Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Overclock nedir nasıl yapılır – İpuçları

Overclock

Bilgisayar

Overclock nedir nasıl yapılır – İpuçları

Overclock nedir

CPU’nuzu Overclock etmek için iki yol vardır.

Bu iki yol da yararları ve zararları ile birlikte gelir. Overclock yapmaya başlamadan önce, overclock’un ne olduğunu bilmeniz gerekir.

Hızaşırtma, herhangi bir bileşenin saat hızını arttırır. Bileşen, önceden tanımlanmış CPU hızından daha yüksek hızda çalışmasına yardımcı olur. Örneğin, aşırı performans için daha yüksek hız elde etmek için CPU’yu overclock edebilirsiniz.

CPU’nuzun saat hızını artırdığınızda, saniyede daha fazla işlem yürütür. Bununla birlikte, ek CPU sıcaklığı üretir. Bu nedenle, overclock edilmiş bir CPU genellikle ekstra soğutma ve bakım gerektirir.

Oyuncular ve teknoloji meraklıları, bilgisayarlarının mümkün olduğunca çabuk çalışmasını isteyebilir. Bu nedenle, overclock’u kullanabilirler.

 

FSB Veriyolu

FSB, Ön Taraf Veriyolunu temsil eder ve CPU’yu hızaşırtmanın en yaygın yoludur.

Bu şekilde herkesin erişebileceği overclock, kendi problemleriyle birlikte gelir. CPU’yu FSB üzerinden overclock etmek, sistemin geri kalanını etkin bir şekilde hızlandırır.

Bu başlangıçta iyi bir fikir gibi gelebilir, ancak şu ana kadar CPU’yu hızaşırtma yaptıktan sonra gerçekleşen şey diğer bileşenlere ayak uyduramaz. RAM gibi bileşenler hızaşırtılmış bir CPU ile devam etmek için yavaşlayabilir.

 

Çarpan Faktörü

İşlemcinizi overclock etmek için Multiplier’ı da kullanabilirsiniz.

Bu yöntem, yalnızca CPU’yu hızaşırtma yapmanızı sağlar ve başka hiçbir bileşen içermez. Bu, CPU’dan overclock yaparken daha fazla özgürlüğe sahip olmanızı sağlar. Çünkü diğer bileşenlerde hiçbir kararsızlık olmayacaktır.

Bu aynı zamanda problemi çok daha kolay tanılamanıza da olanak tanır. Çünkü CPU’yu çarpan üzerinden hızaşırtma ederken başka hiçbir bileşen yoktur.

Bu CPU hızaşırtma için tercih edilen yol olsa da. Bu yöntem sadece ileri teknoloji CPU’lar için geçerlidir.

 

CPU Hızaşırtma İpuçları

Hızaşırtma bilgisayarınızın performansını geliştirmenin akıllıca bir yolu olsa da. Aynı zamanda kendi hatalarını da alıyor. Hızaşırtma ipuçlarını biliyorsanız, risklerden kolayca kaçabilirsiniz. CPU’yu hızlandırırken asla bu üç şeyi yapmayın.

  • Hızaşırtma yaparken acele etmeyin

Ne yaparsanız yapın, CPU’nuzu overclock ederken asla acele etmeyin. Hız aşırtmak zaman alır ve sabırsız insanlar çabuk sıkılırlar. Sonunda, CPU’larını overclock ederken daha büyük atılımlar yapıyorlar. Bu nedenle, bu sadece CPU’larının zarar görmesine neden olabilir.

  • Voltajı Çok Yükseltmeyin

CPU’nuzu hızaşırtma etmenin en büyük tehlikesi voltajı yükseltmektir. Voltajı her zaman bir adım yukarı kaldırın. Bunu yaptıktan sonra, daha fazla voltaj ve ısı iyi olana kadar CPU’nuza hızaşırtma yapmaya devam edin. Ardından Voltajı tekrar bir adım yukarı kaldırın.

  • CPU Fanınızın Çalıştığından Emin Olun

Her zaman soğutmanın tamamen çalışır durumda olduğundan emin olun. CPU Fanı ve soğutucular yeteri derece iyi çalışmıyorsa, CPU patlayabilir. Bu nedenle, tüm soğutmanın CPU’nuza hızaşırma yapmadan önce çalıştığından emin olun.

board

İşlemcinize aşırı performans için hızaşırtma yaparken, yukarıda belirtilen tüm şeyleri aklınızda bulundurun. Bunlardan herhangi birinin eksik olması kesinlikle CPU’ya kalıcı hasar verebilir.

 

BIOS kullanma

Deneyimli olanlar BIOS üzerinden CPU hızaşırtma yapmanızı söyleyecektir.

Bu, genellikle herhangi bir yazılım çakışması olmayacağından. Anakartınızın ve işlemcinizin sunabileceği tüm ayarlar üzerinde tam kontrol sahibi olacağınız için tavsiye edilir.

Bilgisayar önyükleme yaparken klavyenizdeki Sil (DELETE) tuşuna basarak BIOS’a girebilirsiniz. BIOS’a nasıl erişeceğinizden emin değilseniz, Windows 10 BIOS makalemizi gözden geçirin.

Anakartınıza bağlı olarak, overclock için tek tıklama seçeneği olmalıdır. Örneğin, orta veya yüksek kaliteli Asus anakartlarda, otomatik olarak düşük hızda hızaşırtma sağlayan Ai Overclock Tuner’ı etkinleştirebilirsiniz.

BIOS’u anlıyor ve yaptığınız şeyden eminseniz, BIOS ayarları üzerinden maksimum hızaşırtma elde edebilirsiniz. Anakartınızın ve işlemcinizin etrafında okuma yapın ve devam edin.

amd

BIOS yerine program kullanmak isterseniz, AMD işlemciler için AMD Overdrive kullanabilirsiniz.

INTEL işlemci kullananlar Extreme Tuning Utility programını kullanabilir. Açılan sayfadan işlemcinize göre seçim yaparak indirin.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 26,567.120.45%
ethereumEthereum
$ 1,848.540.54%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.00016.99%
En üste