Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Ransomware Nedir Ransomware Nasıl Bulaşır

ransomware

internet

Ransomware Nedir Ransomware Nasıl Bulaşır

Ransomware Nedir

Dünyanın farklı yerlerinde pek çok Malware varken. Hiçbiri ransomware yazılım gibi kamusal hayal gücüne dönüşmedi.

Görünür bir etki açısından sadece DDoS, ransomware yazılımlarına yaklaşabilir.

Malwarebytes’in 2017 tarihli kötü amaçlı yazılım raporuna göre. İşletmelere yönelik ransomware saldırılarının tespit edilmesi, geçen yıl %90 arttı. Temmuz ve Eylül ayları arasında ransomware yazılımında %700’lük büyük bir artış oldu.

Fidye yazılımı saldırılarının ve ransomware yazılım türlerinin sayısı. Ortalama talebinin yükselmesi ve özellikle işletmeleri hedef alan grupların ortaya çıkmasıyla ortaya çıkan endişe trendi ile artmaktadır. Öyleyse, herkesin ransomware yazılımın ne olduğunu bilmesini. Ve kurban olmanız durumunda ne yapacağınızı bilmesini önemlidir.

 

Ransomware (Fidye yazılımı) nedir?

Fidye yazılımı, bilgisayar korsanlarının dosyalarından veya bazen tüm sabit disklerini şifreledikten sonra. Kullanıcılardan para talep etmek için kullandıkları bir Malware türüdür.

Diğer birçok Malware hemen algılanamazken. Sessizce bilgi çalmak ve bilgisayarın performansını engellemek mümkünken. Fidye yazılımı bunun tam tersidir. İsminden de anlaşılacağı gibi, bu tür kötü amaçlı yazılımlar, fidye verisini tam olarak tutar. Kurban ödeme yapana kadar şifresini çözmeyi reddeder.

Fidye yazılımları son birkaç yılda popülaritesini yitirmiştir. (Büyük ölçüde Bitcoin‘in icadı ve anonim, okunamayan ödemeler için açtığı potansiyel sayesinde). Fakat bilmediğiniz şey, fidye yazılımının aslında yaklaşık 30 yıldır var olduğudur.

Ransomwarenin ilk örneği, ilk olarak 1989’da ortaya çıkan “AIDS Trojanı” idi. Özellikle başarılı olmadı. (Dosyaların kendileri yerine dosyaların adlarını şifreledi. Ve şifre çözme anahtarı Trojan‘ın kendisinin kodu). İlk kez bir saldırganın kurbanın dosyalarını şifrelediğini ve güvenli dönüşü karşılığında para istediğini belirtti.

Modern fidye yazılımı, daha verimli olmak, etrafta dolaşmak. Neredeyse her zaman Bitcoin’de ödeme talep etmek haricinde, bu kadar farklı değildir.

Fidye yazılımı, son zamanlarda hafızada en çok kullanılan kötü amaçlı yazılımlardan biri olduğu kanıtlanmıştır. Çünkü siber suçlunun nispeten az çaba göstermesi ve inanılmaz derecede zengin ödüller kazanması gerekir.

Fidye yazılımı araçları, kara pazar korsanlarından önceden satın alınabilir. Bir saldırı programına ihtiyaç duyulan programlama bilgisi olmadan kolayca ve ucuz bir şekilde başlatılabilir. Fidye yazılımı yükleri, aynı zamanda ucuz ve dağıtımı kolay olan phishing kampanyaları. Ya da kötü amaçlı reklamlarla da sağlanabilir. Yani saldırganın temelde sadece arkasına yaslanıp fidye parasının gelmesini beklemesi gerekir.

Miktar değişebilir, Symantec’in Business 2016 raporuna göre. Ortalama miktar 600-700 $ arasındaydı ve bu rakam bir önceki yıla göre önemli ölçüde artıyor.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer internet

Reklâm
En üste