Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Uzayda NASA tarafından kaydedilen ürkütücü sesler

NASA

Bilim

Uzayda NASA tarafından kaydedilen ürkütücü sesler

Uzayda NASA tarafından kaydedilen ürkütücü sesler

NASA tarafından Uzayda kaydedilen sesler

NASA Güneş sisteminin çok uzağına uzanan uzay aracı, ürkütücü sesler alıyor.

NASA Uzay aracının kaydettiği sesler benzer farklılıklarla kaydedildi. İster istemez aklımıza bir varsayımla Uzayda acaba kim ve neler var? Soruları geliyor. Sesler ürkütücü özelliğe sahip olduğu için Çocukların duymamasında fayda var. Aksi taktirde psikolojik bir etki oluşabilir.


1-Jüpiter’e yakın mesafede

 

Satürn’ün tarihi NASA‘nın 20 yıllık misyonu boyunca Cassini uzay aracı, Jupiter tarafından nihai hedefine giden yolda yer çekimi için durduruldu Ocak 2001’de uçması sırasında bu ürkütücü ve oldukça yabancı radyo sinyallerini yakaladı.

 

2-Europa’ya ait Gibi Sesler

 

Galileo uzay aracı Jovian ayı Europa’yı geçtikçe Europa ve Jüpiter’in manyetosferleri arasındaki etkileşimden kaynaklanan bu plazma dalgalanmalarını okudular.

 

3-Ganymede’ye ait Gibi Sesler

 

Galileo Jüpiter’in ayı Ganymede’yi geçtikçe, Ganymede’nin kendi manyetosferi olduğunu doğrulayan garip plazma dalgası gözlemlerini keşfetti. Ayın Jüpiter’in daha muazzam manyetosferi ile olan etkileşimlerini tercüme etmek, bu ürkütücü seslerle sonuçlandı.

 

4-Jupiter’den yayılan Ses

 

Güneş, büyük bir gezegenin manyetik alanından gelen kuvvetli bir manyetik kuvvetle itilebilen “güneş rüzgarı” akışı yayar. Güneş rüzgarı, bir gezegeni çevreleyen bu güçlü manyetik güce kavuştuğunda saptırılır ve tüm enerjisi hareketi termal enerjiye dönüştürülür. Bu enerjilenen bölge “yay şok” olarak bilinir. Bu bölgeden geçen “ses”, Voyager uzay aracı tarafından kaydedilmiştir.

 

5-Callisto’nun sesi nedir?

 

Callisto, dört büyük ayın herhangi birinde Jüpiter’in manyetosferi ile en zayıf etkileşime sahipmiş gibi görünüyor.

 

6-Satürn Üzerindeki Gök Gürültüsü Sesleri

 

Araştırmacılar, Voyager uçtuğu günden beri Satürn’ün içinde derin bir yıldırım olduğunu belirtti. Radyo dalgalarındaki bu statik-çırıltılar 2006’da Cassini tarafından yakalandı ve Satürn’ün bulut üstünün altında derinleşen kaotik çevreyi gösterdi.

 

7-Satürn’ün Halkalarından Gelen Ses

 

Bu statik Aralık 2016’da Satürn’ün halkalarını geçtiği için Cassini’nin Radyo ve Plazma Dalga Bilimi aleti tarafından kaydedildi.

 

8-Voyager Yıldızlararası Uzaya Geçiş

 

Bu ses gerçek zamanlı bir kayıt değil, 2012-13 yıllarını kapsayan birkaç aylık Voyager Plazma Dalgası Bilim gözlemlerinin bir grafiğidir. Bu okumalar, bilim adamlarının Voyager’in güneş sistemimizin heliopozdan çıktığına inandıkları süreyi belirtir. Güneş sistemimizin dışındaki baskılar, güneşin geri kalan güneş rüzgarından geri kalanı zorlar. Gerçekte, bu, Voyager’in güneş sistemini ilk insan yapımı nesne olarak bıraktığı nokta.

 

9-Jüpiter’in İyonosferiyle Plazma Dalgaları

 

Bu harika parça, Şubat 2017’de NASA’nın Juno uzay aracı tarafından toplandı. Jüpiter’in iyonosferindeki plazma dalgalarının sesi.

 

10-Dünya’dan Gelen Islık Sesi

 

Bu garip ıslık, NASA’nın Van Allen probları tarafından kaydedilen plazma dalgalarının, Dünyanın manyetik alanlarıyla etkileşime girmesinin sonucudur.

Admin

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

3 Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Bilim

En üste