Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

SEO Nasıl Yapılır – Arama Motoru Optimizasyonu

SEO Nasıl Yapılır

internet

SEO Nasıl Yapılır – Arama Motoru Optimizasyonu

SEO Nasıl Yapılır

Türkçesi Arama motoru optimizasyonu olan SEO nasıl yapılır.

Google ve diğer alternatif arama motorları sıklıkla yeni özellikler entegre ediyor. Bunun nedeni Arama yapan insanlara daha iyi ve net sonuçları sunabilmektir.

Bu kısımda Web sitesini organize eden kişiye çok iş düşüyor. İnsanların arama motorların web sitenize ulaşabilmesi için SEO konusunda çok tecrübeli olmanız gerekir.

Kulaktan duyma bilgiler yerine daha net SEO bilgilerine sahip olmanız gerekir. YouTube’ta çoğu YouTuber SEO nasıl yapılır başlıklı videolar hazırlıyor ve yayınlıyor. Çoğunun anlattıkları birbirine eşdeğer olsada yinede faydalı sayılabilir.

SEO konusuna yeni başlayanlar SEO’yu bir matematik fonksiyonu yada bir program vs gibi algılıyor. Tabiki bu şekilde değil..

Başlangıçta belirttiğimiz gibi SEO’nun açılımı ve Türkçesi arama motoru optimizasyonu demektir.

Peki SEO nasıl yapılır ve nereden başlanır?

SEO için ilk adım her ne kadar alan adının alınmasıyla başlansada yeni entegre olan SEO kuralları bunu içermeye bilir..

Yani bunun için bir mecburiyetiniz yok. Bazı SEO uzmanlarının katı bir kuralla aldığınız alan adı yaptığınız işin adıyla uyuşması gerekir gibi bir kural SEO kaynaklarında 2017’den sonra geçmiyor.

Alan adınız her ne kadar anahtar kelime içersede, site içi ve site dışı SEO çalışmalarınız yoksa. Arama motorunda ilk 500 arasına bile giremezsiniz.

Günümüz şartlarında internette yer alan ve çaba gösteren binlerce web sitesi arasından sıyrılıp birinci sayfaya çıkabilmek. Adeta savaşa girip kazanmak gibi bir şeydir.

Her arama motorunun kendine has bazı kuralları vardır.

Mesela Google ve Yandex’in kuralları birbirini tutmaz. Tabi buna Bing dahil!

Örnek vermek gerekirse; Hazırladığınız sayfada H1 başlık kullanırsanız Google’den geçersiniz. Ancak Yandex ve Bing’den zor geçersiniz…

Diğer bir örnek, Yandex için robots.txt içine Host: http://alanadiniz.com eklemezseniz. Yandex’ten hiç geçemezsiniz.

Diğer bir örnek, Bing arama motoru özellikle H2 başlık kullanan siteleri seviyor. Adeta cımbızla çekip alıyor.

Eğer sadece Google için SEO yaparım diyorsanız, Maça iki sıfır yenik başladınız demektir.

 

Anahtar kelime

Hazırladığınız her sayfa için bir Anahtar kelime belirtmeniz gerekir.

Bu anahtar kelime Arama motorunda aranacak cümlenin içinde geçmesi yada yeni SEO kuralına göre cümlenin tamamını içermesi gerekir. Buna uzun kuyruk anahtar kelime denir.

Bir örnek:

anahtar kelime

Bu hazırladığımız makalenin anahtar kelimesi uzun kuyruk olarak hazırlandı. Eskiye göre sadece bir kelime ile anahtar kelime yapılabiliyordu. Ancak yeni formata göre ilk 2018’de başlandı ve 2019’da bu böyle devam edecek.

Peki neden?

Google arama motorunda, sesle arama yapılarak istenilen sonucun SERP’lerde yani sonuçlarda çıkması hedefleniyor. Web sitenizde hazırladığınız sayfanın anahtar kelimesini buna göre ayarlamanız gerekir.

sesle arama

Çoğu kullanıcı Bilgisayarda, tablette ve Cep telefonunda yazmak yerine Sesle arama seçeneğini kullanıyor.

Bu yüzden oluşturacağınız anahtar kelimenin özelliği buna uygun olmalı. Yoksa tek bir kelime ile anahtar kelime oluşturuyorsanız, bu tombala çekilişi gibi bir mücadele olur. Artık şansa..

Çünkü, Arama motoru dizinleri klasörler halinde dizinlenmiştir. Bu konu başlığı, alt konu başlığı, içerik vs olarak devam ediyor.

Bir örnek; Bilgisayarla ilgili bir makale oluşturdunuz anahtar kelime bilgisayar olursa 1-2 yıl geriden geliyorsunuz demektir.

Çünkü, bilgisayar kelimesi konu başlığına girer. Ne zaman ki birisi arama motoruna bilgisayar yazarsa binlerce sitenin arasından zor çıkarsınız. Tabi bu sitenizin a’dan z’ye bilgisayar içeriğine uygun olması gerekir.

bilgisayar

Anlatmak istediğim konu yukarıdaki örnekte geçiyor. Anahtar kelime bilgisayar ok peki ne için bilgisayar?

