Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Dünyadaki En Küçük Ölümcül Canlılar

Keşfet

Dünyadaki En Küçük Ölümcül Canlılar

Dünyadaki En Küçük Ölümcül Canlılar

Ölümcül Canlılar

Ölümcül Canlılar küçük görünüşüne rağmen birşey olmaz dediğimiz ölüme sebeb olan küçük katiller. Hava, Kara ve Deniz olmak üzere Dünyanın çeşitli bölgelerinde birçok Ölümcül hastalık ve salgına sebeb oluyorlar.

Ölümcül canlılar

Renkli Ahtapot

Bu küçük, renkli ahtapot Sadece dört ila altı inç büyüklüğünde, mavi renkli ahtapot Dünya okyanuslarında bulunan en zehirli canlılardan biridir. Bulunduğu yerler, doğu Hint Okyanusu ve batı Pasifik Okyanusunda Japonya ya kadar olan uzak bölgelerde bulunur. Aynı zamanda Avustralya kıyılarında yaşıyor ve çok sayıda insanın öldürdüğü biliniyor.

Ölümcül Canlılar listesinin başında bulunan Bu mavi renkli ahtapotlar, avlarını zehirli bir ısırıkla etkisiz hale getirirler. Onların zehiri olan tetrodotoxin, insanlarda solunum yetmezliğine neden oluyor. Neyse ki, derhal tıbbi tedavi almak isterseniz hayatta kalma şansınız yüksektir.

 

Sivrisinek

Sivrisineklerin gezegendeki en tehlikeli hayvanlar olduğu iddiasını çürütmek zor. Ölümcül Canlılar dan olan bu, kan emici böcekler sıtma, sarı humma, Batı Nil virüsü ve Zika virüsü gibi ölümcül ve yıkıcı birçok hastalığa sahiptir. Her sene yaklaşık 725.000 kişinin sivrisinek kaynaklı hastalıklardan öldüğü tahmin ediliyor. 2015 yılında sıtma yalnızca 438.000 kişiyi öldürdü. Bunların yaklaşık % 90’ı Güney Afrika’da gerçekleşti.

 

Golden Poison Dart Kurbağa

Bir iki inç uzunluğunda Golden Poison Dart Kurbağa, on kişiyi öldürmek için yeterli zehir içeriyor. Küçücük amfibi Kolombiya kıyılarındaki küçük bir yağmur ormanında bulunur. Bu yüzden en azından nereye gitmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Bu tehlikeli kurbağalar, yırtıcıları caydırmanın bir yolu olarak cildi altında bulunan bezlerden zehir salgılarlar. Diğer büyük canlılarla karşılaştığı zaman aralarında bir kimyasal savaş çıkmasına sebeb oluyor özellikle yılanlar bu kurbağaya yaklaşamıyor.

 

Çeçe Sineği

Bu yarım inç uzunluğunda, kan peşinde koşan küçük hayvanın, Afrikada uyku hastalığına neden olan bu sinek tek ısırıkla sinir sistemini kitliyor. Bu hastalık insan nörolojik sistemini etkiler ve tedavi edilmediği takdirde ölümcüldür. Yirminci yüzyılda uyku hastalığının birçok salgın hastalığa sebeb olduğu biliniyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü ve STK’ların çabaları sayesinde hastalık artık yaygın olmadı.

 

Koni Salyangozu

Çoğu insanın tehlikeli hayvanlar listesinde bir salyangoz olmayabilir. Bununla birlikte, koni salyangozu, Hint ve Pasifik Okyanuslarında bulunan en zehirli canlılardan biridir. Bu salyangoz, yaklaşık altı santim uzunluğunda büyüyebilir. Salyangoz için antivenom yoktur, bu nedenle tıp uzmanları zehir düşene kadar hastaları canlı tutar. Ölümler nadirdir, ancak yaklaşık 30 kişi salyangoz zehirine yenik düşmüştür. Tavsiyemiz, Deniz Kabuğu toplarken dikkatli olun.

 

Yarasalar

Yarasalar dünya ekosistemleri için önemlidir. Örneğin birçok yarasa, sivrisinekleri ve diğer zararlıları yutan böcek öldürücülerdir. Yine de, bu uçan memeliler hastalık taşıyıcıları olabilir. Kuduz Amerika Birleşik Devletleri‘nde nadir bulunur, ancak potansiyel olarak ölümcül hastalığa yakalananlar yaralarla etkileşime girerek bunu yapar. 1997’den 2006’ya kadar, Birleşik Devletlerde doğal olarak sözleşmeli kuduz vakalarında 19 teyit vakası vardı. Bunların 17’si yarasaydılar. Buna karşılık, Latin Amerika ve Karayipler’de, 2010-2013 yılları arasında yarasa atığı bulunan 63 kuduz vakası görüldü.

Bazen bir yarasa kurbanını uyandırmadan gece ısırabilir. Sonuç olarak, mağdurun belirtileri gösterdiği zamana kadar kuduz tedavisi için çok geç olabilir.

 

 

Pire

Pire ondokuzuncu yüzyılda Avrupa‘ya yaymıştır. Avrupa’da vebadan yaklaşık 20 milyon insan öldü. Neyse ki modern sıtma, Sahra altı Afrika’da bulunan hemen hemen tüm yeni vakalarla antibiyotiklerle kolaylıkla tedavi edilebilir .Veba bir yana, pireler, tenyaller ve kedi ateşi gibi insanlara daha az ciddi koşullar ilettiği de biliniyor.

 

 

Taş balığı

Stonefish, 12-15 inç uzunluğunda, Adı okyanus tabanı üzerinde uzanan bir taşa benzeyen görünüşünden geliyor. Huysuz  görünümü, dünyanın en zehirli balıklarından biri olduğuna inanılmaktadır. Aynı zamanda çok yönlüdür, çünkü taş bir balık, Zehirli olan 13 dikenini bir insana enjekte edebilir.

Bu, genellikle yüzücüler (dalgıçlar) üzerine adım attığında veya bir şekilde taş balığını rahatsız ettiği zaman olur. Göğüs veya karın için özellikle tehlikelidir ve tedavi edilmediği takdirde zehir öldürücü olabilir.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Keşfet

Reklâm
En üste