Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Uzayda NASA tarafından kaydedilen ürkütücü sesler

NASA

Bilim

Uzayda NASA tarafından kaydedilen ürkütücü sesler

Uzayda NASA tarafından kaydedilen ürkütücü sesler

NASA tarafından Uzayda kaydedilen sesler

NASA Güneş sisteminin çok uzağına uzanan uzay aracı, ürkütücü sesler alıyor.

NASA Uzay aracının kaydettiği sesler benzer farklılıklarla kaydedildi. İster istemez aklımıza bir varsayımla Uzayda acaba kim ve neler var? Soruları geliyor. Sesler ürkütücü özelliğe sahip olduğu için Çocukların duymamasında fayda var. Aksi taktirde psikolojik bir etki oluşabilir.


1-Jüpiter’e yakın mesafede

 

Satürn’ün tarihi NASA‘nın 20 yıllık misyonu boyunca Cassini uzay aracı, Jupiter tarafından nihai hedefine giden yolda yer çekimi için durduruldu Ocak 2001’de uçması sırasında bu ürkütücü ve oldukça yabancı radyo sinyallerini yakaladı.

 

2-Europa’ya ait Gibi Sesler

 

Galileo uzay aracı Jovian ayı Europa’yı geçtikçe Europa ve Jüpiter’in manyetosferleri arasındaki etkileşimden kaynaklanan bu plazma dalgalanmalarını okudular.

 

3-Ganymede’ye ait Gibi Sesler

 

Galileo Jüpiter’in ayı Ganymede’yi geçtikçe, Ganymede’nin kendi manyetosferi olduğunu doğrulayan garip plazma dalgası gözlemlerini keşfetti. Ayın Jüpiter’in daha muazzam manyetosferi ile olan etkileşimlerini tercüme etmek, bu ürkütücü seslerle sonuçlandı.

 

4-Jupiter’den yayılan Ses

 

Güneş, büyük bir gezegenin manyetik alanından gelen kuvvetli bir manyetik kuvvetle itilebilen “güneş rüzgarı” akışı yayar. Güneş rüzgarı, bir gezegeni çevreleyen bu güçlü manyetik güce kavuştuğunda saptırılır ve tüm enerjisi hareketi termal enerjiye dönüştürülür. Bu enerjilenen bölge “yay şok” olarak bilinir. Bu bölgeden geçen “ses”, Voyager uzay aracı tarafından kaydedilmiştir.

 

5-Callisto’nun sesi nedir?

 

Callisto, dört büyük ayın herhangi birinde Jüpiter’in manyetosferi ile en zayıf etkileşime sahipmiş gibi görünüyor.

 

6-Satürn Üzerindeki Gök Gürültüsü Sesleri

 

Araştırmacılar, Voyager uçtuğu günden beri Satürn’ün içinde derin bir yıldırım olduğunu belirtti. Radyo dalgalarındaki bu statik-çırıltılar 2006’da Cassini tarafından yakalandı ve Satürn’ün bulut üstünün altında derinleşen kaotik çevreyi gösterdi.

 

7-Satürn’ün Halkalarından Gelen Ses

 

Bu statik Aralık 2016’da Satürn’ün halkalarını geçtiği için Cassini’nin Radyo ve Plazma Dalga Bilimi aleti tarafından kaydedildi.

 

8-Voyager Yıldızlararası Uzaya Geçiş

 

Bu ses gerçek zamanlı bir kayıt değil, 2012-13 yıllarını kapsayan birkaç aylık Voyager Plazma Dalgası Bilim gözlemlerinin bir grafiğidir. Bu okumalar, bilim adamlarının Voyager’in güneş sistemimizin heliopozdan çıktığına inandıkları süreyi belirtir. Güneş sistemimizin dışındaki baskılar, güneşin geri kalan güneş rüzgarından geri kalanı zorlar. Gerçekte, bu, Voyager’in güneş sistemini ilk insan yapımı nesne olarak bıraktığı nokta.

 

9-Jüpiter’in İyonosferiyle Plazma Dalgaları

 

Bu harika parça, Şubat 2017’de NASA’nın Juno uzay aracı tarafından toplandı. Jüpiter’in iyonosferindeki plazma dalgalarının sesi.

 

10-Dünya’dan Gelen Islık Sesi

 

Bu garip ıslık, NASA’nın Van Allen probları tarafından kaydedilen plazma dalgalarının, Dünyanın manyetik alanlarıyla etkileşime girmesinin sonucudur.

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

3 Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Bilim

 • HAARP Projesi Nedir — Komplo Teorisi HAARP Projesi Nedir — Komplo Teorisi

  Bilim

  HAARP Projesi Nedir — Komplo Teorisi

  By

  Gerçekte HAARP projesi araştırma amaçlı olduğu söyleniyor. Bunun iletişim için olduğuda söyleniyor. HAARP projesinin depremlere, savunma...

 • gezegenler gezegenler

  Bilim

  Uzaydaki En Soğuk Gezegenler

  By

  En Soğuk Gezegenler Gezegenler : (NASA yetkilileri); Aslında uzun zaman önce değil, modern teknikler ve ileri...

 • Gezegen Gezegen

  Bilim

  Uzaydaki En Sıcak Gezegen hangisi?

  By

  En Sıcak Gezegen Gezegen Gökbilimciler, gezegenleri sürdüren olası bir hayatı ararken, bazen de istemedikleri şeylere rastlıyorlar....

 • Yeni buluşlar Yeni buluşlar

  Bilim

  Yeni buluşlar pekte mümkün görünmeyen

  By

  Yeni Buluşlar Yeni buluşlar Mucizevi zamanlarda yaşıyoruz, tarih boyunca günümüze ışık tutmuş ve hayatı kolaylaştırmak adına...

 • uzay uzay

  Bilim

  Uzay Aracı – Gökyüzünün yeni ticareti

  By

  Yeni Uzay Aracı Uzay World View, Tucson, Arizona merkez ofisinde, uyduları uzaya fırlatma şeklimizi değiştirebilecek ilk...

 • Bilim

  Güneş tutulması

  By

  Güneş Tutulmasına Az kaldı   Güneş tutulması Son yılların en fazla konuşulan konularının başında geliyor. ABD Uzay...

 • sürüş sürüş

  Bilim

  Kendi kendine sürüş tekniği

  By

  Kendi kendine sürüş tekniği intel kendi kendine sürüş teknolojisi Yıllardır Bilgisayar sistemlerinde gördüğümüz ve kullandığımız intel...

Reklâm
En üste