Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Photoshop’ta yazı tipi nasıl eklenir? Photoshop font ekleme

Photoshop

Bilgisayar

Photoshop’ta yazı tipi nasıl eklenir? Photoshop font ekleme

Photoshop’a yeni yazı tipi ekleme

Photoshop’ta yazı tipi (font) ekleme nasıl yapılır?

Ancak işletim sisteminize bağlı olarak biraz değişiklik gösteren birkaç yol vardır.

Photoshop resim üzerine hazırlanmış bir programdır. Ancak metinle çalışmak da dahil olmak üzere her türlü yaratıcı olanak için tasarlanmıştır.

Ayrıca, önceden yüklenmiş veya bilgisayarınızda zaten var olan yazı tipleriyle sınırlı olmamak üzere genişletilebilir. Photoshop’un ilk kurulumunda yüklenen yazı tipleri sizin için yeterince iyi değil, değil mi? Tabii ki değil. Öne çıkması gereken bir yazınız olduğu ve Times New Roman’ın bunu kesmediği için öne çıkan bir yazı tipine ihtiyacınız var.

 

Yazı Tiplerini Photoshop’a eklemek için Typekit’i kullanmak

Adobe Typekit, Creative Cloud’un hem ücretsiz hem de ücretli seçenekleri içeren bir font kütüphanesidir.

Typekit’i kullanmanın en güzel yanı, fontun bilgisayarlarınızdaki tüm Creative Cloud programlarınıza otomatik olarak senkronize edilmesi. Ve yazı tiplerinin de Adobe dışı programlar tarafından kullanılmak üzere sisteminize senkronize edilmesidir.

 

Typekit Ekran görüntüsü

Typekit Ekran görüntüsü

 

Typekit’e Erişim

Öncelikle, Typekit’i kullanmak için internete bağlı olduğunuzdan emin olun. Ardından, Photoshop’un menü çubuğunun içinden, Type> Add Fonts From Typekit> Add Fonts’a gidin. (Başka bir alternatif ise, font açılır menüsünün üst kısmındaki Typekit’ten Yazı Tipi Ekle’ye tıklamaktır.) Typekit daha sonra bir web tarayıcısında açılır.

 

Yazı tipinizi bulun

Typekit arama ve navigasyonunu kullanarak beğendiğiniz bir yazı tipini bulun. Typekit’e doğrudan Photoshop uygulamasından geçtiğinizde. Otomatik olarak Creative Cloud aboneliğinizin bir parçası olan yazı tiplerini içeren sayfaya yönlendirilirsiniz.

Sayfanın üst kısmında “My Library” seçeneğini görürsünüz. Beğendiğiniz bir yazı tipini bulmanıza yardımcı olmak için sağdaki filtre araçlarını kullanın.

My Library’in dışında Full Library ve Marketplace’e gidebilir. Ancak bu noktalardaki fontların tümü Creative Cloud planına dahil değildir ve ek satın alma gerektirecektir. Ücretsiz yazı tipi arıyorsanız My Library option seçeneğine gidin.

 

Typekit

Typekit

 

Yazı tipini açın ve senkronize edin

Beğendiğiniz bir yazı tipi bulduğunuzda, tüm çeşitleri görmek için yazı tipi sayfasını açın. Tüm yazı tipi ailesini indirmek ve tüm üsteki “sync all” düğmesini tıklayın. Yalnızca bir yazı tipi istiyorsanız, tek tek yazı tipinin adının yanındaki yeşil senkronizasyon düğmesine tıklayın.

 

Creative Cloud Ekran Görüntüsü

Creative Cloud Ekran Görüntüsü

 

Senkronizasyonun bitmesini bekleyin

Typekit, Creative Cloud uygulamalarınızla otomatik olarak senkronize edilir.

