Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Seo kurallarına farklı bir bakış

Seo nedir

internet

Seo kurallarına farklı bir bakış

Seo kurallarına farklı bir bakış

Seo Nedir – Patron Google

Seo nedir konusunda bir çok makale yazılmıştır, belki bildiğiniz bir çok teknik vardır.

Seo nedir

Bu makaleyi noktasına virgülüne kadar okursanız Seo nedir sorusunun cevabını her satırında bulacağınıza eminim. Belki daha detaya girip tekrar tekrar okumak isteyeceksiniz! Okumayı sevmeyen bir Millet olarak sadece göz gezdirmekle yada öne çıkan bir yazıyı görmekle herşeyi oldu bitti ye getirmeyi seviyoruz. Zaten kaybettiğimiz nokta da tam olarak burası.

Seo bir kimya formülü veya bir bilmem kaç sayısının kare kökü falan değil. Seo tamamen Arama motorlarının istediği veriyi kullanmaktan ibarettir. Peki arama motorları (Google, Bing, Yandex vs) tam olarak ne istiyor? Ne bekliyor bizden? Ne yapmam lazım? Nerden başlıcaz? Vs gibi bir çok soru akıllarda geziyordur. Buna çözüm dikkatli okursanız burda yazdıklarımız olacaktır inşallah.

İLK ADIM  DOMAIN

Web sitemizin (alan adı/domain) ismi çok önemli, bu konuda farklı seçenekler var. Web sitenize verdiğiniz isim yaptığınız işe uyumlu olması çok önemlidir. Mesela firma ismi Meydan Lokantası tabiki meydanlokantasi.com olarak veya .tr olarak Domain alırsınız.

Burda önemli olan konu Seo nun ilk etabı Keyword (Anahtar kelime) eğer Domain’i (lokantameydan.com) olarak alırsanız Arama motoruna “lokanta, istanbul lokanta adresleri, lokanta açmak, lokanta malzemeleri..” vs kelimeler girdiği zaman ilk sıralarda çıkmanız kuvvetle muhtemeldir. Çünkü Arama motoru botları girilen kelimeye göre işlev yapar. Tabi bu hemen şapkadan tavşan çıkarmak gibi bir anda olacak iş değil irerik türü Seo uyumu vs..

HOSTİNG

Belki hosting le Seo nun alakası var diyebilirsiniz. Hosting alırken firmanın UP TIME oranlarına iyi bakın %90 bandında seyr ediyorsa uzak durun. Kabul görülen up time oranı %98-99 dır. Arama motoru botları özellikle Googlebot Ağ gecikmesi’ne maruz kalırsa ne demek istediğimi anlarsınız..

Hosting alırken cimri olmayın, Trafik mutlaka sınırsız olmalı yani bir hedefiniz varsa ileriyi görmek adına bazı Planlar yapmışsanız. Geniş olmanız lazım, belki siteye yüklediğiniz dosya boyutu 200-300 MB olabilir. Siz yinede minimum 5GB in altına inmeyin. Hosting firmasını araştırın, bunu nasıl yapıcam derseniz site hakkında yazılan yorumlara bakın elinizin altında dev bir arama motoru Google var ne yazsanız kesin çıkar.

İÇERİK

Geldik en önemli kısıma.. Web sitenizin içeriği hedefiniz açısından çok önemli, Kime hitap edeceksiniz ne ile ilgili içerik gireceksiniz? Öncelikle bir plan doğrultusunda hareket edin. Not alın ve yazın, araştırın ve asla KOPYALAMA yapmayın. Özgün içerikler (yazın/alın) bu alanda hemen hemen hergün yeni yeni makale yazarları çıkıyor. Bir geçim kaynağına dönüşen makale yazarlığı nerdeyse Meslek haline geldi. Tabi her ne kadar (Seo uyumlu Özgün makale yazıyorum) deselerde emin olun %95 i Seo dan bi haber dir. Seo nedir sadece özgün içerik DEĞİLDİR.

Kullanılan başlık, ilk parargaf, H1 – H2 – H3 – H4 – H5 – H6 kullanımı, Makalede ki kelime sayısına oranla kullanılan Anahtar kelime oranı gibi konuları tek tek açıklayalım.

BAŞLIK

Yazılan Makale kafa yorularak emek verilerek yazılmıştır. Bu makale duruma göre ya Çöp olur yada Trafik olur. Makaleye başlık atarken, içerikle özdeş ve dikkat çekici olmalı başlık karakter sayısı boşluklar dahil min. 40 max. 60 olursa güzel olur. Makale nin kelime sayısı da min. 300 (başlıklar hariç) olmalı yani en dip rakam 300 zirver 2600 + dır. Bazı makale yazarları 200 kelimelik makaleler üretiyor ve satıyor.

Tabiki Makale alıcısı Arama motoru fonksiyonu ne ister ne istemez yani SEO bilmediği için 200 kelime olan makaleyi yayınlıyor ve bekliyor ki, Google den kullanıcı gelsin. Gelmesine gelir peki ne zaman gelir? Valla bi 2-3 sene beklersin gelirsede sitenin girişine kırmızı halı serer karşılarsın ne diyim.. Durumu anla artık.

