Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

SEO nedir SEO nasıl yapılır? SEO teknikleri nedir?

seo

SEO

SEO nedir SEO nasıl yapılır? SEO teknikleri nedir?

SEO nedir ve SEO nasıl yapılır

SEO nedir SEO nasıl yapılır SEO Türkçe manası, Arama Motoru Optimizasyonu demektir.

Web sitenizin Arama motorlarında daha iyi sıralamalar elde etmenize yardımcı olan tekniklerdir.

1991 yılında ortaya çıkan SEO ilk Yahoo! arama motorunda daha sonra ise 1997 senesinde Google arama motorunda hizmet vermeye başladı.

 

Tanım

Arama motorlarının bir hedefi vardır: araştırmacıya aradığı bilgiyi tam olarak vermek.

SEO, arama süreçleri ile ilgili tüm pazarlama stratejilerini gruplandıran, arama motorları pazarlamacılığının (SEM) genel alanının bir parçasıdır.

SEM, çevrimiçi pazarlamanın bir parçasıdır ve hem ücretli hem de organik arama sorgularını kapsar.

Arama motorlarında reklam yerleştirmek için ödeme yapmanızı gerektiren tüm işlemler.

SEA (arama motorları reklamcılığı) kapsamında gruplandırılmıştır. Böylece, SEM alanı hem SEA hem de SEO’dan oluşur.

Bir kullanıcı arama sorgusu yaptığında alakalı sonuçları görüntüleyebilmek için, bir arama motorunun seçebilmesi mevcut bilgilerin bulunduğu bir arşiv olmalıdır.

Bu arşiv bir dizin olarak adlandırılır. Her arama motorunun, web sitelerindeki içeriği toplamak ve önceliklendirmek için kendi yöntemleri vardır.

Kullanılan spesifik taktik veya yöntem ne olursa olsun, bu işlem dizin oluşturma olarak bilinir. Aslında, arama motorları tüm çevrimiçi evrenin taranmasına ve dizinlenmesine çalışıyor. Böylece, arama yaptıklarında size ilgili bilgileri gösterebilirler.

 

 

 

Peki nasıl çalışıyor? Her arama motorunda “bot” veya “crawler” olarak bilinen bir program bulunur.

Bu programlar bağlantıları takip eder ve web sitelerini ziyaret eder. Bunu yaparken, web sitesi içeriğini dizine ekler ve web sitesindeki diğer sitelere olan bağlantıları izlerler.

Web siteniz henüz dizine eklenmemişse, arama sonuçlarında görünmez. (Bunun için Search Console kullanmanız gerekir).

Google, Bing ve Yandex gibi büyük arama motorları, milyarlarca web sitesini dizine ekliyor. Ancak bir arama sorgusu başlattığınızda SERP’lerde size göstermeleri gerekenleri nasıl biliyorlar?

 

Web sitenizin listelenmesi neden bu kadar önemlidir?

Sadece Google’da Her yıl 3 trilyon’dan fazla arama sorgusu yapılır. Bu arama motorları arasında, Google’ın daha fazla kullanıldığı anlamına gelir.

Saniyede 100.000’den fazla arama yapılıyor. Diğer bir deyişle: Google’da, Web sitenizin endekslenmediği her saniye binlerce olmasa bile yüzlerce kişiyi kaçırıyorsunuz demektir.

 

Başarılı bir SEO uzun vadeli olup kuralları takip etmektedir.

Başarılı arama motoru optimizasyonu, iyi sıralamaları hızla elde etmek için kısa vadeli eylemler içermez. Bunun yerine, SEO, web sitenizi sürekli olarak değiştirdiğiniz sürekli bir süreçtir.

Arama motorları her zaman iyi sıralamaya ilişkin ölçütlerini değiştirdikleri için bu değişiklikler önemlidir.

Webmaster olarak, kullanıcılara ve arama motorlarına her ilgili arama sorgusu için mümkün olan en iyi sonuca ulaşmayı amaçlamış olmalısınız.

Arama motoru Webmaster araçları:

Benzersiz bir içerik ve herhangi bir cihazda iyi çalışan bir web sitesi sağlayarak kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacaksınız.

