Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Norveç, ulusal yayınlarda FM radyo desteğini sona erdiren ilk ülke oldu

norveç

teknoloji

Norveç, ulusal yayınlarda FM radyo desteğini sona erdiren ilk ülke oldu

Norveç, ulusal yayınlarda FM radyo desteğini sona erdiren ilk ülke oldu

Norveç FM radyo yayınlarını durdurdu

Norveç resmi olarak ulusal yayınları için FM radyo kullanımını durduran ilk ülke oldu.

Ocak ayında başlayan geçiş, daha iyi ses kalitesi sağlamak ve radyo yayınlarıyla ilişkili maliyetleri azaltmak için yapıldı. Yetkililer, DAB (dijital ses yayıncılığı) sisteminin geleneksel FM yayınlarına kıyasla yaklaşık bir maliyeti olduğunu söylüyor.

Norveç 1995 yılında ilk dijital radyo istasyonunu tanıttı ve DAB üzerinde 31 ulusal radyo istasyonuna sahip. Teknoloji, bir bütün olarak Avrupa’da popüler (örneğin İngiltere’den) en az 40 diğer ülke (bir yere kadar teknoloji kullanan).

DAB’a geçmenin faydalarına rağmen, teknik sorunlar ve ülke genelinde yeterli DAB kapsamı bulunmaması nedeniyle bazı eleştirilerle karşılandı. Tüketiciler, genellikle yeni alıcılar satın alma maliyeti ile ilgili endişeleri de yükseltti ve bunlar genellikle 120-245 $ arasında değişiyor. Norveç’teki kamu ve ticari radyoların bir parçası olan Digitalradio Norge, banliyölerin yalnızca yüzde 49’unun kendi arabalarında DAB dinleyebildiğini belirtti.

Ayrıca, yayınlanan bir araştırmada, radyoyu günlük olarak dinleyen Norveçlilerin sayısının bir yıl içinde yaklaşık yüzde 10 oranında düştüğü belirtildi. Ulusal kamu yayıncısı NRK, izleyicileri yüzde 21 oranında düşerek daha da sert bir gerileme gördü.

Bu rakamlar bütün hikayeyi anlatmıyor olabilir. Digitalradio Norge, Norveçlilerin Eylül ortasından bu yana yaklaşık 620.000 DAB radyo almış olduğunu bildiriyor. Örgüt ayrıca, DAB’a geçtikten sonra çoğu istasyonun, aslında, izleyici sayılarında bir düşüş gördüğünü belirtti. Ancak, daha fazla kişi DAB uyumlu cihazlara geçtikçe, bu rakamlar bir toparlanma eğilimi gösterdi.

Digitalradio Norge’den Ole Jørgen Torvmark, “Bu büyük bir değişiklik ve dinleyicilere dijital radyoya uyum sağlamaya zaman tanımak zorundayız” dedi. “Her bölgede bir kapanış sonrasında izleyicinin düştüğünü fark ettik, sonra tekrar yükseldi.”

DAB’ye geçiş, yalnızca ulusal radyo istasyonları için geçerlidir. Norveç’teki yerel medya organlarının çoğu hala FM kullanarak şu an yayın yapıyor.

Norveç bu değişimi yapan ilk ülke olabilir, ancak son olmayacak. İngiltere, Danimarka ve İsviçre de dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin önümüzdeki birkaç yıl içinde DAB’ye geçiş yapması bekleniyor. FM radyo ülkenin birçok yerinde popüler olmasına rağmen 2005 yılından bu yana sayısal radyo desteği ABD’de de artıyor.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 16,981.980.21%
ethereumEthereum
$ 1,250.660.34%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001692.15%
En üste