Makale konusunda yazdıklarınızı yada satın aldığınız Makale yi gözden geçirmeniz gerekir. Plagiarism kullanarak bu sorunu kökünden çözersiniz. Peki yazılacak kelime kalmadı herşey aynı oluyor ne yapıcaz? Diyorsanız yine verdiğim linkte Article Rewriter kısmı var, ordan kelime çevirerek yaparsınız.

Makale konusuna çok değinmek istiyorum çünkü önemli.. Arama motoru botları örneğin Googlebot içeriği kodlayarak toplar ve Google database lerine kayıt eder. Bu botlar anlık, günlük, haftalık ve aylık olarak sürekli devam eder. Makalenizde ki her satıra dikkat etmeniz lazım eğer yanyana 4-5 kelime aynı şekilde Google arama sonuçlarında çıkıyorsa (satır bazında) o Makale ye geçmiş olsun. Bunu nasıl anlıcaz derseniz Plagiarism kontrolünde çıkar.

Makalede ki Anahtar kelime sayısı makalenin toplam kelime sayısı oranına göre %1.5 max. %2 olmalıdır. Yani 300 kelime bir makaleniz varsa en fazla max. 6 tane Anahtar kelime olması gerekir. Fazla olursa ne olur? Mesela 300 kelimelik bir Makale nedir adında makale yazdınız ve bu makale de 15 tane Anahtar kelime olarak “makale” kelimesi kullandınız.

Googlebot bu Yazıyı Tekrar edilmiş kelime olarak görür ve gider. Google alt yapısı müşterilerine (her Google kullanıcısı Google ye göre bir müşteridir) düzgün sonuçlar vermek için kurulmuştur. Arama motoru Botları ona göre tasarlanmış ve kodlanmıştır. Eğer fazla kelimeleri yok etmek istiyorsanız kelimeye ekleme yapın. (makalenin, makaleyi, makalesi, makaleden vs..)

İÇERİK BAŞLIKLARI

Makaleyi hazırlarken dikkatli olmanız lazım, kullandığınız sihirli başlıklara Googlebot’a göre görev atamanız lazım. Ana başlık her zaman H1 dir sonra sırasıyla H2 alt başlık ve H3 diğer alt başlık gelir ve H6 ya kadar devam eder. Arama motorunun kuralına göre hareket ederseniz, ilk sıralarda yer alırsınız. Mesela makaleyi yazdınız, H1 ana başlık kullandınız, peşinden H3 başlık atıp sonrasında H2 ile giriş yaparsanız hata yapmış olursunuz!

Belirlenen Düzene göre hareket etmeniz lazım. “Ben böyle yaptım Google de bu şekilde kabul etsin!” derseniz. Unutmayın ki, Patron arama motoru dur, O ne derse ne isterse yapmak zorundasınız. (Arama motoru botlarının kurallarına uymazsanız, hiç kusura bakmayın Google sizi takmaz!) Unutmadan Ana başlıktan sonra makaleyi açıklayıcı olarak 80-90 karakter giriş yapın.

Makale konusu daha çok detaylı, bu konuda daha sonra bu yazıya bir güncelleme yaparım şimdi diğer konuya geçelim.. (bu arada devamlı makale makale diyoruz ama sistem malesef bundan geçiyor)

RENKLER

Web sitenizde kullanıcı dostu tek renk veya iki renk sistemi kullanın kullanıcı dostu ne demek? Makalenin başlıkları tek veya alt başlıkların önemine göre iki renk olabilir. Perşembe pazarı gibi her başlık ayrı bir renk olursa renk pisikolejsi konusunu unutmayın. Kullanıcıyı (web sitenize giren) itici renkler kullanmayın, (tabi herkese soramazsın kardeşim sen ne renk seviyorsun ona göre yazıyım falan..)

Sosyal Platformları örnek alın. Facebook, Twitter, Instagram vs tek renk üzerinden işlerini yürütür çünkü Profesyonellik bunu gerektirir.

Peki Seo ile bunun ne ilgisi var? “Siteme Arama motoru botları geliyor bu bana yeter bir kaç ay sonra zaten Google den işleri yürütürüm..” derseniz yine hata yapmış olursunuz! Sitenize giren kullanıcının tekrar geri gelmesini istiyorsanız. Kullanıcı dostu bir arayüz oluşturmanız lazım, gelen kullanıcı tekrar siteye getirmek ayrı bir Seo kuralıdır! Seo nedir Yazımızın başında belirttiğimiz gibi Seo bir kimya formülü falan değil, her kullanıcıya hitap etme kuralıdır. Nasıl ki, Googlebot a göre herşeyi hazırlıyorsak kullanıcıya görede hazırlık yapmamız gerekir.