SEO önlemleri bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Sonuç sayfalarında (SERP’ler) uzun vadede iyi yerleşimler elde etmek ve devam ettirmek için. Arama motorunun yönergelerine uymanız ve hedef ziyaretçilere odaklanmanız gerekir (bu yaklaşıma “White Hat SEO” denir).

Google ve diğer arama motorları, izin verilmeyen, manipülatif teknikleri çok hızlı bir şekilde tespit eder ve web siteniz cezalandırılabilir.

Bu tür cezalar, sıralamada çok aşağıya düşmenizi sağlayabilir.

 

Arama motorlarının web sitelerini sınıflandırmasına yardımcı olan iki temel konu var:

 1. Web sitesinin içeriği: Web sitelerini dizine eklerken, arama motorlarının botları bir sitenin. URL’lerinin her birini tarar ve kapsanan konuların başlangıç noktalarını arar. Ayrı ayrı sayfaların belirli konularla alaka düzeyini belirleyebilmeleri için meta veriler, belirli etiketler veya işaretlemeler gibi HTML kodlarına göz atarlar.
 2. Web sitesine bağlantılar: Arama motoru botları dizine ekleme amaçlı web siteleri tararken, diğer web sitelerine bağlantılar da ararlar. Web sitesinde daha yüksek kaliteli gelen bağlantılar, bağlantı yetkisini arttırır. Teorik olarak, her gelen bağlantı bir web sitesi için olumlu bir öneri olarak sayılır. Bununla birlikte, arama motorları için en büyük rolü oynayan gelen bağlantıların miktarı değil, bağlantının kalitesidir. Örneğin, arama motorları New York Times gibi güvenilir. Bir web sitesindeki bir bağlantıyı, küçük, ilgisiz bir blog sitesinden gelen bir bağlantıya kıyasla daha değerli olarak derecelendirebilir. Gelen bağlantılardaki bu artış da “bağlantı suyu” olarak bilinir.

 

Bir arama sorgusu girildiğinde arama motoru, girilirken bile en alakalı bilgiler dizininde görünür ve sonuçları SERP’lerde görüntüler. Sonuçlar daha sonra alaka düzeye göre sıralanır.

Aynı sorguyu farklı arama motorlarında çalıştırdığınızda muhtemelen farklı sonuçlar alırsınız. Bunun nedeni, her arama motorunun çeşitli “sıralamadaki faktörler” üzerine kurulu kendi algoritmasını kullanmasıdır.

Bu faktörler, SERP’lerde hangi sonuçların göründüğüne karar verir.

Google, bir web sitesinin, bir arama sorgusuyla alaka düzeyini belirlemek için 900’ün üzerinde farklı faktörü kullanmaktadır.

Arama motoru algoritmasının bir web sitesini sıralarken hesaba kattığı bazı önemli faktörler:

 • Web sitesinin içeriği
 • Web sitesinin yapısı ve iç bağlantıları
 • Araştırıcının coğrafi konumu
 • Mobil optimizasyon
 • Yükleme süresi
 • Sunucu erişilebilirliği
 • Sosyal sinyaller (sosyal ağlardan bağlantılar)

 

Alphabet, 470 milyar dolar piyasa değeri ile Google arama motoruyla arama motoru pazarında hakimdir.

Şirket, arama motorlarının çalışma biçimini kökten bir şekilde değiştirdiği için pazar lideri konumundadır.

Arama motoru grubu Almanya’da yüzde 93’ün üzerinde bir pazar payına sahiptir ve bu konumu uzun yıllardan beri sürekli sürdürmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Google‘ın pazar payı yüzde 64’ün biraz altında ve bunu yüzde 21’den fazla BING izliyor.

Google’ın önceki günlerinde (1997 yılı civarında), arama motorları yalnızca web sitelerini dizine ekledi. Web sitelerinin arama sorguları ile alaka düzeyini belirlerken.

Anahtar kelime yoğunluğu ve anahtar kelime meta etiketleri gibi faktörleri göz önüne aldı. Bu yaklaşım “Black Hat SEO” olarak biliniyor. Örneğin, web sitelerinin arama sonuçlarında yüksek sıralamalar elde etmek için. Mümkün olduğunca çok sayıda anahtar kelime ile kasıtlı olarak oluşturulduğu “anahtar kelime doldurma” gibi taktikler…

 

İyi bir Sıralama için Yapılması Gerekenler

Web sitenizin bir arama motoruyla dizine eklenmesini sağlamak zor değildir. Ancak belirli anahtar kelimelerle ilişkili olarak listelenmesini sağlamak zor olabilir.