Sadece bilgisayar yazıp Enter’a basarsanız. Bilgisayar satışı yapan firmaların siteleri çıkar.

Belirteceğiniz anahtar kelime içeriği:

  • Web sitenizin geneline uygun olmalı
  • Hazırladığınız sayfanın başlığında, H1 veya H2 başlığında, URL içinde geçmesi gerekir.

 

Bir sayfada kaç tane anahtar kelime olması gerekir?

Bu hesaplamayı makalenizin kelime sayısı oranına %2 ile %3 sınırına kadar olması gerekir.

Kendimden örnek vermek gerekirse %1,5’i hiçbir zaman geçmem.

Sizede bunu tavsiye ederim..

Mesela 600 kelimeden oluşan bir makale içinde 20-30 tane anahtar kelime geçerse. O makale arama motoru botları tarafından tekrar edilen içerik olarak kaydedilir.

Makaleniz için aynı anda 1 den fazla anahtar kelime eklemeyin. Bazıları 3-5 anahtar kelime birden ekliyor ve sonra arama motorunda çıkmasını bekliyor.

Bir örnek; yazdığınız makalenin anahtar kelimesini: Bilgisayar, Windows, Teknoloji olarak yazarsanız sayfanızın çıkmasını beklemeyin.

Çünkü makale için anahtar kelime belirtmek başka şey, arama motoruna anahtar kelime göndermek başka şey..

 

Görsel

Makalenize ekleyeceğiniz görsel, hazırladığınız içerikten daha da önemli.

Makale içine istediğiniz kadar görsel ekleyebilir hatta bunu galeri olarak sunabilirsiniz. Ancak kurallara uyararak.

Bu makalede çoğu yerde fark ettiyseniz anahtar kelime cümlesini kullandım. Çünkü SEO nasıl yapılır sorusunun genel cevabı anahtar kelimelerde geçiyor.

Makale içine eklediğiniz her görselin bir tanımı ve alternatif metni olması gerekir. Bu her görsel için ayrı ayrı olması lazım. Eğer bunu belirtmezseniz bütün görseller belirtilen kelime üzerinden kaydedilir.

Durum, yukarıda belirttiğim tekrar eden kelime olarak kayıtlara geçer.

 

Sayfa içi ve Sayfa dışı SEO

Sayfa içi SEO nasıl yapılır? Yukarıda belirtilenleri göz önünde bulundurktan sonra, iç ve dış linklere dikkat etmeniz gerekir.

Makaleniz içinde çok fazla sayıda dışarı link vermek zarardan başka birşey değildir. Bunu zararı ancak SEO değeri yüksek sayfalarınıza link vererek bir nebze kurtarabilirsiniz.

Yine sayfa içi SEO olarak makaledeki satırlarınızın uzunluğuna dikkat edin. Genel bir kural yirmi kelime sınır olmak üzere cümleyi tamamlayın. Arama motoru bu yazım kuralını dikkate alıyor.

Satırın uzun olması hem SEO açısından hem yazılarınızı okuyan kişiler açısından önemlidir. Çok uzun satırlar bazen bunaltıcı olabilir..

 

Sayfa Dışı SEO

SEO’nun belkide en önemli kurallarından biri sayfa dışı SEO olabilir.

Sayfa dışında kullanacağınız SEO teknikleri web sitenizin arama motorlarında olan görünürlüğünü arttıracaktır.

Yayınladığınız sayfayı ayrıca sosyal medya hesaplarında paylaşın. Mesela Twitter’da bir hashtag altında paylaşım yaparak bir çok kişinin bağlantınızı görme olasılığı var.

Bu yöntemle makalenizi binlerce kişiye tanıtmış olursunuz. Tabiki makalenizin dikkat çekici bir başlığı olursa avantajlı duruma geçebilirsiniz.

Twitter bu konuda ücretsiz reklam yapabileceğiniz bir platform’a dönüşüyor. Twitter’la daha kapsamlı bir çalışma yapmak istiyorsanız, burada özel bir koleksiyon olan 75 adet Twitter araçları var.

Dış SEO yaparken, link verdiğiniz diğer sitelerin kalitesine dikkat etmelisiniz. Google, siteler arası oluşan linklerle siteleri birbirine bağlıyor.

Bu konuda özellikle backlink’e dikkat etmelisiniz. Bazıları backlink satın alıyor ancak aldığı site ile kendi sitesi arasında içerik farkı var. Google ve diğer arama motorları buna dikkat ediyor.

Bu makaleyi daha sonra tekrar güncellemek üzere şimdilik sonlandırıyorum. Daha sonra SEO nasıl yapılır detaylarını Hosting, Site hızı ve 404 sayfa sorunlarına çözümler vererek devam edeceğiz.

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer internet

bitcoinBitcoin
$ 27,756.440.54%
ethereumEthereum
$ 1,900.480.02%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000861.94%
En üste