SOSYAL MEDYA

Seo nedir Seo Sosyal Medya dır. Facebook, Twitter, Instagram vs hesaplarınızı düzgün hazırlayın takipçi sayısını arttırın ve en önemlisi Siyasete giripte (siyasi paylaşım) tek bi taraf olmayın kaybedersiniz! Hedefiniz bütün kitle olmalı, açtığınız Sosyal Medya hesapları Sitenizin adıyla özdeş aynı olmalı mesela bizim Twitter hesabımız @bahususcom Hesabımız da sadece Sitemizde bulunan içerikleri paylaşıyoruz.

Hergün birkaç kez twitter #hastagleri’nde  paylaşım yapın, sizi herkes görsün Paylaştığınız içeriğin linkine ister tıklasınlar ister tıklamasınlar, siz sadece paylaşın ve inanın geri dönüş olacaktır ki, Büyük sitelerden backlink almış olacaksınız! Bu (bir Seo dur)

BACKLINK

Seo nedir sorusuna bir cevap, Sitenizin Arama motorlarında yükselmesine vesile Sosyal Medya dan sitenize gelen backlink ler dir. Fazla sıkıcı olmadan Facebook, Twitter ve Instagram gibi mecralarda paylaşım yapın ve asla itici olmayın, 1 kişi 1 kişidir. Sitenize belki 1 kişi gelir ama önemli olan nerden nasıl geldiğidir! Backlink olarak mı gelmiş, Arama motorundan mı gelmiş yoksa direk site isminizi yazarak mı gelmiş bu önemli bir ayrıntıdır.

Bıkmadan Usanmadan hergün yazdığınız makaleyi paylaşmanız lazım, linke tıklasınlar veya tıklamasınlar önemli değil siz sadece Sabrederek yolunuza devam edin, bir gün mutlaka sonuç için adım atacaksınızdır. Tek vuruşta taşı veya odunu kırmak hacmine göre zor ve yorucudur, ama devamlı vurursanız bi şekilde kırarsınız.

REKLAM

Sitenize hareket getirecek Reklamlara ihtiyacınız var. Google Adsense alabilirsiniz, tabi bu Google ye değil size bağlı. Nasıl bize bağlı? Google nin istediği gibi bir site yaparsanız ve istediği gibi içerikler girerseniz Google buna hayır demez aksine hoşuna gider ve tek seferde Reklam onayı verir (isterse siteye günde 10 kişi girsin durum değişmez!)

Google ne istiyor?

Bu arada Google ismini ve Makale ismini bu yazıda çok zikrettim ve bu demektir ki, bu Makale de Anahtar kelime “Google ve Makale” olamaz.. Ama kelimeleri “Googlenin, Googleyi vs” yaparsam Seo açısından sorunu çözmüş olurum!Evet Google ne istiyor? Nasıl Kabul eder beni?

Googlenin istediği Özgün ve kurallara (Seo kuralı) uygun yazılar/içerikler. Eğer günde en az 3 makale girer ve bunu 2-3 ay boyunca sürdürürseniz, ve sitenizde Gizlilik, İletişim gibi sayfalar bulunur ve itici yasak konular olmazsa Googlenin Reklamlarına giriş yaparsınız. Unutmadan bir ayrıntı, Siz siz olun kesinlikle siteye girilince ekrana kocaman çıkan reklam türlerini eklemeyin. Yukarıda kullanıcı dostu site açıklaması yaptık, Siteniz Arama motorlarının databaselerin de olacağı gibi insanlarında akıllarında olacaktır. Hiç kimse rahatsız olduğu ve itici gelen siteye 2. Defa girmek istemez.

TECRÜBE

Bu yazdıklarıma oranla Seo nedir Tecrübemi paylaşayım,
Geçenlerde yabancı bir site açtım ve Hedef ülkesini ABD yaptım, Yeni bir site açısından zor bir alan Peki imkansız mı? Tabi ki hayır. Sitenin adı howtoskincare.net ingilizcem fazla iyi değil, çat pat bişey ama bu Seo kurallarını değiştirecek değil! Siteye her gün 1 içerik giriyorum ve ilk 20 günlük süreden sonra yeni yazdığım Makalenin anahtar kelimesi 4 saat sonra Yahoo ve Bing den ayrı ayrı kullanıcı getirdi.

Peki bu nasıl oldu, yeni bir site hemen nasıl bu işi başardı? Bu başarı sitenin yada tasarımın başarısı değil arkadaşlar. Bu başarı Seo kurallarına uymanın bir başarısıdır ve unutmadan belirttiğim anahtar kelime ABD de 2. Sayfanın 4. Sırasında çıktı. Ne zaman ki Patron Googledir ve herzaman o haklıdır derseniz. Bu yolda mesafe alırsınız.

Evet arkadaşlar Sizlere Seo nun %50 kısmını anlatmaya çalıştım umarım Seo nedir sorusuna ve bilgilerinize bir katkısı olur. Belki yazım kurallarına uymamışımdır kelime ve cümle hatalarımı mazur görün, Evre evre bu yazıyı güncellemeyi düşünüyorum, Soru ve önerilere açığız çekinmeden/üşenmeden yazın fikir paylaşımı açısından iyi olur.

Bol trafikli günler dilerim!

Okumaya devam et

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer internet

Reklâm
En üste