Site analiz

Arama motorları sıralamaya karar verirken dört şeye bakarlar: rütbe, yetki, alakalı ve teknik konular.

 

RÜTBE

Rütbe (rank), web sitenizin belirli aramalar için SERP’lerde kapladığı konumdur. Sıralamanız, web sitenizin bir arama terimi için arama motorunun perspektifinden ne kadar alakalı olduğunun ve hangi otoriteye sahip olduğunun bir göstergesidir.

Web sitenizin sıralamasında ve pozisyonlarında SERP’lerde düzenli olarak kontrol ederek. SEO çalışmalarının etkili olup olmadığını değerlendirmek önerilir. Fakat etkileyemeyeceğiniz birçok faktör vardır.

Web siteniz bazen 1-5 yer atlarsa, olağan bir durumdur. Ancak, sitenizi 10, 20 veya 30 yere yükseltmeyi başarırsanız, kendinizle gurur duymalısınız.

 

YETKİ

“Arama motorları nasıl çalışır” bölümünde anlatıldığı gibi, arama motorları, bir web sitesinin içeriğinin güvenilirliğini ve otoritesini belirler.

Diğer web sitelerinden gelen bağlantıların türü ve kalitesi gibi faktörler kullanılır. Bununla birlikte, çok sayıda gelen link mutlaka yüksek bir sıralama ile sonuçlanmaz.

Bu nedenle, arama motorları ayrıca size bağlanan sitelerin, bağlantı bağlamının ve hangi çapa metninin kullanıldığının yetkisini kontrol eder.

Otoriteyi tanımlamadaki bir diğer önemli faktör, alan adınızın yaşıdır. Eski siteler genellikle daha yüksek bir güven faktörüne sahiptir.

 

ALAKA

Alaka, en önemli sıralama faktörlerinden biridir. Arama motorları, yalnızca belirli anahtar kelimeler kullandığınızdan değil, içeriğinizin belirli bir arama sorgusuyla ne kadar alakalı olduğuna dair ipuçları da ararlar.

Web sayfalarınızdaki gerçek metne ek olarak, arama motorları ayrıca yapılarını. URL’lerinizdeki anahtar kelimeleri kullanma, sayfanın biçimlendirilmesini (kalın yazı tipi kullanımı gibi). Ve hangi anahtar kelimelerin başlığa ve sayfaya metnin gövdesinde olduğuna bakar.

 

Arama motorları tarafından yapılan iş son derece karmaşıktır. Çünkü sonuçta insanlar gibi düşünmeye ve o şekilde çalışmayı amaçlamaktadırlar.

Google şimdi çok gelişmiş ve yapay zeka (AI) yardımıyla arama sorgularının yaklaşık yüzde 15’ini yanıtlıyor. Bu AI, “Rankbrain” olarak adlandırılır ve makine öğrenme algoritmalarından oluşur. Aslında arama motorları daha akıllı hale geliyor SEO için çok pratik sonuçlar vardır.

Bu nedenle, arama motorlarında daha iyi bir sıralama elde etmek için web sitenizin içeriğini değiştirmeye devam etmek cazip gelebilir.

Bununla birlikte, sonunda, hedef ziyaretçilere (ve potansiyel müşterilerinize yönelik) alakalı ve uyumlu bir içerik oluşturmaya daha fazla enerji harcamak daha iyi bir sonuç verecektir. Bu işlem arama motorlarıda daha iyi bir hale gelirken, içeriğinizin kalitesi ve içeriği daha fazla olur.

 

Uzun Kuyruk Kavramı

seo

Web sitenizin içeriğiyle yüksek düzeyde SERP derecesine sıralamak için “en az direnç” yolunu seçmelisiniz.

İlk başta, yüksek trafikli anahtar kelimeler ve terimler kullanarak bir sıralama yapmak için çalışmak mantıklı görünse de. Bu büyük olasılıkla hayal kırıklığı yaratır ve kaynak israfına neden olur.

