Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Şimdiye Kadar Satılan En Pahalı Alan Adları

Şimdiye Kadar Satılan En Pahalı Alan Adları

internet

Şimdiye Kadar Satılan En Pahalı Alan Adları

Dünyanın En Pahalı Alan Adları

Şimdiye kadar satılan en pahalı alan adları milyon doları aştı. Hatta bir alan adı 872 milyon dolar fiyata alıcısını buldu.

Alan adı yalnızca insanların sizi bulmak için Google’a yazdığı bir şey değildir. Markanız için çok önemli bir tanımlayıcıdır. Doğru alan adı insanlara şirketinizin ne anlama geldiğini anlatır. Güvenilirliğinizi belirli bir alanda oluşturduğunu ve daha fazlasını ifade eder.

 

En pahalı alan adları’nı öne çıkaran nedir?

Genellikle, yeni işletmeler bir alan adının fiyatını tahmin ederken, 100 doların altında bir harcama yapmayı beklerler.

Ancak, üst düzey alan adları satan şirketleri takip ederseniz, birçoğunun kolayca açık artırmada onlarca veya yüzbinlerce dolar fiyat biçildiğini göreceksiniz. Her yıl yüz milyonlarca üst düzey alan adı kaydedilmeye devam ettikçe, doğru iş adresi değerli bir ürün haline geliyor.

Bir alan adını diğerinden daha değerli kılacak şeyin ne olduğunu kesin olarak bilmek zor olsa da, aranacak bazı ortak öğeler vardır. Şimdiye kadar satılan en pahalı alan adları nın özelliklerinden bazıları:

  • Bir .com alan adı: Web sitenizin en üst düzey etki alanı veya “TLD” değeri ne kadar değerli olacağını belirler. Günümüzde seçilebilecek yüzlerce etki alanı olsa da, .com en popüler (ve kullanışlı) seçenek olmaya devam ediyor.
  • Trafik ve popülerlik: Daha önce bir alan adı kullanılmışsa, o zaman web sitesinin geçmişte aldığı trafik düzeyi esastır. Satılık en pahalı alan adları’ndan bazıları “premium” olarak kabul edilir, çünkü zaten güçlü bir üne sahiptirler.
  • Uzunluk: Tüm zamanların en pahalı alan adları listemizde göreceğiniz üzere, daha kısa olması genellikle daha iyidir. Alan adınızdaki harf sayısı ne kadar az olursa, müşterilerinizin sizi bulmayı hatırlamaları o kadar az olur. Daha kısa etki alanlarının paylaşılması daha kolay, daha pazarlanabilir ve aynı zamanda dikkat çekicidir.
  • Anahtar Kelimeler ve SEO: Yavaş yavaş, işletmeler tam eşlemeli anahtar kelimeler içeren alan adlarından uzaklaşmaya başlıyor. Ancak, bu, kritik terimlerin dijital stratejiniz için değerli olmadığı anlamına gelmez. Yüksek Görünürlük Araştırması, birçok alan adının, alan adında en az bir anahtar kelime içerdiğini gösterir.
  • Yazım: Kulağa açık geliyor ama alan adınızın doğru yazıldığından emin olmak değerini artırabilir. En pahalı alan adları genellikle daha yüksek fiyat etiketlerine sahiptir, çünkü kolayca bulunabilirler. Bu web sitelerinin her biri, izleyicilerinizin izlemekte zorlanmaması gereken net, akılda kalıcı ve benzersiz başlıklar içerir.
  • Markalanabilirlik: Bazı durumlarda bu faktörün tanımlanması biraz zordur. Alan adlarının markalanabilirliğini çok ciddiye alıyoruz. Bununla birlikte, yıllar boyunca, şirketler bu faktörü tamamen unuttular ve web sitelerine “aaa.com” veya 111.com adını verdiler. Bu, siteler alfabetik olarak listelendiğinde SEO tanıma kazanma girişimiydi.

 

Tüm zamanların en pahalı alan adları

Şimdiye kadar satılan en pahalı alanadları, birçok işletme için genellikle bir sürprizdir.

Mutlaka dünyanın en büyük markalarına ait değiller. Ne de olsa, bir alan adı herhangi bir pazarda başarı şansınızı artırabilir veya zarar verebilirken, çalışmayı gerektirir. Alan adı adresiniz, müşterilerinize dikkatlerini hak eden güvenilir ve güvenilir bir şirket olduğunuzu gösterir. Ancak, bu adresin etrafında bir marka oluşturmak da size kalmış.

