Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Robotlar’ın Yapay kasları Kendi ağırlıklarının bin katını kaldırıyor

robotlar

teknoloji

Robotlar’ın Yapay kasları Kendi ağırlıklarının bin katını kaldırıyor

Robotlar’ın Yapay kasları Kendi ağırlıklarının bin katını kaldırıyor

Robotlar’ın Yapay kasları

Robotlar Harvard’s Wyss Enstitüsü’ndeki araştırmacılar ve kendi ağırlığının 1.000 katına kadar çıkabilen yapay kaslar geliştiren MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı sayesinde robotlar güçlendiler.

Bu süper güce rağmen, yumuşak robotlar hava veya sıvı ile çevrili metal ve plastik iskeletlerden yapılmış ve plastik veya tekstil dış “cilt” kaplamalı nispeten basit yaratıklardır.

Son yıllarda, yumuşak robotikler, aktüatörler kullanılarak biyolojik kas hareketlerini taklit etmelerine izin veren esneklikte önemli gelişmeler kaydetti. Bir insan elinde olduğu gibi, bu fiziksel esneklik, bir dizi görevi uyarlamasına ve gerçekleştirmesine izin verir.

Bununla birlikte, bu el becerisi, daha yumuşak ve daha esnek malzemeler sıklıkla kullanıldığından, güç maliyetle gelme eğilimindedir. Yeni tasarımda, hava veya su basıncı, aktüatörlere, aksi takdirde malzemelerin kendileri yoluyla ulaşılamayan güç katar.

Yapay Kas

Harvard’daki mühendislik profesörü ve  bu hafta PNAS dergisinde yayınlanan gazetecilerden bir yazarı Rob Wood, yapay kas benzeri aktüatörler bütün mühendislikteki en önemli zorluklardan biridir ” , “Artık doğal kaslara benzer özelliklere sahip aktüatörler yarattığımıza göre neredeyse her robotu hemen hemen her iş için oluşturmayı hayal edebiliyoruz.” dedi.

Yumuşak robotların gücü olağandışı gibi görünüyorsa, öyle olması gerekir. Aslında, yaratıcıları bile bu durum karşısında şok oldu.

Daniel Rus, “Aktüatörlerin […] ne kadar güçlü olduklarından çok şaşırdık. Normal yumuşak robotlara göre daha yüksek bir maksimum işlevsel ağırlığa sahip olmalarını bekledik ancak bin kat artmasını beklemedik. Bu, bu robotlara süper güç veriyor gibi “diyor. Daniel Rus, MIT’deki mühendislik ve bilgisayar bilimleri profesörü ve gazetenin yazarlarından biri.

Origami’den ilham alan robotların tasarımı, yer kazanmak için programlanabilir desenlere katlanmalarını sağlar. Onları belirli bir şekilde bükün ve düzgünce katlayın. Eşyalarını paketlenmiş ve düzgün tutmak için kullanışlı olan bu işlem, hareketleri ayarlanamayan iskeletlerine bağlı olduğundan klasik robotlar kadar kolay kontrol edilememesi bakımından bir dezavantaj oluşturuyor.

Yine de araştırmacılar bu konuda bununla sınırlı kalmamaktadır. Fiziksel olarak robotları belirli şekillerde hareket ettirecek şekilde tasarlayarak onları kontrol etmesi gereken algoritmaları basitleştirilebilir. Robotlar bu kadar basit malzemelerden oluştuğundan araştırmacılar, aktüatörlerden birinin on dakika içinde bir dolardan daha az bir ücrete inşa edilebileceğini söylüyorlar.

İlginizi çekebilir: Yapay Zeka’ya sahip farklı Robot türleri

Daniel Rus’u ve ekibi, gerçek şey gibi hareket edebilen ve tutabilen yapay bir fil gövde dahil olmak üzere daha da karmaşık yapılar geliştirmek istiyor.

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 17,115.090.88%
ethereumEthereum
$ 1,281.372.45%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001771.6%
En üste