Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

ReadyBoost ile Windows 10 Nasıl Hızlanır

ReadyBoost

Windows

ReadyBoost ile Windows 10 Nasıl Hızlanır

ReadyBoost ve USB Sürücüsünü Kullanarak Windows Nasıl Hızlanır

ReadyBoost özelliği ile Windows 10 nasıl hızlanır. Eski sürümlere rağmen halen çalışıyor mu?

Microsoft, ilk olarak, bir USB sürücü veya SD kartını Windows Vista’da ReadyBoost olarak bilinen bir özellik biçiminde bir bellek önbelleği olarak kullandı. Özellik ayrıca Windows 7 ve sonraki sürümlerine devredilmişti, ancak ReadyBoost için birden fazla USB sürücüsünü yapılandırabiliyordu.

 

Windows’da ReadyBoost nedir?

ReadyBoost, uygulama dosyalarını ve verileri bir USB sürücüsünde önbellek olarak saklayarak. Windows’u hızlandıran bir yazılım özelliğidir. Sistemin yavaş bir sabit sürücü çalıştırması durumunda bu yararlıdır. ReadyBoost USB sürücüler, SD kartlar ve CF kartlarla çalışır.

Bununla birlikte, yeni donanım durumunda önemli bir performans sağlayamayabilir. Dolayısıyla, eski bir donanım ile sıkışmışsanız. ReadyBoost ve USB sürücüsünü kullanarak Windows’u hızlandırabilirsiniz.

 

RAM çipine yardımcı olmak için

ReadyBoost, yavaş sabit sürücüler durumunda RAM’i desteklemeyi amaçlıyordu. Yaklaşık on yıl önce, özellik piyasaya sürüldüğünde. Flash depolama tabanlı USB sürücüler. RAM’e veri aktarırken ve veri aktarırken daha hızlı bir alternatif sunabilir.

Bunun nedeni, sabit sürücülerin, flash sürücüde olmayan mekanik bir kol kullanarak veri okumasıdır. Böylece sıralı veri okumaları yapılırken sabit diskler daha hızlıdır. Ardışık olmayan veri okuma işlemlerini gerçekleştirirken flash sürücülerinin gerisinde kalmaktadır.

Sorun, daha hızlı olan ve yaklaşık 7,200 RPM veya daha yüksek hızda çalışan. Modern manyetik sürücüler durumunda azalmaya devam etti. Daha hızlı sabit disklere sahip makinelerde ReadyBoostu kullanarak Windows’u hızlandıramazsınız.

 

Windows 10 nasıl hızlandırılır?

Daha önce bahsedildiği gibi. Windows 10 işletim sisteminizin performansını artırmak için bir USB sürücü, SD kart veya CF kartı kullanabilirsiniz.

SD kartlar söz konusu olduğunda, makinenizde bulunan dahili SD kart okuyucuyu kullandığınızı unutmayın. Harici kart okuyucu dahili olan kadar etkili olmayabilir. Ayrıca, ReadyBoostu kurmadan önce USB sürücünüzü veya SD kartınızı biçimlendirmeniz daha iyi olur. Ancak, tamamen isteğe bağlıdır.

Şimdi, USB sürücünüzde ReadyBoostu kurma ve Windows 10 hızlandırma adımları aşağıda belirtilmiştir.

USB sürücüsünü Windows 10 Bilgisayarınıza takın.

Bilgisayarım’a veya Bu bilgisayar’a gidin.

Şimdi, bağlam menüsünü açmak ve Özellikler’i seçmek için USB sürücünüzü sağ tıklayın.

ReadyBoost sekmesinin altında, ReadyBoost özelliği için yer ayırabilir. Veya eksiksiz USB sürücüsünü kullanabilirsiniz.

USB Özellikler

USB sürücüsünü başka bir amaç için kullanmayacaksanız, bu cihazı ReadyBoosta ayırın. Aksi takdirde, Bu cihazı kullan radyo düğmesini seçin ve özellik için yer ayırmak için kaydırıcıyı kullanın.

Bitirmek için Tamam’a tıklayın. Windows’un USB sürücüsünü yapılandırması biraz zaman alacak.

Bu sayede, kaynakları azaltmanız durumunda ReadyBoostu kullanarak Windows’u hızlandırabilirsiniz. Bu özelliğin bazı faydalarını gözlemleyebilirsiniz. Büyük ölçüde insanların kullanım alışkanlıklarına bağlıdır ve makinelerden makineye farklılık gösterebilir.