Üstelik, son derece rekabetçi bir anahtar kelimeden elde edeceğiniz trafik, muhtemelen kalitesiz olacaktır.

Genel aramalardan çok daha benzersiz arama sorguları var. En popüler anahtar kelimeleri arama motoru trafiğine eklediyseniz, bu sayı benzersiz nişli anahtar kelime miktarına bile yakın olmaz. Bu kavram “uzun kuyruk teorisi” olarak bilinir.

Doğru anahtar kelimeleri seçmek her zaman kolay değildir.

Örneğin, ayakkabı satıyorsanız, muhtemelen web sitenizin “ayakkabı mağazası” teriminde (bir baş terim) yer almasını isteyeceksinizdir.

Ancak, belirli bir çift ayakkabı için web sitenizin birkaç sayfasını optimize ederseniz. Niş anahtar kelime için çok daha büyük bir başarı sıralamasına sahip olacaksınız.

Buna iyi bir örnek “halı saha ayakkabısı” (uzun kuyruk anahtar kelime) olacaktır.

Tabii ki, uzun kuyruk anahtar kelimesini arayan insanların sayısı, “ayakkabı mağazası” arayanların sayısından daha az olacaktır.

Ancak, o az kişiden elde edilen kazanç, sizin daha ileri bir aşamaya geçmenize sebeb olabilir. Ürününüzü “ayakkabı mağazası” terimiyle arayan herkes satın alma işlemi yapmayabilir.

Bu nedenle uzun kuyruk anahtar kelimeler çok etkilidir.

Bunlar, bir şeyler yapmak isteyen veya problemlerini çözebilecek bir kılavuz veya bir hizmet gibi belirli bilgileri arayan insanlara yöneliktir.

Uzun kuyruk anahtar kelimeleri optimize ederseniz faydaları elde edersiniz. Arama motorlarında iyi dereceler elde etmeyi, nitelikli trafik elde etmeyi ve bu trafiği yol açan müşterilere dönüştürtürebilirsiniz.

 

İçerik Nasıl olmalı

seo

Zengin bir içerik olmadan, belirli anahtar kelimelerle iyi sıralamalar elde etmek ve web sitenize trafik yönlendirmek zordur.

İçerikleriniz, kullanıcılara herhangi bir fayda sağlamazsa hazırladığınız içerik size kullanıcı veya müşteri sağlamayacaktır. Kullanıcıların içeriği nasıl arayacaklarını ve bunun için hangi anahtar kelimeleri kullanacaklarını tahmin etmek imkansızdır.

Dolayısıyla, kullanıcıların ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilecek bir içerik oluşturmanız önerilir. Bu sadece çok sayıda kelime yazmakla değil; içeriğin potansiyel aramayla alakalı olmasıyla ilgilidir.

Örneğin, tekliflerinizle ilgili olası sorularınızı düşünün ve içeriğinizle, bu soruları mümkün olduğu kadar eksiksiz ve özenle cevaplamaya çalışın.

Başka hiçbir yerde çevrimiçi görünmeyen benzersiz bir içerik oluşturun. Bu şekilde, web sitenizin daha iyi sıralamalar elde etme ihtimalini artırabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi, arama motorları akıllıdır. Yani, aynı konudaki birden fazla web sayfası oluşturursanız, zamanınızı boşa harcıyorsunuz demektir.

Bunun yerine bir web sayfasına odaklanmalısınız.

İçerik oluştururken, online varlığınızı genişletmenin ve sıralamanın olasılığını artırmanın çeşitli yolları vardır.

 

Bu süreçte kendinizi tekrarlamanız gerekmez

Anasayfa: Önemli teklifinizi ve genel pazarlama iletilerinizi (“üst düzey iletiler” olarak bilinir) iletmek için web sitenizi kullanın. Genel anahtar kelimeler için optimize edilmesi gereken bir sayfa varsa, bu ana sayfanızdır.

Ürün – hizmetler sayfaları: Ürün veya hizmet satıyorsanız, her bir hizmet veya ürün için ayrı bir sayfa oluşturun.

