birisi sosyal profilinizi çaldığında, üçüncü taraf hesaplarına da erişebilir. Buna ek olarak, profil bilgilerine erişmesi gereken sınavlardan ve oyunlardan kaçının. Çünkü spam gönderenlerin listesini oluşturmak için bilgileri kullanabilirler.

Cihazlarınız için şifre kullanın

Kötü niyetli kişilerin cihazınıza erişmesini engellemesi için akıllı telefonunuzu her zaman bir şifre ile koruyun.

Ayrıca, akıllı telefonunuzu kaybederseniz, bir şifre, verilerinizin korunmasına yardımcı olabilir. Şifre, kişisel bilgilerinizi, hesap detaylarınızı ve uygulamalarınızı korumanıza yardımcı olur. Dizüstü veya masaüstü bilgisayar kullanırken aynı uygulama izlenmelidir.

Sosyal medya paylaşımını sınırlandırın

Sosyal medyada çok fazla paylaşım yapmaktan kaçının. Paylaştığınız yayınlara, resimlere ve diğer ayrıntılara dikkat edin. Bunun yanı sıra çocuklarınızın sosyal medya hesabını ve gizlilik ayarlarını kontrol edin. Böylece bilmeden gizli bilgileri paylaşmaz.

Ücretsiz Wi-Fi konusunda dikkatli olun

Halka açık Wi-Fi üzerinden İnternet’e erişiyorsanız, doğru araçlara sahip olan herhangi biri çevrimiçi etkinliğinizi gizlice dinleyebilir.

Bu nedenle, halka açık Wi-Fi kullanırken hiçbir zaman herhangi bir finansal siteye giriş yapmayın.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer internet

bitcoinBitcoin
$ 23,015.171.8%
ethereumEthereum
$ 1,637.212.75%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001816.07%
En üste