Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

NSA çalışanı, gizli bilgileri Rus istihbaratı’na verdi

Rus istihbaratı

teknoloji

NSA çalışanı, gizli bilgileri Rus istihbaratı’na verdi

NSA çalışanı, gizli bilgileri Rus istihbaratı’na verdi

Rus istihbaratı’nın hacker grubu

Rus istihbaratı ve Kaspersky ilişkisi her geçen gün daha da derinleşiyor.

Eski Ulusal Güvenlik Ajansı çalışanı Nghia H. Pho, Cuma günü federal mahkemede ulusal savunma bilgilerinin kaldırılmasına ve muhafaza edilmesine ilişkin bir karara itiraz etti.

Adalet Departmanı, Pho’nun saldırı birimi olan Tailored Access Operations (TAO) için çalıştığını söyledi. Eski NSA yazılım geliştiricisinin yasadışı olarak 2010 ve 2015 yılları arasında evlerine götürdüğü gizli belgelerin Rus istihbaratı tarafından çalındığını söyledi.

Pho’nun NSA ile olan ilişkisi Cuma gününden önce kamuya açıklanmıştı. Wall Street Journal gazetesinin Ekim ayında yayınladığı bir haberde, bir çalışanın kendi kişisel bilgisayarında hassas NSA belgeleri bulunduğuna dikkat çekti. Ve daha sonra bilgisayara kurulan Kaspersky virüsten koruma yazılımı aracılığıyla Rus istihbaratı tarafından çalındığı iddia edildi.

Adalet Bakanlığına göre, “İstihbarat bağlantılı olarak, Pho çeşitli güvenlik önlemleri düzenledi ve ulusal savunma ve gizli bilgilere erişebildi.” “Pho ayrıca son derece gizli, uzmanlaşmış projelerde çalıştı.”

Savcılar en fazla sekiz yıl hapis cezası istemeye karar verdiler.

67 yaşındaki Pho, Vietnam’da doğdu, ancak bir ABD vatandaşı.Dava, son iki yılda bir NSA çalışanının kötü amaçlı bilgilerin gizli kalması nedeniyle görevlendirildiği üçüncü durumu işaret ediyor. Ekim 2016’da, bir NSA yüklenicisi Harold Martin’in Maryland evinde yaklaşık 50 terabyte’lık gizli veri bulunduğu ortaya çıkarıldı. Bu yılın başlarında, başka bir çalışan olan Reality Winner, 2016 seçimlerine yönelik Rus hacker grubuyla ilgili gizli bir rapor sızdırdıktan sonra tutuklanmıştı.

Sorunun daha kötü olmasının sebebi, Gölge Komisyoncuları olarak bilinen gizemli, tanımlanamayan bir hack grubunun sızdırdığı NSA araçlarının deposudur. Geniş bir federal zeka soruşturmasının merkezinde yer alan grup, ajans tarafından çeşitli operasyonlar için kullanılan gelişmiş araçları boşalttı. NSA kodu, hastaneleri, ilaç firmalarını ve deniz taşımacılığı şirketlerini kötü durumda bırakan çeşitli fidye saldırılarına ortak olarak seçildi.

İlginizi çekebilir: Kaspersky, virüs bulaşmış Microsoft yazılımlarından sorumlu tutuldu

Dava ayrıca federal hükümetin Moskova merkezli siber güvenlik Kaspersky Lab ile devam eden savaşına bir başka bölüm daha ekledi. Wall Street Journal’ın yazısından sonra Kaspersky, Pho’nun kötü amaçlı yazılımlarla dolduğu bir kişisel bilgisayara sahip olduğunu iddia eden bir iç soruşturmanın sonuçlarını yayınladı.

Şirket, Rus istihbaratı nın herhangi bir gizli NSA malzemesini elde etmesine aktif bir şekilde yardımcı olduğunu inkar etti.

Pho, cezalandırılıncaya kadar serbest bırakıldı, ancak pasaportu iptal edildi.

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 26,674.151.47%
ethereumEthereum
$ 1,854.171.06%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001019.75%
En üste