 

ReadyBoostu nasıl durdurabilirim?

ReadyBoost tarafından sunulan birçok avantaj var. Bunu devre dışı bırakmak isteyebileceğiniz birçok neden olabilir. Örneğin, yeni Bilgisayara yeni sürüme geçirdiniz ve artık ReadyBoosta ihtiyacınız yok.

Bu cihazı kullanma

Ready Boost sürücünüzün özelliklerine gidin ve bu cihazı kullanmayın radyo düğmesini tıklayın. Değişiklikleri kaydetmek için Tamam’a tıklayın. Ardından, ABD sürücüsünde saklanan Ready Boost dosyasını el ile silmeniz gerekir.

 

Windows 10 Ready Boost nasıl izlenir?

Windows sisteminizi hızlandıran Ready Boost önbelleğinin performans numaralarını takip edebilirsiniz. Windows Performans İzleyicisi’nde Ready Boost eklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

Windows’ta Başlat Menüsü’nü açın ve Performans İzleyicisi’ni arayın. Bu seçeneği, Bu bilgisayar (sağ tıklatma)> Yönet> Performans> İzleme Araçları> Performans İzleyicisi’ni ziyaret ederek bulabilirsiniz.

Pencere açıldığında, sol bölmede Performans İzleyicisi seçeneğini tıklatın.

Performans İzleyicisi

Performans izleyicisine Ready Boost sayacını eklemek için yeşil renkli + düğmesine tıklayın.

Sayaçlar Ekle penceresinde, aşağıya doğru kaydırın ve mevcut sayaç listesinden Ready Boost önbelleğini seçin.

Sayaç ekle

Eklenen sayaç listesinde bir giriş yapmak için Ekle’yi tıklayın.

Değişiklikleri tamamlamak ve kaydetmek için Tamam’a tıklayın.

Şimdi, kullanımda olan Windows 10 Ready Boost önbelleğinin istatistiklerini görebileceksiniz. Bununla birlikte, Performans İzleyicisi size, işlemdeki özelliğin gerçek hissini veremez. Ayrıca, performans ayrıntılarını görmek için her defasında aynı işlemi izlemeniz gerekecektir.

 

Daha fazla bilgi

ReadyBoost önbelleğinde saklanan veriler. Varsayılan olarak 128 bit AES şifreleme kullanılarak korunur. Bir Ready Boost ekini makineye yerleştiren bir donanım üreticisi şifrelemeyi devre dışı bırakabilir.

Bilgisayarınız bir SSD çalıştırıyorsa bu özellik çalışmaz. Çünkü USB sürücüsünden daha iyi performans gösterecek kadar hızlıdır. Yani, burada, ReadyBoostu kullanarak Windows’u hızlandıramayacaksınız.

Bu özellik için eksiksiz bir USB sürücüsünü kurban etmeniz zorunlu değildir. Önbellek dosyasını saklamak ve sürücünün geri kalanını normal olarak kullanmak için bir parçasını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, minimum miktarda boş alan gereklidir. Windows FAT32 olarak biçimlendirilmiş 4GB’a kadar USB sürücü kullanabilir. NTFS formatlı USB sürücülerinde sınır 32 GB’ye kadar genişler. Bir SD kart kullanıyorsanız, exFAT ayrıca mükemmel bir seçenek olabilir.

Sabit diskinizden daha yavaş olan bir flash sürücü kullanmak. ReadyBoostu kullanarak Windows’u hızlandırmaz. Yani, Ready Boost özelliği için bir USB 3.0 flash sürücü düşünebilirsiniz. Ayrıca, Bilgisayarınızda 8 veya 16 GB’lık bir RAM varsa. Önbellek daha sonra RAM’de saklanacağı için bu özelliğe ihtiyacınız olmaz.

Windows sisteminizi hızlandırmak için bir USB sürücü kullanmanın önemli bir dezavantajı var. Ancak, bilgisayarınızı etkilemez. USB sürücüler sınırlı okuma / yazma döngülerine sahiptir.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Windows

bitcoinBitcoin
$ 27,996.500.33%
ethereumEthereum
$ 1,915.700.68%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000870.89%
En üste