Premium domain

Bazı isimlerin potansiyeli çok büyüktür, değerleri ise astronomiktir. Örneğin, tüm zamanların en pahalı alan adı 872 milyon dolar değerinde Cars.com’dur. İşte şimdiye kadar satılan diğer en pahalı alan adlarından bazıları:

 

1. LasVegas.com

Las Vegas çöküş, lüks ve masraf ile ilişkili bir yerdir. Bunu akılda tutarak, muhtemelen şimdiye kadar satılan en pahalı alan adlarından birine sahip olduğunu öğrenmek sizi şaşırtmayacaktır. 2005 yılında satış rakamlarına göre LasVegas.com 90 milyon dolar değerinde.

Alan adının değerinin o zamandan beri artması iyi bir şans. Bununla birlikte, çoğu şirket alan adının değerlerini çevrimiçi olarak paylaşmaz; bu nedenle izlenmesi zor.

2. Insurance.com

İnsanlar sadece hızlı arabalar ve hoşgörülü hafta sonu tatilleriyle ilgilenmiyorlar. İnsanlar olarak güvenliğimiz, refahımız ve geleceğimiz hakkında sık sık endişe duyuyoruz. Insurance.com’un 2010 yılında 35.6 milyon dolarlık bir değer satmasının nedeni bu olabilir.

Bugün, web sitesi sigorta karşılaştırması için bir temel olarak hizmet vermektedir. Motosiklet ve araba sigortasından ev ve hayat sigortasına kadar her şeyin fiyatını kontrol edebilirsiniz. Aslen 1994’te kayıt edilmiş olan alan adı, arama motorlarıyla olan ilişkisi sayesinde olağanüstü bir değer sunar.

3. VacationRentals.com

İster istekli bir gezgin olun, ister hafta sonu tatilinde ailenizle vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız, muhtemelen bir kiralık tatil evi arardınız. Şu anda, İngiltere’deki seyahat ve turizm sektörü İngiltere’nin GSYİH’nın sadece %10’unun 2025 yılına kadar 257 milyar sterlin değerinde olması gerekiyor.

HomeAway’in CEO’su Brian Sharples, büyük bir yarışmacının aynı alan adına aynı benzerliği fark ettikten sonra VacationRentals.com’u 35 milyon dolara satın aldı.

4. PrivateJet.com

Birçoğumuz yaşamımız boyunca özel jetlerle ilgili çok fazla deneyime sahip olmayacağız. Ne yazık ki, sadece sizin ve sevdikleriniz için seçtiğiniz yere bir uçak kiralamak çok paraya mal olur. Ancak, özel jetleri kullanmakta hiç zorlanmayan birçok ünlü, hükümet yetkilisi ve diğer zengin ve ünlü kişiler var.

Bu nedenle, PrivateJet.com alan adı çok kazançlı bir pazarın bir dilimini kapmak isteyen herkese önemli bir değer sunar. PrivateJet.com etki alanı 2012 yılında 30.18 milyon dolara satıldı.

5. Internet.com

İnternet satın alamayabilirsiniz, ancak kesinlikle bunun önemli bir bölümünü satın alabilirsiniz. Internet.com alan adı, farklı şirketler ve markalar için geçerli olma potansiyeline sahiptir. Muhtemelen bu yüzden bugüne kadarki en pahalı alan adlarından biri haline geldi.

Aslen WebMedia markaları olan bir organizasyonun sahibi olduğu alan, 18 milyon dolarlık nakit para anlaşması ile QuinStreet Inc’in eline geçti. Satın alma işlemi ayrıca InternetNews.com ve Developer.com dahil olmak üzere Internet.com’a ait ek markalar da içeriyordu. Ekstra alan adının bonusunu göz önüne aldığınızda, 18 milyon dolar çok fazla.

6. 360.com

Sayı temelli alanlar bugün bir zamanlar olduğu kadar popüler değil. Bununla birlikte, doğru başlıkları alırsanız, size  çok çeşitli fırsatlar sunabilirler. Www.360.com adresleri 2015 yılında Çinli bir yatırımcıya yaklaşık 17 milyon dolar satıldı.

