Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Bir Şişe Sirkeyle Neler Yapabiliriz

Keşfet

Bir Şişe Sirkeyle Neler Yapabiliriz

Bir Şişe Sirkeyle Neler Yapabiliriz

Bir Şişe Sirke

Sirkenin Faydaları Sirke elma, üzüm ya da bazı meyve kabuklarının bir takım işlemlere tabi tutulması sonucunda ortaya çıkan üründür.

Sirkenin Faydaları İçerdiği faydalı maddelerle sağlığımız üzerinde olumlu etkiler yapmasının yanında sirke temizlikten koku gidermeye kadar birçok işimizde de kullanabileceğimiz oldukça faydalı bir maddedir. Her ne kadar çoğu kişi tarafından keskin kokusu nedeniyle uzak durulsa da sirkenin günlük hayatımızda bize sağladığı kolaylıkları öğrenince onu yanınızdan ayırmayacağınızdan eminiz. Peki bir şişe sirkeyle neler yapabiliriz?

Sirkenin Faydalari

Sirkenin Faydaları

Sirkenin Bazı Kullanım Alanları

Bilgisayar ve Diğer Elektronik Eşyaların Temizliği

Bilgisayar, yazıcı, faks makinesi ya da evimizde ve ofisimizde kullandığımız diğer elektronik cihazlar elektriğin kazandırmış olduğu manyetik etkiyle tozu ve kiri mıknatıs gibi kendisine çekmektedir. Bu nedenle de herhangi bir arıza çıkmaması ve cihazlardan daha iyi verim alabilmek için onları düzenli olarak temizlememiz gerekir. Bu konuda sirkeden yardım alabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli şey temizliğe başlamadan önce cihazın elektrikle bağlantısının kesik olduğundan ve tamamen kapalı olduğundan emin olmanızdır. Buna dikkat ettikten sonra bir bardak su ve bir bardak sirkeyi koyup karıştırın. Daha sonra küçük bir bez yardımıyla cihazınızın her bölgesini silin. Ancak klavye ya da diğer açık bölgeleri silerken cihaz içerisine sıvı kaçmamasına dikkat edin.

İlgili:  Yüzdeki Kırışıklıklar Nasıl Gider?

Duman Kokusunu Gidermek

Yemek yaparken yandığında, balık kızarttığınızda ya da sigara içilen ortamlarda oldukça kötü bir koku oluşur. Bu kokuyu önlemek için bir kabın yarısından fazlasına elma ya da üzüm sirkesi koyup kokunun olduğu bölgeye koyun. Bu şekilde kokudan eser kalmayacaktır.

Krom ve Paslanmaz Çeliğin Temizlenmesinde Etkilidir

Eğer krom ya da paslanmaz çelikten üretilmiş eşyalarınızın kirliliğinden şikâyetçiyseniz bir bardak üzüm ya da elma sirkesini biraz suyla seyrelttikten sonra yumuşak bir beze az az dökerek bu tür eşyalarınızı silebilirsiniz. Bu uygulama krom ya da çelik içerikli ürünlerin temizlenmesinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Tükenmez Kalem Lekelerinin Çıkmasına Yardımcı Olur

Süngerin üzerine bir miktar sirke döktükten sonra tükenmez kalem mürekkebi bulaşan giysinizi bu sünger ile hafif hafif bastırarak silin. Lekenin çıkabilmesi için bu işlemi birkaç kez uygulamanız gerekmektedir.

Kesme Tahtası ya da Masalarınızı Mikroplardan Arındırır

Kesme tahtası ya da masanızı kullandıktan sonra üzerine bir miktar sirke döküp silerseniz üzerinde bulunan tüm mikropları öldürür ve bakteri oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

İlgili:  Twix Candy Bar farklı lezzetli bir kek

Lavabolarınızdaki Kötü Kokuyu Giderir

Lavabolarınıza bir su bardağı sirke döküp yarım saat bekledikten sonra soğuk su ile sirkeden arındırın. Uyguladığınız bu yöntem ile hem lavabonuzu dezenfekte etmiş olursunuz hem de oluşan kötü kokudan eser kalmaz.

Karıncalardan Kurtulun

Karıncaların yuvalarının olduğu bölüme bir miktar sirke dökerek o bölgeden uzaklaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Gümüşlerinizi Parlatır

Bir bardak sirkenin içerisine bir çay kaşığı tuz koyarak eritin. Bu sıvı karışım ile gümüşlerinizi silip 10-15 dakika bekledikten sonra suyla yıkayıp güzelce durulayın. Gümüşleriniz yeni alınmış gibi parlayacaktır.

Okumaya devam et
1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En üste