Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Sosyal ağ Facebook ve Twitter Hesabınızı Güvenli Kullanmanın Yolları

Sosyal ağ

internet

Sosyal ağ Facebook ve Twitter Hesabınızı Güvenli Kullanmanın Yolları

Sosyal ağ Facebook ve Twitter Hesabınızı Güvenli Kullanmanın Yolları

Facebook ve twitter Hesap Güvenliği

Sosyal ağ Teknolojinin giderek gelişmesine bağlı olarak günümüzde artık internet kullanmayan hiç kimse yok.

İnternette pek çok alanda faydalanabileceğimiz gibi daha çok sosyal paylaşım alanlarına girmek için kullanırız. Facebook ve Twitter gibi çeşitli sosyal ağ larda günlük hayatımızdan kareler ya da çeşitli duygu ve düşüncelerimizi takipçilerimizle veya yakın çevremizle paylaşırız.

Artık bu o kadar yaygın bir hale gelmiş ve deyim yerindeyse bağımlılık derecesine ulaşmıştır. Bu tür sosyal medya hesapları üzerinden konum bilgisi, resimler, videolar, durum güncellemeleri ve daha birçok paylaşımımız tanıdığımız veya tanımadığımız herkes tarafından çok kolay bir şekilde görülebilmektedir.

Bu nedenle de eğer dikkatli kullanılmazsa bu tür sosyal paylaşım alanları keyifli vakit geçirmenin yanında birçok zararı da beraberinde getirir. Peki her gün kullanmaktan bıkmadığımız Facebook ve Twitter hesabımızı güvenli kullanmanın yolları var mıdır? Bu yazımızda sizlere tam da bunlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Sosyal ağ

Sosyal ağ

Facebook Gizlilik Ayarlarınızı Düzenlemeyi Unutmayın

Facebook gizlilik ayarlarına gelerek profilinizin tamamını sadece yakın çevreniz görecek şekilde ayarlayın. Twitter hesabınızdaki ayarlarınızı da gönderilerinizi herkese açık şekilde değil sadece sizi takip eden kişilerin görebileceği şekilde ayarlayın. Böylece sizi tanımayan kişilerin özel bilgilerinize erişmesini kısıtlamış olursunuz.

Arkadaş Listenizi Gözden Geçirin

Mevcut arkadaş listenizi gözden geçirin ve tanımadığınız ya da hakkında hiçbir şekilde bilginizin olmadığı kişiler listenizden çıkarın. Ayrıca arkadaşlık isteklerinizde de sadece tanıdığınız kişileri kabul edin. Aynı şekilde Twitter hesabınız için de sizi takip etmek isteyen herkesi kabul etmek yerine olabildiğince seçici davranın.

Her Linke Tıklamayın

Hem Twitter hem de Facebook ana sayfanızdaki ya da mesajlarınızdaki her gördüğünüz linke kesinlikle tıklamayın. Bunların çoğu hesabınıza virüs bulaştıran ya da hesabınızı ele geçirmeye çalışan hackerların hilesidir. Bu nedenle sadece doğruluğundan emin olduğunuz ve güvendiğiniz kişilerden gelen linklere bakın.

Mesaj Ayarlarınızı Düzenleyin

Twitter’da mesaj ayarlarınızı sadece kendi takip ettiğiniz kişiler şeklinde ayarlamanız tanımadığınız kişilerden zararlı içerikli iletiler almanızı önler.

Resim, Video ya da Durum Güncellemesi Yapmadan Önce İki Kez Düşünün

Facebook ya da Twitter içerisinde görsel ya da yazılı her türlü paylaşımı yapabileceğiniz sosyal medya hesaplarıdır. Ancak bir paylaşım yapmadan önce birkaç kez düşünmelisiniz. Çünkü paylaştığınız bir şeyi silseniz hatta hesabınızı kapatsanız bile o paylaşım tamamen silinmemiş olabilir. Çünkü bu tür sosyal ağlarda herkes birbirinin paylaştığı video ya da resimleri çok kolay bir şekilde kendi bilgisayarına indirebilmektedir. Bu nedenle bir şey paylaşırken dikkatli olmanızda fayda var.

Facebook Üzerinden Oyun Oynarken Dikkatli Olun

Bilindiği gibi Facebook’ta gezinirken oyun oynayabilme imkanına da sahibiz. Ancak bir oyunu açmadan önce güvenilir olduğundan emin olmalıyız. Çünkü bazı oyunlar sizin özel bilgilerinizi çalabilir ya da virüs bulaştırabilir.

Şifrenizi Olabildiğince Güçlü Seçin ve Kimseyle Paylaşmayın

Facebook ve Twitter şifrenizi belirlerken içerisinde harf, sembol ve sayılardan oluşan en az 10 karakterli bir şifre seçmeniz hesabınızın daha güvende olmasına yardımcı olur. Ayrıca şifrenizi kesinlikle kimseye söylemeyin ve belirli aralıklarla değiştirin.

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

4 Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer internet

bitcoinBitcoin
$ 23,133.201.22%
ethereumEthereum
$ 1,645.482.02%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001827.72%
En üste