Bilgi tabanı: Kullanıcılarınıza konularınız hakkında daha fazla bilgi sağlayan bir sayfaya erişmelerini sağlayın.

Blog: Bloglama, yeni ve alakalı içeriği kolayca üretirken güncel kalmanın mükemmel bir yoludur. Her gün yeni bir blog girişi yeni bir web sayfasını temsil ettiği için. Bloglamayı düzenli olarak (haftada en az bir kez en azından) arama motoru optimizasyonu için önemli sonuçlar doğurabilir.

 

Pratik ipuçları:

 • Kullanıcılarınıza gerçek değeri verin. Aynı konuda başka hiçbir web sitesinin vermediği içeriği sağlamaya çalışın.
 • Hazırlanan Metni mümkün olduğunca, metininize ekleyerek, metninizi optimize etmediğinizden emin olun.
 • İçeriğinizin “bütünsel” olması gerektiğini unutmayın. Bu, konuyu tam olarak kapsadığı grafikler, fotoğraflar veya videolar gibi farklı biçimleri içerdiği anlamına gelir.
 • Metin oluştururken, web kullanıcılarının hızlı bir şekilde bilgi almak istediklerini unutmayın. Bu nedenle, kendinizi mümkün olduğunca özenle, mümkün olduğu kadar özlü bir şekilde ifade edin. Örneğin, uzun, iç içe geçmiş cümleciklerden kaçının ve metinlerinizi kısa paragraflar, puanlar, başlıklar ve resimlerle bölün.
 • Metinlerinizi yapılandırın. Bu, kullanıcılarınızın içeriği daha iyi anlamasını sağlayacaktır.

 

SEO Stratejisi Geliştirme

seo

SEO stratejisi çalışıyorsanız, bunu iki kısma ayırmalısınız: Sayfa içi SEO ve Sayfa dışı SEO.

Sayfa içi SEO, kendi sitenizde etkili olabilecek tüm önlemleri belirtir. Bu önlemler, arama motorlarının web sitenizi bulmasını, dizine eklemesini ve içeriğinizi anlamasını, sınıflandırmasını kolaylaştırır.

Sayfa dışı SEO, web sitenizin dışındaki konularını kapsar ve yüksek kaliteli gelen bağlantılar girişi sağlar. Önce sayfa içi SEO ile başlayalım.

 

Sayfa İçi SEO

Sayfa iyileştirmesi, arama motoru optimizasyonunun bir parçasıdır. Ve adından da anlaşılacağı üzere, kendi web sitenizde yapılan tüm önlemleri ve değişiklikleri kapsar.

Web sitenizde etkileyebileceğiniz ve arama motorlarının içeriğinizi dizine eklemesini ve bunun ne anlama geldiğini anlamasını sağlayan çeşitli öğeler bulunmaktadır.

 

İNDEKS YETENEĞİ

Web siteniz SERP’lerde herhangi bir sıralama elde edebilmek için dizinlenebilir olmalıdır.

Web sitenizin endekslenebilirliğini örneğin “robots.txt” adlı küçük bir dosya kullanarak etkileyebilirsiniz. Bu, sunucunuzda saklanan bir metin dosyasıdır.

Bu dosya, hangi alanlarda gezinebileceğini ve hangilerinin taranamayacağını belirten botlara ilişkin talimatları saklar. Bir arama motoru botu web sitenizi ziyaret ettiğinde, derhal bu dosyayı arar ve talimatlarını izler.

Bir robots.txt dosyasının en basit biçimi şuna benzer:

User-agent: *

Daha sonra bu içeriği bir metin dosyasına kaydedin ve bunu web sitenizin üst düzey dizinine kaydedin, örneğin:

http://www.benimsitem.com/robots.txt

Robots.txt dosyası, bot’un taranmasına izin verilmeyen alanları da belirleyebilir. Bu “Disallow” kelimesini kullanarak uygulanır:

User-agent: * (bütün botlar)
Disallow: /giris
Disallow: /odemeler

İlke olarak, çok fazla istisna dışında botu kısıtlamamalısınız. Arama motoru botlarının, kullanıcıların görebileceği şekilde web sitesini görüntülemek için önemli olan alanları taramasına izin verilmelidir.

