Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Seagate sabit diskler de veri erişimini hızlandırıyor

Seagate sabit diskler

Bilgisayar

Seagate sabit diskler de veri erişimini hızlandırıyor

Seagate sabit diskler de veri erişimini hızlandırıyor

Seagate sabit diskler hızlanıyor

Seagate sabit diskler, Flaş tabanlı solid-state disklerin fiyatlarındaki düşüşe masaüstündeki ve dizüstü bilgisayarlarındaki artan fiyatlarına rağmen, sabit diskler görüntüden tamamen uzak değildir.

Uygun fiyata çok büyük kapasiteler sunuyorlar, ancak okuma ve yazma hızları son derece düşüktür. Seagate, bu sorunu çoklu aktüatör teknolojisi ile çözmeyi planlıyor.

Aktüatör Teknolojisi

En basit seviyede, sabit diskler eski okul kayıt oyuncularına benzer, ancak yalnızca ortamlara yazabilirler. Sabit diskler, verilerinizi tutan birkaç manyetik, eğirme “kaydı” içerir ve uçlarında iğne tarzı okuyuculara sahip kollardan erişilir. Bu kollar genellikle plakaları aynı anda taşıyor ancak Seagate’in çoklu aktüatör teknolojisi artık hepsini iki ayrı gruba ayırıyor.

Seagate, “Tek bir pivot noktasında çalışan iki aktüatörle her aktüatör, tahrik kollarının yarısını kontrol edecektir. Seagate, sürücünün kayıt kafalarının yarısı birim olarak birlikte çalışırken diğer yarısı bağımsız olarak ayrı bir birim olarak çalışacak. Bu, tek bir aktüatör sürücününkiyle aynı kapasiteyi korurken bir sabit sürücünün performansını iki katına çıkarmayı mümkün kılar.” dedi.

Bir örnekte, Seagate, sekiz eğirme plakasını, veri okuma ve yazma sekiz koluyla tamamladığını gösterir. Sekizin hepsi aynı pivot noktasını paylaşıyor, ancak ilk dörtün alttaki dörtden farklı bir oranda hareket ediyor. Seagate’in yeni tasarımı tek bir dalga halinde bu işlemleri gerçekleştirmemekte.

Daha ziyade ikisi de bir kurbağalama türü moda kullanarak gerçekleştirmektedir. Çünkü veriler daha hızlı bir şekilde okunur ve yazılır.

Seagate’in çoklu çalıştırıcı teknolojisi, düşük maliyetli ve son derece yüksek kapasitelerinden dolayı sabit sürücülerin hala büyük bir depolama kaynağı olduğu hiper ölçekli veri merkezinde yoğunlaşıyor. Ancak, aynı depolama aygıtı konektörünü kullanan katı hal sürücülere kıyasla tam olarak hızlı değiller.

Bu yeni teknolojinin, standart veri merkezi odaklı sabit sürücüyü kullanmaya kıyasla erişim sürelerini nasıl geliştireceği hala görülmeye devam ediyor.

 

Manyetik kayıt teknolojisi

Ne yazık ki, hantal sabit diskler ve 2,5 inç katı hal sürücüler tarafından kullanılan eski okul SATA 3 konektörü her zaman performansı darboğaza sokacaktır. 2,5 inç katı hal sürücüler yakın olmasına rağmen, saniyede 600MB’a kadar veri taşıma yeteneğine sahiptir.

Dakikada 7,200 devir (RPM) kadar sıkışan plakalı sabit diskler saniyede 160MB’ye kadar çıkabilir ve 5.400RPM’de dönen sabit diskler daha da yavaşlar.

Teorik olarak, Seagate’in yeni teknolojisi, sabit disklerin maksimum veri taşıma hızını iki katına çıkarmalı. Ancak yeni tasarım kolları iki ayrı gruba ayırmak için sadece kilitli değil. Şirket, verileri “birlikte” tutarken veriyi iki grup tablaya ayırabilecek yeni bir denetleyiciye ihtiyaç duyuyordu.

Başka bir deyişle fotoğrafınızı sabit bir sürücüye uzun bir vuruşla kaydetmek, plakalara iki küçük, daha hızlı vuruşlarla boyanmış.

Seagate, daha fazla depolamaya yönelik yeni bir ısı-destekli manyetik kayıt teknolojisi (HAMR) geliştirdiğini de belirtti. Bu teknoloji, Exos sabit disklerinde 2018 boyunca pilot hacimlerde olacak ve ardından 2019’da tam sürüm çıkacak.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 27,905.480.75%
ethereumEthereum
$ 1,764.340.25%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001242.85%
En üste