Yatırımcı, Qihoo CEO’su Zhou Hongyi, tüm ürün ve hizmetlerini yeni marka etrafında stratejik olarak birleştirmeye karar verdi. Sonuç olarak, bugüne kadar satılan en pahalı alan adlarından biriyle dijital tarih yazdı.

7. Insure.com

Insure.com etki alanı, Insurance.com gibi yeni sigorta anlaşmalarını izleyebileceğiniz bir yer değildir. Ayrıca, sigorta olanakları ile ilgili bir dizi alıntı, makale ve habere ev sahipliği yapmaktadır. Önemli bir sektör hakkında bilgi vermek üzere tasarlanan web sitesi, web’deki en değerli yerlerden biridir.

Web sitesi resmi olarak 2009 yılında QuinStreet.Inc adlı bir şirket tarafından 16 milyon dolara satın alınmıştır. O zamanlar, çevrimiçi yatırımcıların alan adlarının bir kez daha değer kazandığını gösteren bir işaret oldu. Mevcut Insurance.com alan adının benzerliğine rağmen, Sigorta, tüm zamanların en pahalı alan adlarından biri haline gelmeyi başardı.

8. Fund.com

Fund.com web sitesini ziyaret ederseniz, bugün fazla bir şey bulamazsınız. Geçmişte, bir finansal hizmetler bilgi yayıncılığı şirketiydi. Siteyi, yatırım fonları, hisse senetleri ve yatırımlarla ilgili ayrıntıları izlemek için kullanabilirsiniz. Ne yazık ki, o zamandan beri, Fund.com hala satın alınamıyor olsa da, web’den kaybolmuş görünüyor.

En son satışa çıktığında, alan adı 2008 yılında 9.99 milyon sterline satıldı; bu da 12.93 milyon dolara eşittir.

9. Sex.com

Cinsiyetin sattığını biliyorsunuz, ancak etki alanı biçiminde ne kadar değerli olabileceğini biliyor muydunuz? Sex.com, 2006 yılında 13 milyon dolarlık önemli bir fiyat için teklif kazanan yetişkinlere yönelik bir içerik merkezidir. O zamanlar, bir kişinin bir etki alanı için ödediği en yüksek fiyattır.

Gary Kremen, bu siteyi satın aldı, bir tanışma sitesi olan Match.com’u yaratmasıyla tanınan bir girişimci. Bir noktada, sitenin mülkiyeti Stephen Cohen adında bir adama transfer edildi, bu da onu ayda 500.000 dolara kadar kazanmak için kullandı. Neyse ki, Kremen, Cohen’i 25 milyon dolarlık bir anlaşma ile birlikte mahkemeye alıp alanın mülkiyetini kazanmayı başardı.

10. Porn.com

Satılık en pahalı alan adlarının kaçının seks ile ilgili olduğunu düşündüğünüzde, insanların internetin karanlık ve korkutucu bir yer olduğuna inanmaları şaşırtıcı değildir. Porn.com 2007 yılında yaklaşık 9.5 milyon dolara satıldı. Bu, biraz daha hafif olan Sex.com kadar çekici değildi. Satış sırasında, Porn.com dünyadaki bir web sitesi için en büyük tüm nakit para işlemine dönüştü.

 

.Com her zaman en pahalı alan adları mıdır?

Yukarıda satılan en pahalı alan adları listesine göz atarken muhtemelen birkaç eğilim fark etmişsinizdir.

Sadece hepsi inanılmaz derecede basit ve anlaşılır değil, aynı zamanda her zaman bir .com alan adıyla birlikte gelir. Bu tesadüf değil. .Com “üst düzey etki alanı” veya TLD’yi içeren alanlar genellikle çoğundan daha yüksek bir fiyata satmaktadır.

Bugün web siteniz için seçebileceğiniz yüzlerce sonek varken, hiçbir şey bir .com adresinin güvenilirliğini ve etkisini yenemez. İlk günden beri, .com sonekine sahip alanlar dijital dünya üzerinde en çok etkilenen alanlardır. İzleyicilerinizin sizi çevrimiçi ortamda ne zaman arayacaklarını görmeyi beklediği şeydir. Ayrıca Google’ın en çok ilgilendiği alanlardır..

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer internet

bitcoinBitcoin
$ 26,610.131.31%
ethereumEthereum
$ 1,852.911.32%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.00018.01%
En üste