Web sitenizin dizin oluşturmasını yönetmek için kullanabileceğiniz bir diğer unsur XML site haritasıdır.

Bu, web sitenizin tüm önemli URL’lerinin makine tarafından okunabilen bir listesidir.

Bu listeyi Google Arama Konsolunda (web sitenizi yönetmek ve izlemek için kullanılan ücretsiz bir Google aracı) oluşturabilirsiniz. XML site haritası Google’a tüm web sitenizin URL’lerine bir referans verir.

 

URL Yapısı

URL’lerinizin yapısı, arama motorlarının web sitenizin içeriğini daha iyi anlamasına yardımcı olabilir. URL’yi örneğin web sitenizin adını içerecek şekilde değiştirebiliyorsanız, bunu kullanmalısınız.

Bunlara “konuşulan URL’ler” denir.

 

İyi bir URL yapısı için üç ipucu:

 • Konuşan URL’leri kullanın: Bunu yaparak, kullanıcılar URL’den açılış sayfasında kendilerini nelerin beklediği biliyorlar.
 • Gereksiz dizin seviyelerinden kaçının. Bu, web sitenizin çok kafa karıştırıcı olmasını önleyecektir.
 • URL’de özel karakterlerden kaçının: Arama motorlarının taramasını zorlaştırabilirler.

 

Resimler

Resimler, metin parçalarından ayrılmanın yanı sıra arama motorlarıyla da iletişim kurmanın harika bir yoludur.

Sitenize yüklediğiniz her resimde bir dosya adı bulunur. Resmi web sitenize eklerseniz, resminizin dosya adı da sitenizin kaynak metininde görünür.

Arama motorları web sayfası kodunuzu taradığından, resmin içeriğini en iyi tanımlayan dosya adlarını kullanmalısınız. Örneğin, “halı-saha-ayakkabıları.jpg” adı “resim12345.jpg” den daha kullanışlıdır.

Ayrıca, tüm görüntülerinize alt öznitelikleri (“alt”, “alternatif” anlamına gelir) ekleyerek arama motorlarına yardımcı olabilirsiniz. Bu meta veri, teknik problemler nedeniyle grafik görüntülenemiyorsa alternatif olarak tarayıcıda görüntülenen kısa bir metin parçasından oluşur.

Alt niteliklerin başka amaçları da var: Web sitenizi daha erişilebilir hale getiriyorlar. Örneğin, İnternet kullanıcıları için okuma programları, alt niteliklerini okuyabilir.

 

Title ve Meta taglar

seo

Sitenizin başlık çubuğuna ek olarak, oluşturduğunuz her web sayfasının bir “başlık etiketi” vardır.

Bu, sol üst köşedeki veya web tarayıcı sekmenizde görünen metnin snippet’idir. Başlık etiketi, web siteniz bir SERP’de listelendiğinde arama motorlarında görünen mavi bir bağlantı olarak da gösterilir.

Başlık etiketleri 70 karaktere kadar olabilir, bu nedenle kelimelerinizi akıllıca seçmelisiniz.

Başlık etiketi, Google ve diğer arama motorları için bir sıralama kriteri. Başlık etiketlerini optimize etmek kolaydır, ilk önce bu sorunu çözmelisiniz.

 

Başlık etiketlerini kullanma ipuçları:

 • Başlık etiketinde web sitesinin merkezi anahtar kelimesini kullanın.
 • Başlık etiketinin azami uzunluğunu aşmamaya dikkat edin, aksi halde SERP’lerde kesilir.
 • Mümkünse, marka adınızı, örneğin web sitenizin URL’sinde başlık etiketinde kullanın.
 • Her web sayfası için benzersiz bir başlık etiketi kullanın.

 

Buna karşın Description, belirli bir sayfanın ne olduğunu açıklayan bir metin parçasıdır.

Meta açıklamalar genellikle arama motoru sonuçlarındaki mavi bağlantıların altında metin olarak gösterilir. Hiçbir meta açıklamanız yoksa. Arama motorları genellikle bağlantı tarafından atıfta bulunulan içeriğe rastgele bir parça metin alır.

Meta açıklaması 175 karakterle sınırlıdır.