Creative Cloud uygulamanızın (yalnızca Photoshop değil, güncellemeleri kontrol eden uygulama) açık olduğundan ve hesabınıza giriş yaptığınızdan emin olun. Senkronizasyonun bitmesini bekleyin. Creative Cloud bildirimlerini etkinleştirdiyseniz, senkronizasyon tamamlandığında bir açılır pencere açarsınız.

Creative Cloud uygulamasında bir yazı tipinin durumunu “assets” ve ardından “fonts” seçeneğine giderek kontrol edebilirsiniz.

 

Yazı tipini kullanın

Yazı tipi senkronize edildikten sonra Photoshop yazı tipi açılır menüsünde kullanılabilir.

Sadece Typekit yazı tiplerini görmek için Typekit veya Tk ikonuna tıklayarak daha kolay bulunabilirsiniz. Yazı tipine erişmeden önce bazı programların yeniden başlatılması gerekir, ancak Photoshop bunlardan biri değildir.

 

İndirilmiş bir yazı tipini Photoshop’a yükleme

Photoshop sadece Typekit yazı tipleriyle sınırlı değildir.

Geniş bir ücretsiz yazı tipi seçeneği sunan Font Squirrel gibi herhangi bir konumdan neredeyse her yazıyı indirebilir ve kullanabilirsiniz.

Photoshop, .otf, .ttf, .pfb ve .pfm ve hatta değişken fontlarla biten bir dosya adıyla yazı tiplerini destekler. Ancak, yazı tipini indirdikten sonra, yazı tipini Photoshop’a eklemek için bir işlem vardır. Farklı bilgisayarlarınız arasında otomatik olarak senkronize edilmez.

Tam adımlar Mac ve PC sistemleri arasında değişecektir.

 

MacOS X

 

Mac OS Yazı tipleri Ekran görüntüsü

Mac OS Yazı tipleri Ekran görüntüsü

 

Photoshop’dan çıkış yapın

Diğer etkin uygulamaları kapatmak için en azından yazı tipini kullanmak istediğiniz yerler için iyi bir fikirdir.

 

Yazı tipini bulun

Varsayılan olarak, dosya indirilirken hedef değiştirmediğiniz sürece font muhtemelen İndirilenler klasörünüze indi. Finder’daki indirme klasörünü açın ve dosyayı bulun. Dosya bir .zip olarak indirildiyse, sıkıştırmak için dosyayı çift tıklayın.

 

Önizleme ve yükleme

Font Book’da açmak için yazı tipi dosyasını çift tıklatın (.otf veya .ttf ile bitmelidir). Burada, istediğiniz şeyi onaylamak için yazı tipini önizleyebilirsiniz. Sadece Yükle düğmesine tıklayın ve şimdi herhangi bir uygulama için mevcut olacak.

Varsayılan olarak, Font Book yazı tiplerini tek bir kullanıcının dizinine yükler. Makinenizde birden çok kullanıcınız varsa ve yazı tipinin herkes tarafından kullanılabilir olmasını isterseniz. Bu davranışı, varsayılan yükleme konumu olarak “Bilgisayar” ı seçerek, Font Defteri tercihlerinde değiştirebilirsiniz.

 

Windows PC’de bir yazı tipini Photoshop’a yüklemek

 

Yazı tipini bulun

Fontu indirdiğiniz klasörü açın ve yazı tipini bulun. Yazı tipi bir zip dosyasında geliyorsa, önce dosyayı açın.

Seç ve yükle

Yüklemek istediğiniz tüm yazı tiplerini vurgulayın, aynı anda birden fazla yapabilirsiniz. Çift tıklama, sıralı bir grup seçecek, kontrol tıklaması, birbirinin yanında olmayan yazı tiplerini seçecektir. Yazı tipi seçiliyken, sağ tıklayıp yükleme seçin.

Artık yazı tipinin doğru kurulduğunu onaylamak için Photoshop’u (veya başka bir uygulamayı) açabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 27,662.411.49%
ethereumEthereum
$ 1,892.222.68%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000880.74%
En üste