 

Meta açıklamalarını kullanmayla ilgili ipuçları:

 • Meta açıklamanızı bir harekete geçirici mesajla bitirin.
 • Maksimum 175 karakter uzunluğunu aşmayın veya açıklama SERP’lerde kesilecektir.
 • Her bir web sayfası için ayrı bir açıklama kullanın.

 

Başlığın ve açıklamanın, genellikle, web sitenize yeni bir ziyaretçinin SERP’lerde gören ilk öğeler olduğunu unutmayın. Bu nedenle bir ziyaretçinin, (başlık ve açıklama optimize ederek) web sitenizle ilgili arama sonucunu tıklatıp tıklamayacağını etkileyebilirsiniz.

 

Başlık Etiketleri (tag)

Arama motoru tarayıcıları web sitenizi taradığında, sayfalarınızdaki içerikle ilgili ipuçlarını bulurlar.

Başlık etiketi örneği

Farklı başlık etiketleri kullanırsanız, web sitenizin içeriğini yapılandırırsınız. Ziyaretçilerin ve tarayıcıların bunu anlamalarını kolaylaştıracaksınızdır.

 

Başlık etiketlerini kullanma hakkında ipuçları:

 • Web sayfası başına yalnızca bir h1 etiketi kullanın.
 • H1 etiketinde anahtar kelime kullanın.
 • Diğer h etiketlerini kronolojik sıraya, yani h2, ardından h3 ve h4 etiketleri ekleyin.

 

İç Bağlantılar

İç bağlantı

Yukarıda, yalnızca gelen bağlantıları, diğer web siteleri aracılığıyla sitenize yönlendiren bağlantıları anlattık. Blogunuzda veya belirli web sayfalarında içerik oluşturursanız, yine de web sitenizdeki diğer sayfalara bakın.

Sayfalar arasında bir bağlantı ekleyerek bunu yapabilirsiniz. Bunu yapmak için bağlantı metnini kullanmanızı öneririz.

Çapa metni kullandığınızda, bağlantılı sayfanın içindeki anahtar kelime veya cümle ile ilgili olduğunu ileri sürer. Böylece, bir web sayfasının belirli bir konuyla veya anahtar kelimeye olan alaka düzeyini büyük ölçüde artırabilirsiniz.

Anlamlı çapa metni aynı zamanda kullanıcı dostu özelliği de artırır.

Önemli: Bir hedef sayfayı bağlamak için her zaman aynı anahtar kelimeyi kullanmanızı öneririz. Bu, arama motorlarının alanınızdaki bu sayfanın belirli bir konuyla veya anahtar kelimeyle son derece alakalı olması gerektiğini tanımasına yardımcı olur.

 

Performans

Arama motorları ayrıca, web sitenizin teknik özelliklerini ayrıntılı bir şekilde değerlendirirler.

Performans

Örneğin, site yüklerinin ne kadar çabuk web sitenizin sıralamasında önemli bir rol oynadığını. Arama motorları ayrıca sunucunuzun ne kadar erişilebilir olduğunu da hesaba katar.

Çünkü sonuçta Google ve diğer arama motorları mümkün olan en iyi arama sonuçlarını sunmak istiyor. Dolayısıyla, amaç, ziyaretçileri iyi çalışan ve her zaman erişilebilen ve kullanılan sitelere yönlendirmektir.

 

Daha iyi performans için ipuçları:

 • Büyük resim dosyalarından kaçının. Web sitenizin hızla görüntülenmesini önlerler.
 • JavaScript ve CSS gibi unsurları düşünün. Siteler ilk yüklendiğinde görüntülenmesini zorlaştırabilirler.
 • Kaynak kodda gereksiz yorumlara dikkat edin.

 

Mobil Optimizasyon

seo

İnternet kullanımı gittikçe mobil hale geliyor. 2015 yılından bu yana mobil cihazlarla ilgili kolaylık, Google için bir sıralama faktörü olmuştur.

Web siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemişse, istatistiksel açıdan ziyaretçilerinizin yüzde 50’sinde kötü bir kullanıcı deneyimi yaşarsınız demektir.

Böylece, iyi, uzun vadeli, sayfa içi optimizasyon daima web sitenizi mobil cihazlar için optimize etmeyi içerir. Bu, içeriğinizin akıllı telefonlarda kolaylıkla kullanılmasını sağlayan tüm önlemleri içerir.

Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını anlamak için, Googlenin Mobil Uyumluluk Testi sayfasında kontrol etmeniz gerekir.

Mobil Uyumluluk Testi

 

 

Mobil optimizasyon ipuçları:

 • Mümkünse “duyarlı web tasarımını” kullanın. Bu, web sitenizin herhangi bir ekran boyutuna göre ayarlanmasını sağlar.
 • Resim dosyalarının ve diğer grafiklerinizin çok büyük olmadığından emin olun. Bu, yükleme zamanlarının mobil kullanıcılar için gereksiz yere artmasını önler.
 • Mobil kullanıcıların web sitenizde dokunmatik ekranlar kullanacağını unutmayın. Dolayısıyla butonlar birbirine çok yakın olmamalıdır.

 

Sayfa Dışı SEO

Web sitenizin itibarını ve yetkisini iyileştirmek için sayfa dışı optimizasyonu kullanabilirsiniz.

Bu esas olarak gelen bağlantılara bağlıdır. Sayfa dışı optimizasyon, iyi kalitede, ilgili Backlink’lerin (geri bağlantı) uzun vadede oluşturulmasını sağlayan önlemleri içerir. Buna “bağlantı kurma” da denir.

Teorik olarak, etki alanı popülerliği için bir web sitesine olabildiğince çok sayıda Backlink olması önemlidir.

Geçmişte, backlink miktarı, web yöneticilerinin bağlantı kurmayı değiştirmesine neden oldu. Dolayısıyla bu günlerde, bağlantı hacmi, ticari İnternet çağının ilk başladığı zamanki kadar ağırlıklı değildir.

Google, artık diğer sitelerden satın alınan bağlantıları, çevrimiçi kataloglardan bağlantılar ve bloglardan toplu olarak oluşturulan bağlantıları spam olarak sınıflandırıyor.

Bu yöntemleri kullanan siteler, web yöneticisi kurallarına ters düşer ve sıralama kaybı şeklinde bir cezaya çarpması veya en kötü ihtimalle dizinden çıkarılma olasılığı yüksektir.

Google, çok sayıda bağlantıyı yalnızca kullanıcılar için, değere sahip benzersiz içerikle üretilmesini önermektedir. Arama motorunun gözünde, bağlantılar otomatik olarak harika içeriğe ayarlanır.

Bunlar yapay olarak oluşturulmamalıdır.

 

Niteleyici Faktörler

Arama motorları, backlinklerin kalitesini değerlendirir. Bu, bağlantı oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken bir takım sorunları da içerir.

 • Konu alakası: Google, bir geri bağlantıın hedef sayfa konusuyla eşleşip eşleşmediğini çok hızlı bir şekilde tanır. Bu nedenle, geri bağlantı içeriği daima açılış sayfasıyla alakalı olmalıdır.
 • Çapa metni: Bağlantı metni de hedef sayfayla ilgili olmalı ve elbette potansiyel içeriğe bakmalıdır.
 • Bağlantı yeri: Google, bağlantı sayfasındaki geri bağlantısının tam olarak nerede olduğunu değerlendirir. İçerikten gelen bağlantılar büyük olasılıkla altbilginin veya site gezintisinin bağlantılarından daha yüksek derecelendirilir.
 • Follow veya nofollow: Web yöneticileri, her giden bağlantıya “follow” veya “nofollow” niteliklerini verebilirler. Bu, arama motoru botlarına, bağlantıyı izleyip izlememelerini isteyip istemediğinizi söyler. Google, reklam bağlantılarına nofollow etiketi verilmesini önerir. Bu, bağlantıların sıralamaya dahil edilmemesi içindir.

 

Önemli: Bağlantıları satın alarak veya kasıtlı olarak bağlantı paylaşarak web sitenizin itibarını iyileştirmeye çalışmayın. Google, bu tür manipülatif önlemleri tespit etmede çok başarılıdır. Bu, sıralamada ciddi derecede düşme riskinize sahip olduğunuz ve oluşturma konusunda zaman ve para harcadıklarınızın çoğunu yok edebileceği anlamına gelir.

 

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer SEO

Reklâm
En üste